Čirá katarze, čerpání kreativity, čítárna klenotů, čarovná křižovatka,…toto vše a hlavně Čtenářský klub!
Někomu by mohlo připadat, že v této době není možné pořádat žádné akce. Natožpak mezitřídní. Ale
není tomu tak! V online prostoru se dá také leccos pořádat.
Čtenářský klub vznikl v době, kdy covid ještě nikomu nic neříkal. Kdy bylo možné vidět se „naživo“ (k
čemuž se, doufejme, brzy vrátíme). A když se vše překlopilo virtuálního světa, Čtenářský klub udělal to samé.
Jak to funguje? Jednou za měsíc se naplánuje schůzka (většinou na čtvrteční podvečer). Několik dní před samotným dnem D nám je sděleno její téma – už byla např.: humor, mystifikace či na posledním, květnovém, sejití květena. Většinou dopředu dostaneme také nějaký text, který následně spolu rozebíráme. Celý Čtenářský klub je na bázi dobrovolnosti, tudíž se nepíše docházka, nevadí, když někdo nepřečte zadané texty, kamery ani mluvení není povinné, v průběhu se může kdokoli – klidně bez rozloučení, odpojit a není to považováno za neslušnost…
A co ten Čtenářský klub vlastně je? Pro mě osobně to je místo, na kterém můžu být sama sebou. Na kterém se cítím bezpečně, čemuž napomáhá i neformální atmosféra, která na schůzkách panuje. Je to místo, kde bez okolků sdílíme své názory, povídáme si o tom, co máme rádi – o knihách (často však zazní doporučení i na film či divadelní hru) či sdílíme vlastní tvorbu. Je to místo, na kterém nechybí smích, ale ani debaty na vážná témata…
Pokud to někoho ze studenstva zaujalo, může napsat prof. Krupové či prof. Bořkovcovi o připojení do teamu ČK – to ještě opravdu neznamená, že na schůzky musí přijít. Znamená to jen, že bude informován a bude mít možnost se zúčastnit. Červnové sejití se bude zaobírat četbou na prázdniny. Určitě padnou nějaké zajímavé tipy, tak neváhejte přijít!
Ester Horálková, 4.S