V pátek 26. ledna se argumentačně utkaly dvě dvojice studentů v pohledu na příčiny konfliktu v Gaze. Konkrétně šlo o Jana Matouška a Jana Běhana ze 6.S a Matěje Kándla a Matyáše Urbana z 5.S. Jejich vstupy přitom nemusely odrážet jejich skutečné postoje, jelikož debata byla připravena jako cvičný „souboj“, v němž by zaznívaly protichůdné názory. Výchozí teze zněla: „Za krizovou situaci v regionu je zodpovědný především stát Izrael.“ Jedna z dvojic se měla snažit tezi obhájit, druhá vyvrátit.
Studenti se připravovali na diskusi několik týdnů, četli články a konzultovali připravené argumenty se mnou jakožto s vyučujícím, který téma navrhl. Zhruba desítka studentů potom diskusi sledovala.
Domnívám se a vlastně i doufám, že každého tu něco překvapilo. Někoho to, jak široké téma je a jak hluboko do minulosti se dá pro argumenty jít. Někoho nesnadnost hledání argumentů a protiargumentů či jen pouhé jejich formulování. Jiné mohla překvapit samotná fakta, o budování či následné likvidaci židovských osad v Gaze či jejich existence na Západním břehu Jordánu, o brutalitě palestinských teroristů či o působení židovských ozbrojených organizací za 2. světové války i po ní. Cílem bylo především otázku otevřít, prohloubit vnímání kohokoli o daném tématu a promýšlet argumenty. A to se podle nás povedlo.
Martin Bořkovec