Aktuality z Gymnázia Oty Pavla

KRÁSY I DRSNOST OSTRAVY!!!

Celý náš projekt odstartoval už týden před odjezdem. Ještě v Praze jsme dostali důležitý úkol: vyzpovídat lidi v okolí Václavského náměstí a zjistit, co se jim vybaví pod pojmem Ostrava. S touto sbírkou odpovědí jsme pak ve čtvrtek 26. března v 7:20 vyrazili vstříc třídenní realitě. Čtyřhodinovou cestu vlakem jsme si zpříjemnili čtením tematických a zábavných knih o Ostravě a pojídáním zásob.

Ostrava nás přivítala nefalšovaným ostravským počasím: silným deštěm a mrazivým větrem, který celé tři dny moc neustupoval, ale to nám nezměnilo zájem o poznání Ostravy. Naše první kroky vedly do monumentálního areálu Dolních Vítkovic, kde jsme absolvovali Vysokopecní okruh včetně návštěvy Bolt Tower (věž pojmenovaná podle tvaru šroubu, zároveň je spojena i s jedním z nejrychlejších mužů na světě). Mezi rezavými trubkami a obřími stroji nám v paměti nejvíce utkvěla mrazivá historka o tom, jak z vysoké pece kdysi vystřelila žhavá cihla, která zasáhla nedalekou tramvaj a v ní usmrtila jednoho pána.

Po náročném dnu jsme se vydali na ubytování do domu Don Bosco. Toto místo nás zaujalo svou atmosférou – jde o neziskovou organizaci, která se věnuje výchově a vzdělávání dětí a mladých lidí z Ostravy.

Odpoledne jsme zavítali do antikvariátu a výstavního prostoru Fiducia, kde jsme s vedoucí Ilonou Rozehnalovou debatovali o tom, jak se Ostrava za poslední léta změnila. Celá debata probíhala v uvolněné, téměř rodinné atmosféře s horkým čajem. Den jsme zakončili královskou večeří (Krupicová kaše od paní profesorky Krupové byla po celém dni chození přesně tím, co celá třída 2.B potřebovala.). Pátek byl ve znamení hornictví v Landek Parku. Expozice fárání a záchranářství byla fascinující, hlavě díky průvodcům, jejichž “razovity” jazyk nás bavil celé dvě hodiny. Odpoledne jsme se vydali do galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), která nás uchvátila už svou předzahrádkou a výstava Metelice do očí znamenala i navázaní na předešlou pražskou exkurzi Dlouhé 19.století. V expozici dokonce někteří z nás předvedli své kreativní dovednosti a jejich výtvor se stal součástí expozice. Z galerie jsme se přesunuli do tzv. červeného kostela ČCE, kde nám o jeho architektuře popovídal pan J. Groll.

Večer jsme s panem profesorem Ryvolou probrali pracovní listy o železu a mrazivý den zakončili společným zpěvem českých i ostravských písniček. V sobotu jsme zdolali haldu Ema. Přestože nám byla strašná zima, výhled z tohoto pracujícího, živoucího kopce stál za to. V ulicích jsme pak po skupinách (mířících do Poruby, Přívozu a Vítkovic) dokončili náš průzkum a ptali se místních, co se jim vybaví pod pojmem „Praha“ – odpovědi byly čím dál více zajímavé. Také jsme v průběhu exkurze interpretovali zadané ostravské básně, vytvářeli vlastní a nahrávali básně v tomto specifickém prostředí.

Cesta domů byla poslední zkouškou odolnosti. Ve vlaku jsme se těšili na teplo, ale v našem vagonu nefungovalo topení, takže jsme se celou cestu do Prahy doslova proklepali. I přes nepřízeň počasí a technické problémy jsme si exkurzi náramně užili. Ostrava nám ukázala svou drsnou tvář, ale domů jsme si přivezli intenzivní zážitky a o dost silnější kolektiv.

Pár postřehů z reportáží:

„Náš průzkum ukázal, že Ostrava má v sobě unikátní náboj, který jinde v Česku nenajdete. Překvapilo nás, jak silná je regionální hrdost – od ostravských chacharů až po specifický dialekt s typickými krátkými samohláskami – tzv. „kratke zobaky“. Zatímco u Prahy se odpovědi často točily kolem tradičních památek, u Ostravy respondenti sdíleli hluboké osobní příběhy, ať už šlo o nákupy v obchodním domě Ostravica před 60 lety, nebo o emoce z fotbalových zápasů na Bazalech. Fascinujícím prvkem je barevná transformace – ústup černé barvy (uhlí) a nástup barvy zelené (současná tvář města). Také nás překvapilo, jak jsou lidé v Ostravě ochotní udělat rozhovor se středoškoláky z jiného města, v Praze tak sdílní nebyli.“

„Náš průzkum přinesl fascinující pohled na vzájemné vnímání obyvatel Prahy a Ostravy, který v mnoha ohledech potvrdil přetrvávající stereotypy, ale zároveň odkryl hluboké rozdíly v osobní zkušenosti respondentů. Nejsilnějším zjištěním celé sondy je výrazná asymetrie v cestování mezi oběma městy – zatímco každý z dotázaných Ostraváků v Praze již byl (často i opakovaně), pro většinu Pražanů zůstává Ostrava neznámým místem, o kterém si obrázek tvoří spíše zprostředkovaně.

