Aktuality z Gymnázia Oty Pavla

Karel IV.: oblíbené kosti, ženy, studna nestudna, obrazy a mnoho dalšího

Ve čtvrtek 14. května 2026 vyměnila třída 1.B s paní profesorkou Krupovou školní lavice za fyzickou výpravu za poznáním a brzy ráno vyrazila směr Karlštejn. Sraz jsme měli už v 7:45 v Radotíně. I když na některých z nás byla ještě znát ranní únava, v 8:04 už jsme plni očekávání seděli ve vlaku, který nás vezl vstříc jednomu z nejvýznamnějších českých hradů. Během cesty jsme stihli doplnit úkol o Molierovi, poté už jsme se naladili výhradně na Karla IV.

Tato exkurze nebyla jen o pasivním poslouchání. Už týden předem jsme si vylosovali témata a ve dvojicích připravili pěti až desetiminutové referáty. Cesta nám tak utíkala neuvěřitelně rychle, protože první čtyři skupiny stihly své výstupy odprezentovat ještě před hradními branami, než nám byl vstup dovnitř umožněn. Atmosféra byla napínavá – mluvit před spolužáky v terénu byla výzva, ale téměř všichni se s tím poprali skvěle.

Skutečný vrchol dne ale přišel přímo v hradních palácích. Měli jsme obrovské štěstí, že naše třída měla celou prohlídku jen pro sebe. Naše skvělá paní průvodkyně okamžitě vycítila náš aktivní přístup a perfektně propojila svůj odborný výklad s našimi připravenými referáty.

V bájné kapli svatého Kříže jsme tak dostali slovo i my s Adélou Hezkou s naším tématem „Apokalypsa na Karlštejně“. Společně se spolužáky jsme zaklonili hlavy a sledovali klenbu zdobenou zlatem, drahými kameny a hvězdami, která působí jako obraz Nebeského Jeruzaléma. Vysvětlili jsme ostatním, že biblická Apokalypsa (Zjevení svatého Jana) neznamená jen zkázu, ale především velkou obnovu světa a nastolení nového Božího řádu bez chaosu. Právě na Karlštejně, který sloužil jako centrum náboženství a úkryt pro svaté ostatky, má tato symbolika hluboký význam. Všichni napjatě poslouchali, když jsme mluvili o zbytcích obrazu apokalyptických jezdců, draka nebo o zobrazení Boha sedícího na zlatém trůně. Celý ten prostor na nás dýchl neuvěřitelnou mystickou energií a historií. V Mariánské věži jsme pak ještě obdivovali vůbec nejrozsáhlejší nástěnnou malbu Apokalypsy ve střední Evropě.

Po prohlídce, plní silných dojmů a emocí z toho, co všechno hradní zdi pamatují, jsme se přesunuli do podhradí. Poslední studentský projev o ženách na Karlštejně zazněl v útulném prostředí místní kavárny nad šálkem teplého čaje. K vlaku jsme odcházeli unavení, ale nadšení.

Okolo 13:20 jsme exkurzi oficiálně ukončili v Radotíně. Domů jsme si neodnášeli jen zápisky v sešitech, ale hlavně dobrý pocit z toho, že jsme si dokázali historické informace předat a prožít společně.

Tobiáš Pazderka, 1.B

Je diskutovat umění?

Již před nějakou dobou jsme se ve třídě v rámci Humanitního praktika učili debatovat, ale teprve v úterý 3. 3. zažily dva tříčlenné týmy opravdovou výzvu – postavit se proti cizím oponentům z jiných škol. V tento den si studenti z GOPu vyzkoušeli umění diskuse. V galerii Kunsthalle se

Celý článek »

Roztočme závity 2026

Letošním ročníkem soutěže „Roztočme závity“ jsme si opět připomněli Mezinárodní den matematiky. Každý den od 9. do 13. března mohli žáci i vyučující naší školy řešit netradiční matematické úlohy, které do soutěže připravili žáci z 3.A Jan Schmidt, Bořek Maxa a Matouš Zach a z

Celý článek »

Stříbrná ceremonie DOFE

V úterý 17. března 2026 se studentky 3.A Jana Fabiánová a Alžběta Žižková zúčastnily slavnostního ceremoniálu DOFE v Pražské křižovatce. Obdržely zde odznak a cenu DOFE za úspěšné dokončení stříbrné úrovně této ceny. Pro Janu aBětku je to již druhá úroveň, kterou zvládly zdolat za dobu svých

Celý článek »

PROUD na vlnách Českého rozhlasu

Dne 18. března 2026 se obě třídy PROUDu – 1.B a 2.B – sešly na Václavském náměstí, aby se společně vydaly na exkurzi do Českého rozhlasu. Ještě před vstupem do budovy dostali studenti krátký úkol: 1.B měla u kolemjdoucích zjišťovat, co sivybaví pod jménem Ota

Celý článek »

Anglická debata pražských gymnázií

I tento rok se dva odvážné týmy z našeho gymnázia zúčastnily debatního klání v angličtině. Změřily argumentační dovednosti s dalšími třemi gymnázii a prokázaly, že demokratická debata může být vedená věcně, klidně a s respektem k protistraně. Děkuji našim dvěma týmům ze 3.A a 2.B, že věnovaly čas přípravě

Celý článek »

Minutu na auto

V rámci školní exkurze jsme navštívili závod Škoda Auto v Mladé Boleslavi, a i když se o auta běžně nezajímám a v den návštěvy mi navíc nebylo úplně nejlépe, program mě nakonec dokázal zaujmout. Celý den začal v muzeu, kde jsme vyfasovali sluchátka, abychom výklad dobře slyšeli i na

Celý článek »

Hodiny TV na zamrzlém biotopu

Během ledna a února jsme v rámci hodin tělocviku chodili na biotop bruslit. Bylo to pro všechny vítané zpestření jinak pošmourných měsíců. Bylo-li třeba, kluci odklidili sníh a poté už mohla začít zábava. Kluci hráli hokej, zatímco holky jen tak bruslily. Ti, kdo mohli, zůstali

Celý článek »

Sekunda na sněhu

Byl pátek 23. 1. 2026, po osmé hodině ranní a studenti GOP už seděli v lavicích. Avšak 2.S již stála před gymnáziem v lyžařských bundách (v lyžácích nás řidič Čenda nechtěl do autobusu pustit) a trpělivě vyčkávala na odjezd do Špindlerova Mlýna na dlouho očekávaný

Celý článek »

Adressant unbekannt

„Socha svobody!“, „Jéééé!“, „Jsme v Americe!“ Úvodní slova inscenace jsou plná radosti, naděje a nadšení dvou blízkých přátel a ženy jednoho z nich. V tomto okamžiku nikdo z nich nepřemýšlí o rozdílech v původu, vyznání ani národnosti. Přesto ještě před samotným začátkem hry zazněla slova,

Celý článek »