Ze zkušeností studentů, kteří ve školním roce 2018-19 úspěšně složili zkoušku Goethe-Zertifikat B1. Tuto zkoušku je možné uplatnit jako náhradu profilové maturitní zkoušky z cizího jazyka.
[divider] [/divider]
Mezinárodně uznávaná zkouška Goethe-Zertifikat B1 pro mě byla prioritou již ve 3. ročníku, kdy jsme začali navštěvovat povinně volitelné semináře. V semináři z německého jazyka nám paní profesorka Voršilková nabídla intenzivní přípravu právě na tuto zkoušku. Bez zaváhání jsem souhlasila a rozhodně toho nelituji. V hodinách jsme trénovali všechny části zkoušky, tedy „čtení“, „poslech“, „psaní“ a „mluvení“. Vyzkoušeli jsme si i různé situace u zkoušky, aby nás nic nezaskočilo.
Druhou, neméně důležitou částí přípravy, byla práce doma a v knihovně. Dva měsíce před zkouškou jsem si v knihovně zapůjčila knihy v němčině a doplňovala si tak průběžně slovní zásobu. Nápomocné mi také byly knihy ze školní sbírky. V posledních dvou týdnech jsem práci zintenzivnila a denně udělala v průměru tři až pět částí zkoušky. Často obávaný mluvený projev jsme intenzivně procvičili v hodinách semináře a díky tomu jsem v den zkoušky neměla žádné obavy, a dokonce jsme se těšila. Do přípravy na Goethe-Zertifikat jsem dala sto procent svého úsilí i na úkor volného času, a tato práce se vyplatila.
Kateřina Husáková, 4.A
[divider] [/divider]
V den zkoušky je samozřejmě každý student nervózní, to však není na místě, protože stres může náš výkon naopak zhoršit. Je důležité vše vyplňovat v klidu a soustředit se na práci.
Na „čtení“ je poměrně dost času, není nutné pospíchat, ale je třeba text číst již napoprvé pozorně. Dobré je si také podtrhávat klíčová slova.
U „poslechu“ je důležité vyplnit co nejvíce úkolů již při prvním přehrání. Některé části se poslouchají pouze jednou, takže potom je poměrně těžké pochytit vše, co je řečeno, ale pokud má člověk naposlouchané německé rozhovory např. z německých rádií, neměl by mít problém.
Ke „psaní“ dostane každý účastník zkoušky navíc k zadání ještě volný papír. Není dobré na něj psát celé úkoly a potom je přepisovat načisto do záznamového archu. Z vlastní zkušenosti vím, že na to není dostatek času. Stačí si na volný papír pouze sepsat osnovu.
U poslední části „mluvení“ je důležité mluvit nahlas a sebevědomě. Vyplatí se mít připravené určité formulace, které můžeme potom během zkoušky uplatnit.
I když jsem si zprvu nebyla skládáním této zkoušky jistá a rozmýšlela se, zda ji budu dělat, nyní vím, že i když ji třeba nepoužiji k nahrazení maturitní zkoušky z německého jazyka, zkušenost, kterou jsem díky ní získala, se mi jistě hodí. Kromě toho poskytuje Goethe-Zertifikat doklad kvalifikace na celý život.
Veronika Padevětová, 6.S