Aktuality z Gymnázia Oty Pavla

V kroužcích dýmu aneb kouření povoleno

V pátek odpoledne jsme všichni zralí na zasloužený odpočinek, proto je sympatické, že skupina studentů napříč třídami se v pátek 6. 1. 2023 v doprovodu profesorek Duroňové, Kohoutové a Krupové vydala na výstavu do Veletržního paláce. Téma expozice bylo zaměřeno na fenomén kuřáctví od baroka do první poloviny 20. st.

Koncepce výstavy je elegantně rafinovaná: samozřejmě se mezi obrazy nesmí vznášet oblaka kouře, proto kurátorky vymyslely oddělení sekcí jemnými průsvitnými závěsy evokujícími proužky dýmu. V dnešní době je cigareta v umění téměř nekorektní, ale v dějinách to bylo jinak: Cigareta v rukou umělce byla symbolem dandyho (Anselm Feuerbach, Beneš Knüpfer), dekadenta (Edvard Munch, Karel Hlaváček) a symbolistního tvůrce (Jan Preisler, František Kupka). Dýmku jsme viděli v obrazech kubistů (Pablo Picasso, Bohumil Kubišta, Emil Filla), v karikaturách meziválečné avantgardy (Adolf Hoffmeister) nebo u Josefa Váchala. Na výstavě je zastoupena také scénografie (Josef Čapek), fotografie (František Drtikol, Josef Sudek) a užité umění. Kromě českého umění jsme měli jedinečnou příležitost zhlédnout zápůjčky z evropských galerií: Édouarda Maneta, Edvarda Muncha z Musée d’Orsay v Paříži, z Munchova muzea v Oslu a z Kunsthaus v Curychu.

Díky vstřícnému a fundovanému výkladu paní lektorky jsme se dozvěděli řadu zajímavostí o obrazech i dobovém kontextu. Výstava minulou neděli skončila, ale některé z děl jsou součástí stálých expozic NG, které jsou pro studenty do 26 let zdarma. Proto, milí studenti, neváhejte, choďte na výstavy a vstřebávejte umění!

Pavlína Krupová

Je diskutovat umění?

Již před nějakou dobou jsme se ve třídě v rámci Humanitního praktika učili debatovat, ale teprve v úterý 3. 3. zažily dva tříčlenné týmy opravdovou výzvu – postavit se proti cizím oponentům z jiných škol. V tento den si studenti z GOPu vyzkoušeli umění diskuse. V galerii Kunsthalle se

Celý článek »

Roztočme závity 2026

Letošním ročníkem soutěže „Roztočme závity“ jsme si opět připomněli Mezinárodní den matematiky. Každý den od 9. do 13. března mohli žáci i vyučující naší školy řešit netradiční matematické úlohy, které do soutěže připravili žáci z 3.A Jan Schmidt, Bořek Maxa a Matouš Zach a z

Celý článek »

Stříbrná ceremonie DOFE

V úterý 17. března 2026 se studentky 3.A Jana Fabiánová a Alžběta Žižková zúčastnily slavnostního ceremoniálu DOFE v Pražské křižovatce. Obdržely zde odznak a cenu DOFE za úspěšné dokončení stříbrné úrovně této ceny. Pro Janu aBětku je to již druhá úroveň, kterou zvládly zdolat za dobu svých

Celý článek »

PROUD na vlnách Českého rozhlasu

Dne 18. března 2026 se obě třídy PROUDu – 1.B a 2.B – sešly na Václavském náměstí, aby se společně vydaly na exkurzi do Českého rozhlasu. Ještě před vstupem do budovy dostali studenti krátký úkol: 1.B měla u kolemjdoucích zjišťovat, co sivybaví pod jménem Ota

Celý článek »

Anglická debata pražských gymnázií

I tento rok se dva odvážné týmy z našeho gymnázia zúčastnily debatního klání v angličtině. Změřily argumentační dovednosti s dalšími třemi gymnázii a prokázaly, že demokratická debata může být vedená věcně, klidně a s respektem k protistraně. Děkuji našim dvěma týmům ze 3.A a 2.B, že věnovaly čas přípravě

Celý článek »

Minutu na auto

V rámci školní exkurze jsme navštívili závod Škoda Auto v Mladé Boleslavi, a i když se o auta běžně nezajímám a v den návštěvy mi navíc nebylo úplně nejlépe, program mě nakonec dokázal zaujmout. Celý den začal v muzeu, kde jsme vyfasovali sluchátka, abychom výklad dobře slyšeli i na

Celý článek »

Hodiny TV na zamrzlém biotopu

Během ledna a února jsme v rámci hodin tělocviku chodili na biotop bruslit. Bylo to pro všechny vítané zpestření jinak pošmourných měsíců. Bylo-li třeba, kluci odklidili sníh a poté už mohla začít zábava. Kluci hráli hokej, zatímco holky jen tak bruslily. Ti, kdo mohli, zůstali

Celý článek »

Sekunda na sněhu

Byl pátek 23. 1. 2026, po osmé hodině ranní a studenti GOP už seděli v lavicích. Avšak 2.S již stála před gymnáziem v lyžařských bundách (v lyžácích nás řidič Čenda nechtěl do autobusu pustit) a trpělivě vyčkávala na odjezd do Špindlerova Mlýna na dlouho očekávaný

Celý článek »

Adressant unbekannt

„Socha svobody!“, „Jéééé!“, „Jsme v Americe!“ Úvodní slova inscenace jsou plná radosti, naděje a nadšení dvou blízkých přátel a ženy jednoho z nich. V tomto okamžiku nikdo z nich nepřemýšlí o rozdílech v původu, vyznání ani národnosti. Přesto ještě před samotným začátkem hry zazněla slova,

Celý článek »