Aktuality z Gymnázia Oty Pavla

Proud jednou nohou v kriminále

Ve středu 15. 4. 2026 naši mladší kamarádi bojovali o místo na své vysněné škole. My, studenti Gymnázia Oty Pavla, jsme už tuto disciplínu překonali. Tak co s námi? Třídy 1.B a 2.B se v tomto krátkém volnu společně s paní profesorkou Krupovou vydaly na workshop do Laichterova domu, protože co bychom to byli za program Proud, kdybychom se čas od času nevzdělávali i mimo školu.

Laichterův dům bylo významné sídlo sloužící jako nakladatelství i bydliště Jana Laichtera. Toto nakladatelství bylo roku 1949 znárodněno, cenzurované knihy byly odtud odvezeny v jednotkách tun a poté dány do stoupy. Naše třídy měly možnost se zúčastnit speciálního programu, ve kterém se simulovala doba za komunismu. Když jsme vešli do krásného starého domu (který se komunistům nepodařilo díky památkové ochraně zničit), okamžitě na nás působila atmosféra raných padesátých let, doby, kdy nevinní občané se často ocitali jednou nohou v kriminále. Nebo se tam dostávali rovnou, kvůli vykonstruovaným soudním procesům.

V první části programu nám byly dvěma zapálenými komunistickými pracovnicemi (lektorkami Paměti národa) rozděleny identity (kádrové profily) a skupinové a individuální úlohy, které jsme měli během hry plnit. Naše identity se ve skupinách lišily podle našeho pohledu na režim. Mohli jsme být skrytí demokrati, nebo naopak aktivní účastníci režimu, podezřelí občané nebo ti, co se narodili do té “správné rodiny”. Dokonce jsme měli možnost nebo i úkol se vzájemně udávat hlavním vedoucím.

Během hry jsme také absolvovali jako státní úředníci inspekční prohlídku Laichterova domu a skutečně prožívali dobu nesvobody a útlaku v kůži různě zasažených aktérů. Bylo opravdu zajímavé pozorovat, jak se někteří studenti do své role opravdu vžili a někdy dávali organizátorům svými šťouravými poznámkami a otázkami celkem zabrat. Zajímavou okolností bylo i to, že Jan Laichter, který nás provázel svým domem, byl skutečným vnukem zesnulého Jana Laichtera, který dům zdědil.

V druhé části programu jsme společně s organizátory probírali témata cenzury a propagandy a porovnávali jsme historii s moderní dobou. V rámci zadání jsme skupinově vytvořili čtyři propagandistické časopisy, do kterých se místy „vloudily“
diverzantské příspěvky. I takto někteří mohli prožívat vztek, nejistotu, podezřívání (svých vlastních spolužáků!), tedy
přesně ty pocity, které cíleně v lidech probouzeli a podněcovali komunisti. Workshop v Laichterově domě byl nesmírně obohacující a působivý zážitek. Pro nás studenty to byla další možnost, jak objevit další ze skrytých koutů Prahy i kus československé historie pomocí intenzivního prožitku.

Viktorie Petrusová, 1.B

Let ke svobodě

Žili jste někdy v neustálém strachu? Chtěli byste žít v zemi, kde nevidíte svoji budoucnost? Měli jste pocit, že nemůžete důvěřovat vůbec nikomu a cítili se paranoidně? V této době máme štěstí, že tyto pocity už neznáme, ale mohli jsme je pocítit při sledování filmu Ballon, který

Celý článek »

Columbella na imatrikulaci

Po skončení letošní imatrikulace nových studentů jsme se oproti dosavadním praktikám nerozběhli za svými pátečními povinnostmi marně hledajíce nenávratně uplynuvší čas, ale v klidu seskládali sborové košile a zašli na společnou večeři. Měli jsme k tomu důvod, potřebovali jsme totiž identifikovat té radosti původ. (Jak

Celý článek »

Tercie na sportovním kurzu

Bylo ráno 15. září a my jsme se sešli před budovou našeho gymnázia. Všichni jsme byli plni očekávání a tiše jsme doufali, že nás na konci bude stejně jako na začátku, a dopadne to tudíž lépe než náš poslední kurz. Naložili jsme autobus svými zavazadly

Celý článek »

Úspěchy běžců GOP pokračují!!!

Dne 9. října 2025 se nejlepší běžci z GOP na Julisce zúčastnili pražského přeboru v přespolním běhu pro střední školy a gymnázia. I přes hojnou účast ostatních škol a značné oslabení družstva oproti loňskému roku se chlapeckému družstvu podařilo obhájit nádherné 3. místo a dosáhnout

Celý článek »

Podzimní slunce ve staré Praze a ponurý Kafka

Letošní vycházku po stopách Franze Kafky jsme rozšířili o několik zastavení na cestě českých králů. Studenti, němčináři 6.S, postupně přebírali roli průvodců a vedli skupinu na nejlepší místo pro prezentaci své vybrané památky. Od mrazivého rána až po rozchod na krátký oběd jsme měli obrovské

Celý článek »

Golfisti z GOP zazářili!

ART ECON Středoškolský pohár družstev v golfu 2025 se uskutečnil již po devatenácté a naše škola byla opět při tom. Hrálo se na hřišti AGEL Golf Mstětice, kde se sešli golfisté ze středních škol, nižších ročníků gymnázií a druhých stupňů ZŠ z celé republiky. Každoročně je patronem někdo z významných osobností. Letos

Celý článek »

Ze Sněžky do šachty

Rýchorská bouda, 4.S, 15. – 18. 9. 2025 Dorazili jsme v pondělí odpoledne ve formaci 26 studentů a dvojice pedagogického dozoru, paní prof. Šárka Sukeníková a pan prof. Tomáš Dostál. Nakoupili jsme ve večerce, někteří z nás se najedli a vydali se do kopce na Rýchorskou

Celý článek »

Zahájení školního roku 2025/26

Milí studenti, vítáme vás v novém školním roce. 1. 9. 8:00 – 8:45  zahájení školního roku 2025/26   2. 9.   1.A, 1.B, 1.S 1.-4. vyuč. h. třídnické práce    ostatní třídy 1.-2. vyuč. h. třídnické práce, 3.-4. vyuč. h.    výuka dle rozvrhu  od 3. 9.

Celý článek »

Návštěva Evropského parlamentu ve Štrasburkuna pozvání pana europoslance LuďkaNiedermayera

Ve dnech 17.–20. června 2025 měli vybraní studenti naší školy jedinečnou příležitost navštívit sídlo Evropského parlamentu ve Štrasburku. Cesta se uskutečnila na pozvání pana europoslance Luďka Niedermayera a přinesla nejen cenné informace o fungování evropských institucí, ale také silné zážitky z francouzsko-německého pohraničí. Exkurze začala

Celý článek »