Co se skrývá v jogurtu, jak vypadá karcinom a co jsou to vlastně plísně? Tak přesně na tyto otázky jsme my, skupina pěti nadšenců chemie a biologie z 1.A, dostali ve čtvrtek 20. června odpovědi. Vypravili jsme se totiž s panem profesorem Ryvolou na Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze. Zde byl pro nás připraven zhruba čtyřhodinový program zaměřený na mikrobiologii, kterým nás provedly dvě studentky této fakulty.
V laboratoři jsme měli možnost si detailně pod mikroskopy prohlédnout nejrůznější mikroorganismy a nechyběl ani podrobný výklad a prezentace od našich průvodkyň.
Na exkurzi bylo skvělé hlavně to, že kromě vyslechnutí zajímavého výkladu jsme si vše sami vyzkoušeli. Podle instruktáže jsme si například sami připravili kolonii bakterií tak, abychom byli schopni ji pod mikroskopem vidět. A jak jsme to vlastně udělali? Nejprve jsme museli bakterie vysušit u kahanu a poté třikrát obarvit speciálními látkami. Dále jsme také nanášeli na podložní sklíčka kolonie kvasinek a dalších mikroorganismů.
Aby nám nezůstaly pouze abstraktní vzpomínky, připravily si pro nás naše průvodkyně dva pokusy, které jsme si mohli odnést domů a pozorovat. Prvním z nich bylo „kreslení kvasinkou“. Pokus spočíval v tom, že jsme nanesli na živnou půdu (agar – polysacharid vyrobený z červených řas) trochu kultury kvasinky SPORIDIOBOLUS, což je kvasinka, která je schopna střílet své spory až na vzdálenost desítek milimetrů. Poté jsme misku s agarem přiklopili druhou miskou, zalepili a doma pozorovali (trvalo to zhruba 4 dny). Výsledek našeho pokusu můžete vidět na obrázku.
V druhém pokusu, který pak s námi také putoval domů, jsme porovnávali otisk palce po kontaktu s věcí s potenciálním výskytem velkého množství bakterií (např. mobil) a otisk palce po důkladném umytí. Výsledek rozmnožení bakterií můžete opět vidět na obrázku. Bonusem byly také velmi zajímavé prostory VŠCHT (s množstvím laboratoří) a prosklené mosty, které budovu propojují a na nichž naše exkurze začala.
Závěrem mohu říci (a myslím, že nemluvím pouze za sebe), že to byla určitě velmi zajímavá a nevšední zkušenost, na kterou budeme všichni bezpochyby dlouho vzpomínat.
Sofie Michálková, 1.A