Aktuality z Gymnázia Oty Pavla

Finalisté celostátní soutěže PHOTOCONTEST opět na Novoměstské radnici!

Slavnostní předání cen celostátní soutěže v digitální fotografii PHOTOCONTEST, kterou organizuje Gymnázium Oty Pavla, se uskutečnilo první jarní den 20. března 2025 ve Velkém sále Novoměstské radnice v Praze 1.

Valerie Brůhová z Gymnázia Oty Pavla představila již 13.ročník vzdělávacího projektu PHOTOBASE, jehož nejrozsáhlejší částí je právě ukončená soutěž v digitální fotografii PHOTOCONTEST. O radostné a odpovědné práci odborné poroty soutěže, která hodnotila 1277 digitálních fotografií ve dvou kolech, promluvili: pedagožky Gymnázia Oty Pavla Mgr. Zdeňka Veselá a Mgr. Pavlína Krupová, fotograf Mgr. Jan Neubert a několikanásobný vítěz naší soutěže Václav Kvičera, student Střední průmyslové školy sdělovací techniky, Panská, Praha 1. Obzvláště druhé kolo hodnocení dne 4. února 2025 bylo pro všechny členy poroty radostným zážitkem. Všichni členové poroty se totiž sešli na Gymnáziu Oty Pavla a anonymně hodnotili a vybírali finální fotografie. A opravdu bylo z čeho vybírat!

Účastníkům slavnostního shromáždění bylo představeno 18 vítězných fotografií, jejichž autoři díky partnerům soutěže převzali hodnotné věcné dary. Společnost FotoVideo věnovala všem výhercům celoroční předplatné elektronické nebo tištěné verze časopisu FotoVideo, Hlavní město Praha věnovalo všem výhercům kromě dárkových předmětů výpravnou fotoknihu historických míst Prahy od pražského fotografa Jiřího Píši a od společnosti NIKON převzali výherci užitečné fotopotřeby.

Absolutním vítězem soutěže se stal Adam Čech z Gymnázia Nad Štolou v Praze 7 a vítěznou školou Základní škola Černošice.

Nejhezčí okamžiky nastaly ve chvíli, kdy se účastníci setkání ocitli mezi vystavenými fotografiemi v Galerii věže Novoměstské radnice. Slavnostní vernisáž představila totiž nejen vítězné záběry, ale i jejich tvůrce, žáky a studenty základních i středních škol ze všech koutů České republiky. Všichni finalisté s radostí prohlíželi své vytištěné fotografie, vítězové byli překvapeni velkoformátovými fotografiemi. Zdařilý digitální tisk celkem 45 fotografií zajistila společnost Print Portal.

Z unikátního setkání nejlepších mladých fotografů ČR měli kromě samotných účastníků radost především jeho pořadatelé z Gymnázia Oty Pavla, kteří celé dopoledne neskrývali dojetí a s radostí přijímali poděkování vítězů, jejich rodičů i pedagogů.

Výstava vítězných fotografií ozdobí Galerii věže Novoměstské radnice od 21. března do 6. dubna 2025.

Všem mladým fotografům přejeme dobré světlo!

Galerii vítězných fotografií, tiskovou zprávu a fotografie ze slavnostního vyhlášení naleznete na webu photobase.cz konkrétně na stránce „Vítězné fotografie„.

RNDr. Jana Hrkalová, ředitelka Gymnázia Oty Pavla

Alpy s CK OK

V úterý dne 16. 12. 2025, krátce po skončení vánočního volejbalového turnaje, jsme se před budovou našeho gymnázia shromáždili, naložili autobus našimi zavazadly a plní očekávání vyrazili na cestu do Rakouska. Naším cílem byla oblast Kitzbühelských Alp, konkrétně oblíbené lyžařské středisko Saalbach – Hinterglemm –

Celý článek »

Debatujeme anglicky

Před vánočními prázdninami proběhla v prostorách naší školy debata v anglickém jazyku. Sešli jsme se po 4. hodině připraveni podat naše nejlepší výkony. Zúčastnili se žáci z několika tříd. Naše témata se týkala adopcí, fast fashion, veřejné dopravy, turismu atd. Debata byla přátelská a kromě

Celý článek »

Jak souzní Matka Země s Schubertem

Větřík povívající letní loukou, šustot a šramot hmyzu v hlubokém lese, křik racků, šplouchání vln a mnoho dalších zvuků a skoro i obrazů a vůní jsme mohli vstřebávat 3. 12. 2025 v krásné Smetanově síni Obecního domu. Se třídami 1. A, 1. B, 3. S

Celý článek »

MEZINÁRODNÍ SROVNÁVACÍ ZKOUŠKA Z ANGLIČTINY

Dne 27. listopadu 2025 se naše škola posedmé zúčastnila soutěže v anglickém jazyce pro studenty středních škol ve věku 14-20 let nazvané Best in English. Tato soutěž je unikátní svým mezinárodním rozsahem, své síly ve třináctém ročníku porovnalo 31456 studentů ze 793 středních škol 32

Celý článek »

2.B představuje overconsumption

Studenti druhého ročníku PROUDU se od poloviny září připravovali na projektový den, v němž představili svůj pohled na zásadní současný problém. Ten vybrali z několika možností, které uváděli při diskusi na humanitním praktiku. Nakonec většina vybrala nadměrnou spotřebu a s ní spojenou průmyslovou produkci. Na

Celý článek »

Průlomová věda v přelomové době

Akademie věd ČR letos připravila v rámci konference Vědci studentům opět nabitý program, kterého jsme se mohli 8. a 9. prosince 2025 zúčastnit. Pondělní program zahájil pan Mgr. Jan Pačes, Ph.D. z Ústavu molekulární genetiky AV ČR přednáškou o genové modifikaci. Nejdříve nám vysvětlil, že

Celý článek »

Vánoční koncert Na Prádle

Mám-li stručně reflektovat poslední columbellí vystoupení, nezbývá než poděkovat. Ano, díky si zaslouží všichni. Tedy v první řadě sbor. Předvedl jedinečný výkon, zpěváci byli soustředění, koncentrovaní, a že je to baví, vysílali do celého narvaného kostela. Děkuji i publiku, které bylo neuvěřitelně vstřícné. Přišlo v

Celý článek »

Listopadová procházka středověkou Prahou

Ve středu 19. listopadu 2025 jsme brzy ráno vyrazili s panem učitelem Bořkovcem na procházku po Praze, zaměřenou na památky z raného středověku. U každé zastávky měl jeden z našich spolužáků krátké povídání, takže jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí a lépe si představili dobu, ve

Celý článek »