Aktuality z Gymnázia Oty Pavla

Ze Sněžky do šachty

Rýchorská bouda, 4.S, 15. – 18. 9. 2025

Dorazili jsme v pondělí odpoledne ve formaci 26 studentů a dvojice pedagogického dozoru, paní prof. Šárka Sukeníková a pan prof. Tomáš Dostál. Nakoupili jsme ve večerce, někteří z nás se najedli a vydali se do kopce na Rýchorskou boudu. Ještě večer jsme se prostřednictvím přednášky dozvěděli, proč existuje a jak moc důležitý je KRNAP. Ti bystřejší a rychlejší z nás dostali za správné a včasné odpovědi na památku atlásek.

Další den nás čekala Sněžka. Zjistili jsme, že kromě geologického, historického a ekologického zaměření je tato exkurze soustředěná i na tělovýchovu – vysokohorskou turistiku. Byla to překvapivě fuška a byla pěkná kosa. Po náročném výšlapu a sestupu do Pece pod Sněžkou jsme opět měli možnost doplnit zásoby v supermarketu a jedna ze skupinek si došla na polévku do luxusní restaurace.

Ve středu jsme nevyrazili nahoru, ale do dolu, do hornického skanzenu poblíž nedalekého Žacléře, konkrétně na prohlídku dolu Jan Šverma. Ujal se nás milý pán, který nás provedl štolou Jitřenkou a okolím, podívali jsme se i na nedaleké okolí z 52 metrů vysoké těžní věže jámy Jan. Následně jsme se odebrali do Žacléře samotného a znovu podpořili místní ekonomiku nákupem v obchůdku a návštěvou kavárny. Pak už nás čekala cesta zpět na Rýchorskou boudu.

Poslední den bylo nejdřív balení a potom i procházka po Dvorském lese pro odvážné, kteří se nebojí deště. V plánu byl i běh, ale ten se kvůli neustávajícímu dešti zrušil. Pak rychle dolů do Svobody nad Úpou a vlakem do Prahy, kde jsme úspěšně zakončili naši expedici.

Jan Růžička, Jakub Kratochvíl, 4.S

BRONZ Z JUNIORSKÉHO MISTROSTVÍ EVROPY

Naše studentka Anička Čechová 22. – 24. 5. reprezentovala Českou republiku ve veslování na Mistroství Evropy do 19 let, které se konalo v německém Brandenburgu. Díky výbornému závěru si česká osmiveslice juniorek dojela pro 3. místo. Za účasti více než 30 evropských států si děvčata

Celý článek »

Jazz Černošice 2026 aneb poděkování Columbelly

Zdá se, že smíšenému sboru GOP je už vystupování na mezinárodním festivalu Jazz Černošice souzeno. Pravdou je, že jsme bývali (tedy sbormistryně a tehdejší skvadra) téměř od založení u toho, někdy od začátku nového tisíciletí…Pořád ještě jsem se úplně nesmířila s tím, že už je

Celý článek »

Fyziku najdeš všude

Kolekce obrazů „Fyziku najdeš všude“, která byla jako trvalá expozice umístěna v učebně 21, vznikla po úspěšné realizaci předchozího projektu „Tváře přírody“ v učebně 31. Studenti,kteří se prvního projektu zúčastnili, vyjádřili chuť do další práce, a protože učebna 21 působila dlouhodobě poněkud sterilním dojmem a postrádala

Celý článek »

Návštěva atomového krytu

Dne 10. 4. 2026 jsme se společně s třídou 3.A a profesorským doprovodem profesorkou Chamrovou a Krupovou zúčastnili zájezdu do ATOMMUZEA. Muzeum se nachází na jižním okraji Brd hluboko v lese a je jediným skladem jaderné munice přístupný veřejnosti v České republice. Přivítal nás pan průvodce,

Celý článek »

Proud jednou nohou v kriminále

Ve středu 15. 4. 2026 naši mladší kamarádi bojovali o místo na své vysněné škole. My, studenti Gymnázia Oty Pavla, jsme už tuto disciplínu překonali. Tak co s námi? Třídy 1.B a 2.B se v tomto krátkém volnu společně s paní profesorkou Krupovou vydaly na

Celý článek »

KRÁSY I DRSNOST OSTRAVY!!!

Celý náš projekt odstartoval už týden před odjezdem. Ještě v Praze jsme dostali důležitý úkol: vyzpovídat lidi v okolí Václavského náměstí a zjistit, co se jim vybaví pod pojmem Ostrava. S touto sbírkou odpovědí jsme pak ve čtvrtek 26. března v 7:20 vyrazili vstříc třídenní realitě. Čtyřhodinovou cestu vlakem

Celý článek »

Návštěva FBMI ČVUT v Kladně

V pátek 13. 3. 2026 se vydali studenti fyzikálního semináře ze třetích ročníků s profesorkami Mlynářovou a Chamrovou do Kladna, kde navštívili Fakultu biomedicínského inženýrství ČVUT. Na tuto fakultu byli pozváni bývalou studentkou GOP Leontýnou Varvařovskou, čímž jí takto děkujeme. V rámci návštěvy se studenti zapojili do jednoho

Celý článek »

DOFE svačinky

V pondělí 23. března se náš tým studentek a učitelek DOFE zapojil do projektu Charity Bake Sale 2026aneb Svačinu nech doma. Napekly jsme převážně sladké pokrmy a za ceny příznivé studentům i učitelům jsme je po dvěpřestávky prodávaly. Nejenže jsme takto nepřímo oslavily tři roky od

Celý článek »