V odpovědích Pražanů stále dominují negativní asociace spojené s průmyslovou minulostí, jako jsou doly, smog či sociální problémy. Překvapilo nás, jak hluboko jsou tyto mýty zakořeněny i u lidí, kteří město nikdy nenavštívili. Zároveň nás ale potěšila jejich otevřenost a zvědavost Ostravu v budoucnu poznat. Zajímavým momentem byla kritika úpadku Stodolní ulice, která v očích návštěvnice ztratila svůj kosmopolitní lesk a stala se spíše symbolem vyloučené lokality.

Na straně Ostraváků jsme naopak zaznamenali silnou vlnu nadšení pro Prahu, kterou mnozí vnímají jako historický a kulturní ideál. Přesto u nich zvítězil hluboký lokální patriotismus. Respondenti se shodli, že pravého Ostraváka formuje především jeho přímá povaha, pracovitost a specifický dialekt. Velmi nás potěšila snaha Ostraváků vyvrátit mýtus o „šedém městě“ zdůrazňováním faktu, že Ostrava patří k nejzelenějším metropolím v republice. Celkově lze říci, že zatímco Praha je pro respondenty symbolem historie a velké „náplavy“, Ostrava zůstává v očích svých obyvatel autentickou a hrdou „srdcovkou“, která si i přes předsudky zvenčí drží svou nezaměnitelnou identitu.“

Viola Motejzíková, 2.B

Let ke svobodě

Žili jste někdy v neustálém strachu? Chtěli byste žít v zemi, kde nevidíte svoji budoucnost? Měli jste pocit, že nemůžete důvěřovat vůbec nikomu a cítili se paranoidně? V této době máme štěstí, že tyto pocity už neznáme, ale mohli jsme je pocítit při sledování filmu Ballon, který

Celý článek »

Columbella na imatrikulaci

Po skončení letošní imatrikulace nových studentů jsme se oproti dosavadním praktikám nerozběhli za svými pátečními povinnostmi marně hledajíce nenávratně uplynuvší čas, ale v klidu seskládali sborové košile a zašli na společnou večeři. Měli jsme k tomu důvod, potřebovali jsme totiž identifikovat té radosti původ. (Jak

Celý článek »

Tercie na sportovním kurzu

Bylo ráno 15. září a my jsme se sešli před budovou našeho gymnázia. Všichni jsme byli plni očekávání a tiše jsme doufali, že nás na konci bude stejně jako na začátku, a dopadne to tudíž lépe než náš poslední kurz. Naložili jsme autobus svými zavazadly

Celý článek »

Úspěchy běžců GOP pokračují!!!

Dne 9. října 2025 se nejlepší běžci z GOP na Julisce zúčastnili pražského přeboru v přespolním běhu pro střední školy a gymnázia. I přes hojnou účast ostatních škol a značné oslabení družstva oproti loňskému roku se chlapeckému družstvu podařilo obhájit nádherné 3. místo a dosáhnout

Celý článek »

Podzimní slunce ve staré Praze a ponurý Kafka

Letošní vycházku po stopách Franze Kafky jsme rozšířili o několik zastavení na cestě českých králů. Studenti, němčináři 6.S, postupně přebírali roli průvodců a vedli skupinu na nejlepší místo pro prezentaci své vybrané památky. Od mrazivého rána až po rozchod na krátký oběd jsme měli obrovské

Celý článek »

Golfisti z GOP zazářili!

ART ECON Středoškolský pohár družstev v golfu 2025 se uskutečnil již po devatenácté a naše škola byla opět při tom. Hrálo se na hřišti AGEL Golf Mstětice, kde se sešli golfisté ze středních škol, nižších ročníků gymnázií a druhých stupňů ZŠ z celé republiky. Každoročně je patronem někdo z významných osobností. Letos

Celý článek »

Ze Sněžky do šachty

Rýchorská bouda, 4.S, 15. – 18. 9. 2025 Dorazili jsme v pondělí odpoledne ve formaci 26 studentů a dvojice pedagogického dozoru, paní prof. Šárka Sukeníková a pan prof. Tomáš Dostál. Nakoupili jsme ve večerce, někteří z nás se najedli a vydali se do kopce na Rýchorskou

Celý článek »

Zahájení školního roku 2025/26

Milí studenti, vítáme vás v novém školním roce. 1. 9. 8:00 – 8:45  zahájení školního roku 2025/26   2. 9.   1.A, 1.B, 1.S 1.-4. vyuč. h. třídnické práce    ostatní třídy 1.-2. vyuč. h. třídnické práce, 3.-4. vyuč. h.    výuka dle rozvrhu  od 3. 9.

Celý článek »

Návštěva Evropského parlamentu ve Štrasburkuna pozvání pana europoslance LuďkaNiedermayera

Ve dnech 17.–20. června 2025 měli vybraní studenti naší školy jedinečnou příležitost navštívit sídlo Evropského parlamentu ve Štrasburku. Cesta se uskutečnila na pozvání pana europoslance Luďka Niedermayera a přinesla nejen cenné informace o fungování evropských institucí, ale také silné zážitky z francouzsko-německého pohraničí. Exkurze začala

Celý článek »