V duhém zářijovém týdnu jsem měl možnost se zůčastnit studentského projektu s názvem „Český model amerického kongresu“ (zkráceně ČMAK). Akce se konala ve dnech 4. až 9. září a jak již název napovídá, jednalo se o simulaci jednání amerického Kongresu, tedy Senátu a Sněmovny reprezentantů. Simulace je určená jak pro středoškoláky, tak vysokoškoláky, takže jsem měl možnost poznat spoustu zajímavých lidí a vytvořit si nová přátelství. ČMAKu se účastnilo celkem 280 studentů z celé republiky, kteří v simulaci zastávali role poslanců, senátorů, ministrů nebo novinářů a lobbistů.
Mojí rolí bylo zastupovat demokratického senátora za stát Connecticut v senátním výboru pro justici. Nebyla to pro mě první simulace tohoto druhu, každopádně ČMAK hodnotím jako jednu z nejlepších a svým rozsahem rozhodně nejkomplexnější. Akce tohoto typu mají mnoho přínosů v oblasti seberozvoje, uvedl bych například zlepšení v komunikaci, týmové práci a rétorice. Zároveň má tato simulace také velký vzdělávací přesah. Účastnící se dozvědí mnoho o Spojených státech jako takových, o politickém systému USA, ale také o politologii a právu obecně.
V rámci programu jsme se měli možnost podívat do různých důležitých institucí v rámci Plzně. Zahájení se totiž konalo na Filozofické fakultě Západočeské univerzity a některá jednání probíhala na Krajském úřadě, který je architektonicky velmi zajímavý.
Pro mě osobně byla nejpřínosnější simulace Nejvyššího soudu Spojených států amerických, která se konala na Krajském soudu v Plzni.
Zde jsem plnil roli soudce a dozvěděl se toho opravdu hodně o fungování soudnictví (nejen v USA) a soudu jako takového. Na závěr bych dodal, že jsem si ČMAK opravdu užil a doufám, že se tam příští rok uvidím i s dalšími studenty Gymnázia Oty Pavla.
Jan Gondek, 4.A