Aktuality z Gymnázia Oty Pavla

Proud jednou nohou v kriminále

Ve středu 15. 4. 2026 naši mladší kamarádi bojovali o místo na své vysněné škole. My, studenti Gymnázia Oty Pavla, jsme už tuto disciplínu překonali. Tak co s námi? Třídy 1.B a 2.B se v tomto krátkém volnu společně s paní profesorkou Krupovou vydaly na workshop do Laichterova domu, protože co bychom to byli za program Proud, kdybychom se čas od času nevzdělávali i mimo školu.

Laichterův dům bylo významné sídlo sloužící jako nakladatelství i bydliště Jana Laichtera. Toto nakladatelství bylo roku 1949 znárodněno, cenzurované knihy byly odtud odvezeny v jednotkách tun a poté dány do stoupy. Naše třídy měly možnost se zúčastnit speciálního programu, ve kterém se simulovala doba za komunismu. Když jsme vešli do krásného starého domu (který se komunistům nepodařilo díky památkové ochraně zničit), okamžitě na nás působila atmosféra raných padesátých let, doby, kdy nevinní občané se často ocitali jednou nohou v kriminále. Nebo se tam dostávali rovnou, kvůli vykonstruovaným soudním procesům.

V první části programu nám byly dvěma zapálenými komunistickými pracovnicemi (lektorkami Paměti národa) rozděleny identity (kádrové profily) a skupinové a individuální úlohy, které jsme měli během hry plnit. Naše identity se ve skupinách lišily podle našeho pohledu na režim. Mohli jsme být skrytí demokrati, nebo naopak aktivní účastníci režimu, podezřelí občané nebo ti, co se narodili do té “správné rodiny”. Dokonce jsme měli možnost nebo i úkol se vzájemně udávat hlavním vedoucím.

Během hry jsme také absolvovali jako státní úředníci inspekční prohlídku Laichterova domu a skutečně prožívali dobu nesvobody a útlaku v kůži různě zasažených aktérů. Bylo opravdu zajímavé pozorovat, jak se někteří studenti do své role opravdu vžili a někdy dávali organizátorům svými šťouravými poznámkami a otázkami celkem zabrat. Zajímavou okolností bylo i to, že Jan Laichter, který nás provázel svým domem, byl skutečným vnukem zesnulého Jana Laichtera, který dům zdědil.

V druhé části programu jsme společně s organizátory probírali témata cenzury a propagandy a porovnávali jsme historii s moderní dobou. V rámci zadání jsme skupinově vytvořili čtyři propagandistické časopisy, do kterých se místy „vloudily“
diverzantské příspěvky. I takto někteří mohli prožívat vztek, nejistotu, podezřívání (svých vlastních spolužáků!), tedy
přesně ty pocity, které cíleně v lidech probouzeli a podněcovali komunisti. Workshop v Laichterově domě byl nesmírně obohacující a působivý zážitek. Pro nás studenty to byla další možnost, jak objevit další ze skrytých koutů Prahy i kus československé historie pomocí intenzivního prožitku.

Viktorie Petrusová, 1.B

Je diskutovat umění?

Již před nějakou dobou jsme se ve třídě v rámci Humanitního praktika učili debatovat, ale teprve v úterý 3. 3. zažily dva tříčlenné týmy opravdovou výzvu – postavit se proti cizím oponentům z jiných škol. V tento den si studenti z GOPu vyzkoušeli umění diskuse. V galerii Kunsthalle se

Celý článek »

Roztočme závity 2026

Letošním ročníkem soutěže „Roztočme závity“ jsme si opět připomněli Mezinárodní den matematiky. Každý den od 9. do 13. března mohli žáci i vyučující naší školy řešit netradiční matematické úlohy, které do soutěže připravili žáci z 3.A Jan Schmidt, Bořek Maxa a Matouš Zach a z

Celý článek »

Stříbrná ceremonie DOFE

V úterý 17. března 2026 se studentky 3.A Jana Fabiánová a Alžběta Žižková zúčastnily slavnostního ceremoniálu DOFE v Pražské křižovatce. Obdržely zde odznak a cenu DOFE za úspěšné dokončení stříbrné úrovně této ceny. Pro Janu aBětku je to již druhá úroveň, kterou zvládly zdolat za dobu svých

Celý článek »

PROUD na vlnách Českého rozhlasu

Dne 18. března 2026 se obě třídy PROUDu – 1.B a 2.B – sešly na Václavském náměstí, aby se společně vydaly na exkurzi do Českého rozhlasu. Ještě před vstupem do budovy dostali studenti krátký úkol: 1.B měla u kolemjdoucích zjišťovat, co sivybaví pod jménem Ota

Celý článek »

Anglická debata pražských gymnázií

I tento rok se dva odvážné týmy z našeho gymnázia zúčastnily debatního klání v angličtině. Změřily argumentační dovednosti s dalšími třemi gymnázii a prokázaly, že demokratická debata může být vedená věcně, klidně a s respektem k protistraně. Děkuji našim dvěma týmům ze 3.A a 2.B, že věnovaly čas přípravě

Celý článek »

Minutu na auto

V rámci školní exkurze jsme navštívili závod Škoda Auto v Mladé Boleslavi, a i když se o auta běžně nezajímám a v den návštěvy mi navíc nebylo úplně nejlépe, program mě nakonec dokázal zaujmout. Celý den začal v muzeu, kde jsme vyfasovali sluchátka, abychom výklad dobře slyšeli i na

Celý článek »

Hodiny TV na zamrzlém biotopu

Během ledna a února jsme v rámci hodin tělocviku chodili na biotop bruslit. Bylo to pro všechny vítané zpestření jinak pošmourných měsíců. Bylo-li třeba, kluci odklidili sníh a poté už mohla začít zábava. Kluci hráli hokej, zatímco holky jen tak bruslily. Ti, kdo mohli, zůstali

Celý článek »

Sekunda na sněhu

Byl pátek 23. 1. 2026, po osmé hodině ranní a studenti GOP už seděli v lavicích. Avšak 2.S již stála před gymnáziem v lyžařských bundách (v lyžácích nás řidič Čenda nechtěl do autobusu pustit) a trpělivě vyčkávala na odjezd do Špindlerova Mlýna na dlouho očekávaný

Celý článek »

Adressant unbekannt

„Socha svobody!“, „Jéééé!“, „Jsme v Americe!“ Úvodní slova inscenace jsou plná radosti, naděje a nadšení dvou blízkých přátel a ženy jednoho z nich. V tomto okamžiku nikdo z nich nepřemýšlí o rozdílech v původu, vyznání ani národnosti. Přesto ještě před samotným začátkem hry zazněla slova,

Celý článek »