Již třetí den školy se studenti 2.A a část třídy 4.S vydali pod vedením pana profesora Bořkovce a jeho kolegyň profesorek Krupové a Frouzové na literární výlet. Exkurze trvala tři dny, ve kterých jsme stihli navštívit spoustu krásných měst: Jaroměř, Náchod, Nové Město nad Metují, Hradec Králové a Rychnov nad Kněžnou. S sebou vezl pan profesor Bořkovec spoustu knížek (například Bylo nás pět, Zbabělce a Dvorní šašky), ze kterých nám předčítal na místech, kde se děj odehrával.
Cestou do Náchoda jsme se zastavili v Jaroměři a šli se podívat do Městského muzea, bývalého obchodního centra, postaveného podle návrhu architekta Josefa Gočára, kde jsme si prohlídli výstavu děl Josefa Šímy, Otakara Španiela a Josefa Wagnera. V Náchodě jsme si četli ukázku z knihy Zbabělci, a pak se vydali po stopách hlavní postavy. Ve skupinách jsme vypracovávali zadané úkoly, které se týkaly různých míst z knihy. Večer jsme se ubytovali v Dobrošově v Jiráskově turistické chatě, kterou navrhl Dušan Jurkovič. Chata disponovala dokonce i svou vlastní rozhlednou, čehož mnozí využili. Později bylo přečteno pár prací popisujících některé obrazy Josefa Šímy a ve skupinách jsme přečetli větu, která nás zaujala, z ukázky, kterou jsme si odpoledne měli přečíst.
Druhý den jsme navštívili zámek v Novém Městě nad Metují, jenž nás zaujal svými zajímavými modernistickými úpravami a výzdobou (Znovu jsme se setkali s Gočárem, ale i s dalšími tvůrci počátku 20. st.). Poté jsme přejeli do Hradce Králové, kde jsme si prohlédli Gočárovy stavby, navštívili Gymnázium J. K. Tyla a Galerii moderního umění. Všemi těmito místy nás provázel pestrý animační program v podobě různých úkolů. Jako příklad bych uvedla psaní krátkých literárních textů, pojednávajících o zhlédnutých obrazech, hledání míst z knihy a následné focení se na nich, nebo také kreslení či focení lžičky v různých uměleckých stylech. Všechny zpracované podklady jsme si vzápětí ukládali do skupinových desek. Poté, co jsme se ubytovali, jsme se zúčastnili promítání filmu Návrat idiota v kostele Českobratrské církve evangelické.
Poslední den jsme navštívili synagogu v Rychnově nad Kněžnou, kde byla výstava Karla Poláčka (originály deníků a dopisů, četba z Bylo nás pět). Ve městě jsme dodělávali naše závěrečné práce – Facebookové profily významných osobností, se kterými jsme na našem literárním zájezdu seznámili. Mezi nimi byl například Josef Gočár, Viktor Fischl, Josef Šíma a Karel Poláček. Závěrem si myslíme, že se exkurze většině zúčastněných líbila a všichni odjížděli plni nových zážitků a vědomostí.
Magdalena Jandová, 4.S