Aktuality z Gymnázia Oty Pavla

Návštěva Evropského parlamentu ve Štrasburkuna pozvání pana europoslance LuďkaNiedermayera

Ve dnech 17.–20. června 2025 měli vybraní studenti naší školy jedinečnou příležitost navštívit sídlo Evropského parlamentu ve Štrasburku. Cesta se uskutečnila na pozvání pana europoslance Luďka Niedermayera a přinesla nejen cenné informace o fungování evropských institucí, ale také silné zážitky z francouzsko-německého pohraničí.

Exkurze začala v úterý večer odjezdem z Prahy. Zde se nám objevila menší komplikace v podobě změny autobusu. Po noční jízdě nás ve středu ráno přivítal Štrasburk. Prvním a hlavním bodem programu byla návštěva Evropského parlamentu, kde jsme se zúčastnili přednášky o fungování této instituce, sledovali jednání pléna a měli možnost diskutovat přímo s panem europoslancem Niedermayerem. Nechybělo ani společné focení u vlajek členských států.

Po obědě v parlamentní jídelně jsme se vydali na procházku z Evropské čtvrti do historického centra města. Cestou jsme míjeli Radu Evropy, Evropský soud pro lidská práva a lavičku Václava Havla. Zbytek odpoledne jsme využili k menší procházce po městě a příjemnému zastavení v kavárně. Den jsme zakončili ubytováním v německém městě Kehl.

Čtvrtek patřil poznávání krás Štrasburku. Navštívili jsme muzeum čokolády, kde jsme mohli vidět výrobu čokoládových postaviček. Také jsme zde okusili vynikající čokoládové pralinky, které jsme si po ochutnání mohli koupit domů. Po této prohlídce jsme se přesunuli do historického centra Štrasburku. Obdivovali jsme malebné čtvrti jako Petit France nebo gotickou katedrálu Notre-Dame. Odpoledne jsme měli volné k dalšímu objevování, naše výprava si společně sedla na oběd, kde jsme ochutnali i některé místní speciality. Po společném obědě jsme se vydali na projížďku lodí. Zde se naše cesty rozpojily, část z nás zůstala ve městě a část se vydala pěšky objevit další části města. Všichni jsme se sešli až večer v hotelu.

V pátek ráno jsme vyjeli směrem domů. Cestou nás však čekala zastávka v Norimberku, kde jsme prošli historickým centrem, zašli na oběd a užili si poslední chvíle exkurze.

Děkujeme panu europoslanci Niedermayerovi za pozvání a organizaci tohoto zájezdu. Tato zkušenost nám umožnila nahlédnout pod pokličku evropské politiky a poznat krásné zákoutí jednoho z nejhezčích evropských měst.

Jan Schmidt, 2.A

BRONZ Z JUNIORSKÉHO MISTROSTVÍ EVROPY

Naše studentka Anička Čechová 22. – 24. 5. reprezentovala Českou republiku ve veslování na Mistroství Evropy do 19 let, které se konalo v německém Brandenburgu. Díky výbornému závěru si česká osmiveslice juniorek dojela pro 3. místo. Za účasti více než 30 evropských států si děvčata

Celý článek »

Jazz Černošice 2026 aneb poděkování Columbelly

Zdá se, že smíšenému sboru GOP je už vystupování na mezinárodním festivalu Jazz Černošice souzeno. Pravdou je, že jsme bývali (tedy sbormistryně a tehdejší skvadra) téměř od založení u toho, někdy od začátku nového tisíciletí…Pořád ještě jsem se úplně nesmířila s tím, že už je

Celý článek »

Fyziku najdeš všude

Kolekce obrazů „Fyziku najdeš všude“, která byla jako trvalá expozice umístěna v učebně 21, vznikla po úspěšné realizaci předchozího projektu „Tváře přírody“ v učebně 31. Studenti,kteří se prvního projektu zúčastnili, vyjádřili chuť do další práce, a protože učebna 21 působila dlouhodobě poněkud sterilním dojmem a postrádala

Celý článek »

Návštěva atomového krytu

Dne 10. 4. 2026 jsme se společně s třídou 3.A a profesorským doprovodem profesorkou Chamrovou a Krupovou zúčastnili zájezdu do ATOMMUZEA. Muzeum se nachází na jižním okraji Brd hluboko v lese a je jediným skladem jaderné munice přístupný veřejnosti v České republice. Přivítal nás pan průvodce,

Celý článek »

Proud jednou nohou v kriminále

Ve středu 15. 4. 2026 naši mladší kamarádi bojovali o místo na své vysněné škole. My, studenti Gymnázia Oty Pavla, jsme už tuto disciplínu překonali. Tak co s námi? Třídy 1.B a 2.B se v tomto krátkém volnu společně s paní profesorkou Krupovou vydaly na

Celý článek »

KRÁSY I DRSNOST OSTRAVY!!!

Celý náš projekt odstartoval už týden před odjezdem. Ještě v Praze jsme dostali důležitý úkol: vyzpovídat lidi v okolí Václavského náměstí a zjistit, co se jim vybaví pod pojmem Ostrava. S touto sbírkou odpovědí jsme pak ve čtvrtek 26. března v 7:20 vyrazili vstříc třídenní realitě. Čtyřhodinovou cestu vlakem

Celý článek »

Návštěva FBMI ČVUT v Kladně

V pátek 13. 3. 2026 se vydali studenti fyzikálního semináře ze třetích ročníků s profesorkami Mlynářovou a Chamrovou do Kladna, kde navštívili Fakultu biomedicínského inženýrství ČVUT. Na tuto fakultu byli pozváni bývalou studentkou GOP Leontýnou Varvařovskou, čímž jí takto děkujeme. V rámci návštěvy se studenti zapojili do jednoho

Celý článek »

DOFE svačinky

V pondělí 23. března se náš tým studentek a učitelek DOFE zapojil do projektu Charity Bake Sale 2026aneb Svačinu nech doma. Napekly jsme převážně sladké pokrmy a za ceny příznivé studentům i učitelům jsme je po dvěpřestávky prodávaly. Nejenže jsme takto nepřímo oslavily tři roky od

Celý článek »