Aktuality z Gymnázia Oty Pavla

2.A versus Krkonoše

Rýchory 17. – 20. 9. 2024

„Pojede se, nebo ne?” Tato otázka byla hlavním tématem, které se řešilo pár dní před naším odjezdem. Česko zasáhly velké povodně a hrozilo, že by se naše exkurze zrušila úplně. To se naštěstí nestalo a naše banda se mohla vydat do divokých Krkonoš pouze s jednodenním zpožděním.

Výprava 2.A začínala na Hlavním nádrží, ze kterého jsme dorazili, s pár přestupy, až do Svobody nad Úpou, kde následoval krátký rozchod na dokoupení všeho, co jsme doma zapomněli. Došlo dokonce i na bačkory. Po nákupech už na nás čekal dlouhý kopec k naší základně – Rýchorské boudě. Po namáhavém výkonu jsme konečně dorazili do cíle a s nadějí, že nás čeká trochu odpočinku, nás čekal jen další výlet. Vydali jsme se trochu prozkoumat okolí a nasát krásy místní přírody. Večer na nás čekal člen KRNAPu, který nám povyprávěl o Krkonoších, o tom, jak je třeba je chránit, co pro to můžeme udělat my, nebo o tom, jak mohou být Krkonoše vlastně nebezpečné a nepředvídatelné. Poté už jsme se šli všichni uložit ke spánku.

Druhý den nás už čekal celodenní výlet do Žacléře a místního uhelného dolu. Prošli jsme si celý areál, dokonce jsme zvládli vyšplhat (ti bez závratí) na těžní věz až do 50 metrů. Po konci prohlídky jsme došli až do centra samotného Žacléře, kde následovala rychlá pauza na kávu, dort, nebo třeba i klobásu. Nevadí, každý máme jiné chutě. A jak už to tak bývá, když se jde z kopce, pak se musí jít zase do kopce, to znamenalo opět onen vyčerpávající krpál k chatě. 

Poslední turistický den jsme zakončili výšlapem na naši nejvyšší horu, Sněžku. I přes obrovský vítr a mrazivých 8 stupňů jsme zvládli udělat skupinové foto. Jako odměnu jsme si dopřáli kakao s vysokohorskou přirážkou a mohlo se cupitat zase dolů. Už po třetí za náš pobyt jsme opět museli vylézt finální kopec k naší boudě, musím ale říct, že se všem lezl s lepší pocitem, když už jsme věděli, že zítra ho půjdeme jen dolů. Na chatě jsme si užili poslední večer a další den ráno jsme vyrazili směr Svoboda nad Úpou na náš vlak zpátky do Prahy. 

Tím náš výlet skončil, ale troufám si říct, že i přes všechna bolavá kolena, rýmičky, puchýře, chytání signálu a stěžování si, jak je ten kopec ještě dlouhý, jsme si to všichni opravdu užili a určitě budeme mít na co vzpomínat.

Adéla Hrubá, 2.A

BRONZ Z JUNIORSKÉHO MISTROSTVÍ EVROPY

Naše studentka Anička Čechová 22. – 24. 5. reprezentovala Českou republiku ve veslování na Mistroství Evropy do 19 let, které se konalo v německém Brandenburgu. Díky výbornému závěru si česká osmiveslice juniorek dojela pro 3. místo. Za účasti více než 30 evropských států si děvčata

Celý článek »

Jazz Černošice 2026 aneb poděkování Columbelly

Zdá se, že smíšenému sboru GOP je už vystupování na mezinárodním festivalu Jazz Černošice souzeno. Pravdou je, že jsme bývali (tedy sbormistryně a tehdejší skvadra) téměř od založení u toho, někdy od začátku nového tisíciletí…Pořád ještě jsem se úplně nesmířila s tím, že už je

Celý článek »

Fyziku najdeš všude

Kolekce obrazů „Fyziku najdeš všude“, která byla jako trvalá expozice umístěna v učebně 21, vznikla po úspěšné realizaci předchozího projektu „Tváře přírody“ v učebně 31. Studenti,kteří se prvního projektu zúčastnili, vyjádřili chuť do další práce, a protože učebna 21 působila dlouhodobě poněkud sterilním dojmem a postrádala

Celý článek »

Návštěva atomového krytu

Dne 10. 4. 2026 jsme se společně s třídou 3.A a profesorským doprovodem profesorkou Chamrovou a Krupovou zúčastnili zájezdu do ATOMMUZEA. Muzeum se nachází na jižním okraji Brd hluboko v lese a je jediným skladem jaderné munice přístupný veřejnosti v České republice. Přivítal nás pan průvodce,

Celý článek »

Proud jednou nohou v kriminále

Ve středu 15. 4. 2026 naši mladší kamarádi bojovali o místo na své vysněné škole. My, studenti Gymnázia Oty Pavla, jsme už tuto disciplínu překonali. Tak co s námi? Třídy 1.B a 2.B se v tomto krátkém volnu společně s paní profesorkou Krupovou vydaly na

Celý článek »

KRÁSY I DRSNOST OSTRAVY!!!

Celý náš projekt odstartoval už týden před odjezdem. Ještě v Praze jsme dostali důležitý úkol: vyzpovídat lidi v okolí Václavského náměstí a zjistit, co se jim vybaví pod pojmem Ostrava. S touto sbírkou odpovědí jsme pak ve čtvrtek 26. března v 7:20 vyrazili vstříc třídenní realitě. Čtyřhodinovou cestu vlakem

Celý článek »

Návštěva FBMI ČVUT v Kladně

V pátek 13. 3. 2026 se vydali studenti fyzikálního semináře ze třetích ročníků s profesorkami Mlynářovou a Chamrovou do Kladna, kde navštívili Fakultu biomedicínského inženýrství ČVUT. Na tuto fakultu byli pozváni bývalou studentkou GOP Leontýnou Varvařovskou, čímž jí takto děkujeme. V rámci návštěvy se studenti zapojili do jednoho

Celý článek »

DOFE svačinky

V pondělí 23. března se náš tým studentek a učitelek DOFE zapojil do projektu Charity Bake Sale 2026aneb Svačinu nech doma. Napekly jsme převážně sladké pokrmy a za ceny příznivé studentům i učitelům jsme je po dvěpřestávky prodávaly. Nejenže jsme takto nepřímo oslavily tři roky od

Celý článek »