Aktuality z Gymnázia Oty Pavla

Jazz Černošice 2026 aneb poděkování Columbelly

Zdá se, že smíšenému sboru GOP je už vystupování na mezinárodním festivalu Jazz Černošice souzeno. Pravdou je, že jsme bývali (tedy sbormistryně a tehdejší skvadra) téměř od založení u toho, někdy od začátku nového tisíciletí…Pořád ještě jsem se úplně nesmířila s tím, že už je to fakt hodně let, co jsem Columbellu (tehdy ještě bez názvu) založila.

Každé postupně se měnící uskupení sboru je specifické, má svůj zvuk, různé zvyklosti, chování, vystupování, a hlavně taky svoje publikum! Čímž se dostávám k jádru pudla. Ano, současná Columbella má zatím nejlepší publikum za celou dobu působnosti. Věrní posluchači se dostaví všude, nejen do kostela v Praze, ale i do Černošic, však to není tak daleko. Naplní sál, jsou pozorní, tiší při produkci, ani sklenice necikne. To nebývalo… Smějí se, když je to potřeba, rozumí naší hudbě i našemu humoru. A pak ty potlesky! Je to čirá radost, to vám tedy povím. Cítím tu energii v zádech i čelem.

Náš letošní koncert v Černošicích byl velmi význačně okořeněn okolnostmi. Okolností přímo kruciální byly maturity. A to hned z několika důvodů. Ve sboru letos odmaturovalo osm mých milých zpěváků a zpěvaček. Jenže ne všichni už to měli ve středu za sebou, takže někdo se ještě doma drtil na zkoušku. Studenti se vždycky, nejpozději v posledním ročníku na sebe vzájemně intenzivně navážou, takže si například chodí na koncerty. A tak byli columbellí kamarádi a mnozí moji studenti s námi, čímž významně snížili věkový průměr publika. Rodičové se dostavili také, ale tentokrát nebyli sami. Přišli i Černošičtí. Díky všem!

Vzhledem k maturitám probíhajícím v inkriminovaném týdnu se všechno dělo v jisté nervozitě, z mé strany i ze strany sboristů. Možná i proto ten koncert vážně moc pěkně vyšel. Výborný zvukař Pavel zafungoval, takže nic nepřišlo nazmar. Ani skvělý jazzový klavírní doprovod M. Holuba, ani tenorové sólo V. Radovanského v Potopě, ani kytara a prima originální sopránové vstupy L. Ježkové. Vystoupení trvalo plus mínus hodinu, do programu se vešlo sedmnáct písní. Hlavně hitů Osvobozeného divadla, pár spirituálů, filmových šlágrů a podobně. Sbor zněl (i v tom maturitním částečném oslabení) výborně, hlasy vyrovnané. I ten tenor ve třech kusech se dokázal prosadit proti mase ostatních hlasů. Novinkou bylo, že když jsme nakonec fakt museli přidávat, přidalo se k nám i publikum. A tak celé Club Kino zapělo jako jeden muž a za klavírního Matoušova doprovodu Život je jen náhoda. To mě fakt sebralo, kdybych nebyla tak ulítaná ze všeho toho zkoušení, organizování, dirigování… Asi bych byla úplně naměkko.

Michaela Šreinová

Je diskutovat umění?

Již před nějakou dobou jsme se ve třídě v rámci Humanitního praktika učili debatovat, ale teprve v úterý 3. 3. zažily dva tříčlenné týmy opravdovou výzvu – postavit se proti cizím oponentům z jiných škol. V tento den si studenti z GOPu vyzkoušeli umění diskuse. V galerii Kunsthalle se

Celý článek »

Roztočme závity 2026

Letošním ročníkem soutěže „Roztočme závity“ jsme si opět připomněli Mezinárodní den matematiky. Každý den od 9. do 13. března mohli žáci i vyučující naší školy řešit netradiční matematické úlohy, které do soutěže připravili žáci z 3.A Jan Schmidt, Bořek Maxa a Matouš Zach a z

Celý článek »

Stříbrná ceremonie DOFE

V úterý 17. března 2026 se studentky 3.A Jana Fabiánová a Alžběta Žižková zúčastnily slavnostního ceremoniálu DOFE v Pražské křižovatce. Obdržely zde odznak a cenu DOFE za úspěšné dokončení stříbrné úrovně této ceny. Pro Janu aBětku je to již druhá úroveň, kterou zvládly zdolat za dobu svých

Celý článek »

PROUD na vlnách Českého rozhlasu

Dne 18. března 2026 se obě třídy PROUDu – 1.B a 2.B – sešly na Václavském náměstí, aby se společně vydaly na exkurzi do Českého rozhlasu. Ještě před vstupem do budovy dostali studenti krátký úkol: 1.B měla u kolemjdoucích zjišťovat, co sivybaví pod jménem Ota

Celý článek »

Anglická debata pražských gymnázií

I tento rok se dva odvážné týmy z našeho gymnázia zúčastnily debatního klání v angličtině. Změřily argumentační dovednosti s dalšími třemi gymnázii a prokázaly, že demokratická debata může být vedená věcně, klidně a s respektem k protistraně. Děkuji našim dvěma týmům ze 3.A a 2.B, že věnovaly čas přípravě

Celý článek »

Minutu na auto

V rámci školní exkurze jsme navštívili závod Škoda Auto v Mladé Boleslavi, a i když se o auta běžně nezajímám a v den návštěvy mi navíc nebylo úplně nejlépe, program mě nakonec dokázal zaujmout. Celý den začal v muzeu, kde jsme vyfasovali sluchátka, abychom výklad dobře slyšeli i na

Celý článek »

Hodiny TV na zamrzlém biotopu

Během ledna a února jsme v rámci hodin tělocviku chodili na biotop bruslit. Bylo to pro všechny vítané zpestření jinak pošmourných měsíců. Bylo-li třeba, kluci odklidili sníh a poté už mohla začít zábava. Kluci hráli hokej, zatímco holky jen tak bruslily. Ti, kdo mohli, zůstali

Celý článek »

Sekunda na sněhu

Byl pátek 23. 1. 2026, po osmé hodině ranní a studenti GOP už seděli v lavicích. Avšak 2.S již stála před gymnáziem v lyžařských bundách (v lyžácích nás řidič Čenda nechtěl do autobusu pustit) a trpělivě vyčkávala na odjezd do Špindlerova Mlýna na dlouho očekávaný

Celý článek »

Adressant unbekannt

„Socha svobody!“, „Jéééé!“, „Jsme v Americe!“ Úvodní slova inscenace jsou plná radosti, naděje a nadšení dvou blízkých přátel a ženy jednoho z nich. V tomto okamžiku nikdo z nich nepřemýšlí o rozdílech v původu, vyznání ani národnosti. Přesto ještě před samotným začátkem hry zazněla slova,

Celý článek »