Aktuality z Gymnázia Oty Pavla

Mezi jarem a létem v Columbelle

Poslední čtvrtletí školního roku je výživné vždycky, ani letos tomu nebylo jinak. Kromě obvyklých akcí, jako jsou maturity, Jazz Černošice, předávání maturitních vysvědčení, příprava soustředění, jsem k dovršení všeho dobrého mezi tím vším oslavila neveselé životní jubileum. Ano, i u toho musela Columbella figurovat.

Situace ve sborovém zpěvu je vždycky vážná, až zoufalá – zhruba od konce února. To se kromě prakticky všech sportovních aktivit i jinak velmi aktivního členstva přidají zimní sporty. Brzy nato se oteplí, oschnou meze a skauti vyrazí do přírody. Mnozí členové sboru jsou zároveň poslušnými dětmi svých rodičů, takže musí například na chalupu či chatu. Pak se mi na zkouškách setká pokaždé jiná parta, a já jsem nucena začínat, opakovat, začínat, opakovat, pořád totéž, prakticky bez naděje na sebemenší posun, pořád dokola.

Vymyslet program je víc než náročné. Musím vybírat, zkracovat, vyškrtávat. Přesto jsem nakonec v potu tváře a se skřípěním zubů sestavila pěkný program na koncert festivalu Jazz Černošice. Naše vystoupení mělo mít vlastně dvě velká finále. Nejprve Nebe na zemi s klavírním doprovodem. Jenže klavírista je zároveň sportovec… Matouš si aspoň jednou tuhle pěknou hitovku pouze zazpíval. Absolutním finále měla být naše malá premiéra s fungl novou školní kapelou. Jenže jejího šéfa, mého milého kolegu Tomáše bolely zuby. Takže zase nic. Po vlastně zdařilém koncertě v ClubKině a jasném vyvolávacím potlesku jsem z nedostatku nacvičeného repertoáru velmi srdceryvně uvedla jako přídavek první skladbu vystoupení Keep your lamps. V ten moment vedle mě stála jedna významná altistka a vyžádala si přídavek jiný, na kterém se prý členstvo shodlo. Škoda že mě neinformovali předem. Což se mi, má milá, hezká zdáš. Nevadí. Aspoň jsem vypadala jako úplně demokratický dirigent. Koncert se aspoň mně líbil moc. Vyrovnané hlasy, zvuk jako hrom. Nebo zvon? Dík patří skvělému místnímu zvukařovi. Publikum bylo laskavé. A na celkem pokročilou hodinu početné. Pilně tleskající.

Den nato jsme vystupovali zas, tentokrát v radotínské aule při slavnostním ceremoniálu kvůli maturitním vysvědčením. Vyslechli jsme si projev pana starosty, paní ředitelky. Zazpívali výběr z Černošic. Bohužel akustika v aule se s tou v Černošicích nedá srovnávat. Sboristi se pak rozběhli za svými povinnostmi, abych si já mohla v klidu vychutnat tu chvíli hrdosti. Hrdosti na naše šikovné absolventy, kteří vystupovali po krkolomných schodech za svými třídními profesorkami. Jmenováni byli všichni, zvlášť ti vyznamenaní. A že jich letos bylo! Pak moc krásně promluvily obě třídní, moje milé kolegyně Iva a Jana. Už zase jsem bojovala s dojetím. Letos možná víc než jindy. Asi proto, že letos maturovalo šest columbelláků. Ach jo.

Michela Šreinová

Soutěž „Němčina mě baví“

Motivační soutěž „Němčina mě baví“ se tentokrát konala ve středu 3. prosince 2025. Ve čtyřčlenném týmu jsme na sedmi stanovištích řešili úkoly založené na textech, videu, písni, a dokonce na ochutnávce specialit. Z 28 týmů z České republiky jsme byli jedenáctí. Němčináři z 2.S: Veronika Krutilová, Klára Marková,

Celý článek »

Proč jet na výměnný pobyt do Německa?

Jan Růžička, 4.S Jan Jonáš Havlíček, 4.S Jakub Kratochvíl, 4.S Michal Solovjov, 4.S Emma Rybková, 4.S Již osmý ročník mezinárodní výměny Radotín-Wurzen začal tentokrát 3. listopadu 2025 týdenním výjezdem do Wurzenu. Kromě účasti na školním vyučování a ubytování v rodinách partnerských studentů jsme absolvovali exkurzi v televizních

Celý článek »

Exkurze na ČVUT Fakultě dopravní

Zajímalo Vás někdy, jakými testy musí materiál v konstrukcích vlaků nebo aut projít, aby vydržel co nejvíce? Přesně to jsme měli možnost zjistit během exkurze na ČVUT – Fakultě dopravní, kterou jsme navštívili ve čtvrtek 27. listopadu 2025. Po krátké úvodní prezentaci o výzkumu bezpečnosti

Celý článek »

Dějepisná soutěž gymnázií ČR a SR

Ve čtvrtek 20. 11. 2025 proběhl již 33. ročník Dějepisné soutěže gymnázií z České i Slovenské republiky. Letošní ročník byl věnován mimoevropským událostem 20. století, tedy tematice náročné, avšak velmi inspirativní. Celostátní kolo soutěže se tradičně konalo v Chebu, kam členové týmu Gymnázia Oty Pavla

Celý článek »

1.B za historií do Roztok

Zajímá Vás období mladší doby kamenné nebo raný středověk? Jestli ano, tak by Vás tato exkurze 1.B rozhodně bavila. Vydali jsme se totiž na naší první celodenní exkurzi. Vše začalo na Masarykově nádraží, kde jsme se všichni zvědaví, co se dozvíme, sešli s panem profesorem

Celý článek »

Naše dějiny v souvislostech

Často slýcháme stesky na to, že se školy málo věnují moderním dějinám. Také proto jsme byli rádi, že k nám 23. 10. 2025 zavítal pan Pavel Kosatík, spisovatel, publicista, člověk s velkým rozhledem a inspirativním přemýšlením. Domluvili jsme se, že se debata zaměří na tři témata: 1)

Celý článek »

Rozhovor s vědkyní

Rozhovor s vědkyní V rámci výuky Přírodovědného praktika jsme si jako třída vyzkoušeli, jaké to je připravit a vést skutečný rozhovor. Naším hostem byla známá biochemička Jindřiška Fišerová, která přijala naše pozvání. Setkání se uskutečnilo 30. dubna 2025 v naší školní knihovně a pro všechny z nás to byla

Celý článek »

Z Pražačky bez postupu, ale se ctí

Dne 22. října 2025 se odehrál tradiční fotbalový turnaj Poprask na hřišti Gymnázia Na Pražačce. Výběr dvanácti nejlepších fotbalistů Gymnázia Oty Pavla se sešel v 7:45 na pražském Žižkově. Přijeli jsme s velkou motivací, ale samozřejmě i s pokorou – chtěli jsme odvrátit neúspěch z

Celý článek »

Důkladné přivítání nováčků aneb Imatrikulace 2025

Aula základní školy se znovu otevřela pro sousedy z gymnázia, kteří zde uspořádali jednu ze svých slavnostnějších akcí: imatrikulaci prvních ročníků. Ty byly již druhý rok po sobě tři, nikoli dva jako dlouhá léta předtím. Gymnázium se totiž rozrostlo o menší třídu nového studijního programu

Celý článek »