Aktuality z Gymnázia Oty Pavla

Columbella na imatrikulaci GOP 2024

Tak už jsme zase vítali nově přijaté studenty. Čas je neúprosný, nedá se zastavit. A navíc zrychluje. Ano, to bude ten důvod, proč vítáme prváky a primány až v listopadu. Dřív se to zkrátka nedá stihnout. Letos ale pro to pozdější datum máme jeden závažný důvod. Mezi zpěváky Columbelly totiž letos přibylo rekordní množství nově přijatých. Konkrétně ze sekundy dva soprány a jeden alt, z 1.B jeden soprán, jeden alt, jeden tenor. Což je úctyhodné množství nováčků, kteří se musí učit celý repertoár takříkajíc kalupem. A protože nám loňští a předloňští absolventi tak úplně neodešli, má dnes Columbella 35 regulérních členů. Proto taky letos zněla hodně jinak, věřím, že líp!

Zásluhu ale na tom nemá jen sbor, musím pochválit i pana školníka ze ZDŠ, který taky zraje jako víno a zvučí nás rok od roku lépe a radostněji. Vážně. Letos všechno tak klapalo, až mě to děsilo. Aula byla včas otevřená, studenti a jejich rodiče i třídní profesoři byli vzorní a nikdo nechyběl. Dokonale zaplnili celou aulu, poslouchali, když měli, tleskali a dojímali se, když to bylo potřeba, studenti vzorně defilovali, poslouchali, bez škobrtání zdolávali příkré schůdky na jeviště, aby si převzali od třídních památeční gopáckou placku a veselý vítací dáreček od letošních maturantů… Vyslechli jsme si projev paní ředitelky a jednoho zástupce třídních. K celému auditoriu také statečně promlouvaly dvě milé moderátorky. Maturantky Eliška H. a Adéla S. elegantně a s odvahou střídaly zpěv ve sboru s uváděním celého slavnostního odpoledne. Před jejich výkonem smekám.

K programu hudebního vystoupení si zaslouží zmínku již tradiční prima jazzový klavírní doprovod Matouše H. a dvě v novinky v našem repertoáru. Zazpívali jsme velmi moderní úpravu lidové písně Bude večer a jako přídavek Jóžina z bážin. To se hodně líbilo, publikum se zjevně bavilo. Když jsem se pak s dívkami ze sboru vracela do školy, sdělily mi, že jsem tu Mládkovu hitovku ve zjevné euforii dala tak rychle, že se to nedalo stihnout. No, myslím, že se mýlí. A když si budou stěžovat, poznají, zač je toho loket. Já totiž můžu na rozdíl od nich zrychlit velmi snadno…

Michaela Šreinová

Je diskutovat umění?

Již před nějakou dobou jsme se ve třídě v rámci Humanitního praktika učili debatovat, ale teprve v úterý 3. 3. zažily dva tříčlenné týmy opravdovou výzvu – postavit se proti cizím oponentům z jiných škol. V tento den si studenti z GOPu vyzkoušeli umění diskuse. V galerii Kunsthalle se

Celý článek »

Roztočme závity 2026

Letošním ročníkem soutěže „Roztočme závity“ jsme si opět připomněli Mezinárodní den matematiky. Každý den od 9. do 13. března mohli žáci i vyučující naší školy řešit netradiční matematické úlohy, které do soutěže připravili žáci z 3.A Jan Schmidt, Bořek Maxa a Matouš Zach a z

Celý článek »

Stříbrná ceremonie DOFE

V úterý 17. března 2026 se studentky 3.A Jana Fabiánová a Alžběta Žižková zúčastnily slavnostního ceremoniálu DOFE v Pražské křižovatce. Obdržely zde odznak a cenu DOFE za úspěšné dokončení stříbrné úrovně této ceny. Pro Janu aBětku je to již druhá úroveň, kterou zvládly zdolat za dobu svých

Celý článek »

PROUD na vlnách Českého rozhlasu

Dne 18. března 2026 se obě třídy PROUDu – 1.B a 2.B – sešly na Václavském náměstí, aby se společně vydaly na exkurzi do Českého rozhlasu. Ještě před vstupem do budovy dostali studenti krátký úkol: 1.B měla u kolemjdoucích zjišťovat, co sivybaví pod jménem Ota

Celý článek »

Anglická debata pražských gymnázií

I tento rok se dva odvážné týmy z našeho gymnázia zúčastnily debatního klání v angličtině. Změřily argumentační dovednosti s dalšími třemi gymnázii a prokázaly, že demokratická debata může být vedená věcně, klidně a s respektem k protistraně. Děkuji našim dvěma týmům ze 3.A a 2.B, že věnovaly čas přípravě

Celý článek »

Minutu na auto

V rámci školní exkurze jsme navštívili závod Škoda Auto v Mladé Boleslavi, a i když se o auta běžně nezajímám a v den návštěvy mi navíc nebylo úplně nejlépe, program mě nakonec dokázal zaujmout. Celý den začal v muzeu, kde jsme vyfasovali sluchátka, abychom výklad dobře slyšeli i na

Celý článek »

Hodiny TV na zamrzlém biotopu

Během ledna a února jsme v rámci hodin tělocviku chodili na biotop bruslit. Bylo to pro všechny vítané zpestření jinak pošmourných měsíců. Bylo-li třeba, kluci odklidili sníh a poté už mohla začít zábava. Kluci hráli hokej, zatímco holky jen tak bruslily. Ti, kdo mohli, zůstali

Celý článek »

Sekunda na sněhu

Byl pátek 23. 1. 2026, po osmé hodině ranní a studenti GOP už seděli v lavicích. Avšak 2.S již stála před gymnáziem v lyžařských bundách (v lyžácích nás řidič Čenda nechtěl do autobusu pustit) a trpělivě vyčkávala na odjezd do Špindlerova Mlýna na dlouho očekávaný

Celý článek »

Adressant unbekannt

„Socha svobody!“, „Jéééé!“, „Jsme v Americe!“ Úvodní slova inscenace jsou plná radosti, naděje a nadšení dvou blízkých přátel a ženy jednoho z nich. V tomto okamžiku nikdo z nich nepřemýšlí o rozdílech v původu, vyznání ani národnosti. Přesto ještě před samotným začátkem hry zazněla slova,

Celý článek »