Aktuality z Gymnázia Oty Pavla

Listopadová procházka středověkou Prahou

Ve středu 19. listopadu 2025 jsme brzy ráno vyrazili s panem učitelem Bořkovcem na procházku po Praze, zaměřenou na památky z raného středověku. U každé zastávky měl jeden z našich spolužáků krátké povídání, takže jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí a lépe si představili dobu, ve které jednotlivé stavby vznikaly.

Výlet jsme začali na Vyšehradě, kde jsme měli možnost podívat se do rotundy svatého Martina. Přestože ráno opravdu mrzlo, což nám procházku trochu znepříjemňovalo, ranní hodiny nám umožnily projít Prahu ještě v klidu bez větších davů, což městu dodalo příjemnou atmosféru.

Postupně jsme prošli klášter na Slovanech, Betlémskou kapli, Kostel Panny Marie pod řetězem a také mnoho dalších pro české země významných staveb.

S některými z nich se pojí i zajímavé pověsti, například u kostela Panny Marie a svatého Karla Velikého, ke kterému se vztahuje příběh o staviteli, jenž měl upsat svou duši ďáblu, což ho prý nakonec stálo život.

Cestou jsme si nevšímali jen historie, ale také jednotlivých architektonických prvků a slohů, podle kterých se dají stavby poznat. Na závěr jsme se přesunuli do Národního muzea na výstavu věnovanou ranému středověku. Zde nás zaujala například Ďáblova bible neboli Codex Gigas a desítky měděných doplňků, které z našeho pohledu byly hlavní atrakcí celé výstavy.

Moc času nám na ni bohužel nezbylo, ale i tak nás zaujala a odnesli jsme si z ní něco nového.

Výlet nás obohatil, bavil a určitě na něj budeme rádi vzpomínat.

Magdalena Houšková, 2.B

Je diskutovat umění?

Již před nějakou dobou jsme se ve třídě v rámci Humanitního praktika učili debatovat, ale teprve v úterý 3. 3. zažily dva tříčlenné týmy opravdovou výzvu – postavit se proti cizím oponentům z jiných škol. V tento den si studenti z GOPu vyzkoušeli umění diskuse. V galerii Kunsthalle se

Celý článek »

Roztočme závity 2026

Letošním ročníkem soutěže „Roztočme závity“ jsme si opět připomněli Mezinárodní den matematiky. Každý den od 9. do 13. března mohli žáci i vyučující naší školy řešit netradiční matematické úlohy, které do soutěže připravili žáci z 3.A Jan Schmidt, Bořek Maxa a Matouš Zach a z

Celý článek »

Stříbrná ceremonie DOFE

V úterý 17. března 2026 se studentky 3.A Jana Fabiánová a Alžběta Žižková zúčastnily slavnostního ceremoniálu DOFE v Pražské křižovatce. Obdržely zde odznak a cenu DOFE za úspěšné dokončení stříbrné úrovně této ceny. Pro Janu aBětku je to již druhá úroveň, kterou zvládly zdolat za dobu svých

Celý článek »

PROUD na vlnách Českého rozhlasu

Dne 18. března 2026 se obě třídy PROUDu – 1.B a 2.B – sešly na Václavském náměstí, aby se společně vydaly na exkurzi do Českého rozhlasu. Ještě před vstupem do budovy dostali studenti krátký úkol: 1.B měla u kolemjdoucích zjišťovat, co sivybaví pod jménem Ota

Celý článek »

Anglická debata pražských gymnázií

I tento rok se dva odvážné týmy z našeho gymnázia zúčastnily debatního klání v angličtině. Změřily argumentační dovednosti s dalšími třemi gymnázii a prokázaly, že demokratická debata může být vedená věcně, klidně a s respektem k protistraně. Děkuji našim dvěma týmům ze 3.A a 2.B, že věnovaly čas přípravě

Celý článek »

Minutu na auto

V rámci školní exkurze jsme navštívili závod Škoda Auto v Mladé Boleslavi, a i když se o auta běžně nezajímám a v den návštěvy mi navíc nebylo úplně nejlépe, program mě nakonec dokázal zaujmout. Celý den začal v muzeu, kde jsme vyfasovali sluchátka, abychom výklad dobře slyšeli i na

Celý článek »

Hodiny TV na zamrzlém biotopu

Během ledna a února jsme v rámci hodin tělocviku chodili na biotop bruslit. Bylo to pro všechny vítané zpestření jinak pošmourných měsíců. Bylo-li třeba, kluci odklidili sníh a poté už mohla začít zábava. Kluci hráli hokej, zatímco holky jen tak bruslily. Ti, kdo mohli, zůstali

Celý článek »

Sekunda na sněhu

Byl pátek 23. 1. 2026, po osmé hodině ranní a studenti GOP už seděli v lavicích. Avšak 2.S již stála před gymnáziem v lyžařských bundách (v lyžácích nás řidič Čenda nechtěl do autobusu pustit) a trpělivě vyčkávala na odjezd do Špindlerova Mlýna na dlouho očekávaný

Celý článek »

Adressant unbekannt

„Socha svobody!“, „Jéééé!“, „Jsme v Americe!“ Úvodní slova inscenace jsou plná radosti, naděje a nadšení dvou blízkých přátel a ženy jednoho z nich. V tomto okamžiku nikdo z nich nepřemýšlí o rozdílech v původu, vyznání ani národnosti. Přesto ještě před samotným začátkem hry zazněla slova,

Celý článek »