Aktuality z Gymnázia Oty Pavla

Proud jednou nohou v kriminále

Ve středu 15. 4. 2026 naši mladší kamarádi bojovali o místo na své vysněné škole. My, studenti Gymnázia Oty Pavla, jsme už tuto disciplínu překonali. Tak co s námi? Třídy 1.B a 2.B se v tomto krátkém volnu společně s paní profesorkou Krupovou vydaly na workshop do Laichterova domu, protože co bychom to byli za program Proud, kdybychom se čas od času nevzdělávali i mimo školu.

Laichterův dům bylo významné sídlo sloužící jako nakladatelství i bydliště Jana Laichtera. Toto nakladatelství bylo roku 1949 znárodněno, cenzurované knihy byly odtud odvezeny v jednotkách tun a poté dány do stoupy. Naše třídy měly možnost se zúčastnit speciálního programu, ve kterém se simulovala doba za komunismu. Když jsme vešli do krásného starého domu (který se komunistům nepodařilo díky památkové ochraně zničit), okamžitě na nás působila atmosféra raných padesátých let, doby, kdy nevinní občané se často ocitali jednou nohou v kriminále. Nebo se tam dostávali rovnou, kvůli vykonstruovaným soudním procesům.

V první části programu nám byly dvěma zapálenými komunistickými pracovnicemi (lektorkami Paměti národa) rozděleny identity (kádrové profily) a skupinové a individuální úlohy, které jsme měli během hry plnit. Naše identity se ve skupinách lišily podle našeho pohledu na režim. Mohli jsme být skrytí demokrati, nebo naopak aktivní účastníci režimu, podezřelí občané nebo ti, co se narodili do té “správné rodiny”. Dokonce jsme měli možnost nebo i úkol se vzájemně udávat hlavním vedoucím.

Během hry jsme také absolvovali jako státní úředníci inspekční prohlídku Laichterova domu a skutečně prožívali dobu nesvobody a útlaku v kůži různě zasažených aktérů. Bylo opravdu zajímavé pozorovat, jak se někteří studenti do své role opravdu vžili a někdy dávali organizátorům svými šťouravými poznámkami a otázkami celkem zabrat. Zajímavou okolností bylo i to, že Jan Laichter, který nás provázel svým domem, byl skutečným vnukem zesnulého Jana Laichtera, který dům zdědil.

V druhé části programu jsme společně s organizátory probírali témata cenzury a propagandy a porovnávali jsme historii s moderní dobou. V rámci zadání jsme skupinově vytvořili čtyři propagandistické časopisy, do kterých se místy „vloudily“
diverzantské příspěvky. I takto někteří mohli prožívat vztek, nejistotu, podezřívání (svých vlastních spolužáků!), tedy
přesně ty pocity, které cíleně v lidech probouzeli a podněcovali komunisti. Workshop v Laichterově domě byl nesmírně obohacující a působivý zážitek. Pro nás studenty to byla další možnost, jak objevit další ze skrytých koutů Prahy i kus československé historie pomocí intenzivního prožitku.

Viktorie Petrusová, 1.B

BRONZ Z JUNIORSKÉHO MISTROSTVÍ EVROPY

Naše studentka Anička Čechová 22. – 24. 5. reprezentovala Českou republiku ve veslování na Mistroství Evropy do 19 let, které se konalo v německém Brandenburgu. Díky výbornému závěru si česká osmiveslice juniorek dojela pro 3. místo. Za účasti více než 30 evropských států si děvčata

Celý článek »

Jazz Černošice 2026 aneb poděkování Columbelly

Zdá se, že smíšenému sboru GOP je už vystupování na mezinárodním festivalu Jazz Černošice souzeno. Pravdou je, že jsme bývali (tedy sbormistryně a tehdejší skvadra) téměř od založení u toho, někdy od začátku nového tisíciletí…Pořád ještě jsem se úplně nesmířila s tím, že už je

Celý článek »

Fyziku najdeš všude

Kolekce obrazů „Fyziku najdeš všude“, která byla jako trvalá expozice umístěna v učebně 21, vznikla po úspěšné realizaci předchozího projektu „Tváře přírody“ v učebně 31. Studenti,kteří se prvního projektu zúčastnili, vyjádřili chuť do další práce, a protože učebna 21 působila dlouhodobě poněkud sterilním dojmem a postrádala

Celý článek »

Návštěva atomového krytu

Dne 10. 4. 2026 jsme se společně s třídou 3.A a profesorským doprovodem profesorkou Chamrovou a Krupovou zúčastnili zájezdu do ATOMMUZEA. Muzeum se nachází na jižním okraji Brd hluboko v lese a je jediným skladem jaderné munice přístupný veřejnosti v České republice. Přivítal nás pan průvodce,

Celý článek »

Proud jednou nohou v kriminále

Ve středu 15. 4. 2026 naši mladší kamarádi bojovali o místo na své vysněné škole. My, studenti Gymnázia Oty Pavla, jsme už tuto disciplínu překonali. Tak co s námi? Třídy 1.B a 2.B se v tomto krátkém volnu společně s paní profesorkou Krupovou vydaly na

Celý článek »

KRÁSY I DRSNOST OSTRAVY!!!

Celý náš projekt odstartoval už týden před odjezdem. Ještě v Praze jsme dostali důležitý úkol: vyzpovídat lidi v okolí Václavského náměstí a zjistit, co se jim vybaví pod pojmem Ostrava. S touto sbírkou odpovědí jsme pak ve čtvrtek 26. března v 7:20 vyrazili vstříc třídenní realitě. Čtyřhodinovou cestu vlakem

Celý článek »

Návštěva FBMI ČVUT v Kladně

V pátek 13. 3. 2026 se vydali studenti fyzikálního semináře ze třetích ročníků s profesorkami Mlynářovou a Chamrovou do Kladna, kde navštívili Fakultu biomedicínského inženýrství ČVUT. Na tuto fakultu byli pozváni bývalou studentkou GOP Leontýnou Varvařovskou, čímž jí takto děkujeme. V rámci návštěvy se studenti zapojili do jednoho

Celý článek »

DOFE svačinky

V pondělí 23. března se náš tým studentek a učitelek DOFE zapojil do projektu Charity Bake Sale 2026aneb Svačinu nech doma. Napekly jsme převážně sladké pokrmy a za ceny příznivé studentům i učitelům jsme je po dvěpřestávky prodávaly. Nejenže jsme takto nepřímo oslavily tři roky od

Celý článek »