Začátek října jsem strávila na projektu Erasmus+ v maďarské vesnici Liptód, kde jsme se věnovali tématům jako je mediální gramotnost, společenské zapojení a bezpečnost v online prostoru. Vyjeli jsme v pětičlenné české skupině, v průběhu týdne jsme se skamarádili s týmy z Malty, Polska, Chorvatska, Rumunska a Maďarska. Zúčastnili jsme se mnoha workshopů, debat, seminářů, které probíhají formou neformálního vzdělávání, dokonce jsme vyjeli i na exkurzi do nádherného města Pécs.
Součástí výměn Erasmus+ je práce na výstupovém produktu, my jsme se mohli věnovat tématu bezpečnosti na internetu, dopadu předsudků v online i off-line prostoru a využívání umělé inteligence. Na konci projektu jsme si finální výstupy ukázali v rámci oficiální prezentace. Někteří zpracovali podcast, jiní film, krátká videa či Powerpoint prezentaci, já jsem se s některými věnovala tvorbě plakátů. Volná forma zpracování mi moc vyhovovala, naučila jsem se spoustu nového a zároveň jsem uplatnila to, co mě baví.
Týden doprovázený nádherným počasím byl pro mě opět obrovským zážitkem a zkušeností, toto byl pro mě už druhý projekt, zjistila jsem, že když člověk začne jezdit, nejde přestat. Je pro mě totiž velmi důležité navazovat přátelství s lidmi z různých kultur a poměrů.
Vyjela jsem s organizací European Youth Centre Břeclav. Projekty Erasmus+ jsou financované EU formou reimbursement, organizátoři projektu hodnotí aktivní zapojení všech účastníků, sdílení projektu na sociálních sítích a účast na všech částech programu, poté peníze vyplatí účastníkům, kteří splňují těchto pár základních podmínek (takže většinou opravdu všem). Na konci se dostává certifikát Youthpass. Domů jsem se vrátila opět s úplně novou perspektivou a kamarády po celé Evropě.
Stela Trnobranská, 5.S