Aktuality z Gymnázia Oty Pavla

Opětovný úspěch v Dějepisné soutěži gymnázií ČR a SR

Je to neuvěřitelné, ale je to tak. Naše tříčlenné gymnaziální družstvo, tentokrát ve složení Eliška Lukavská, Tereza Korčeková (obě 3. S) a Jan Birgus (3. A), se opět probojovalo do celostátního finále Dějepisné soutěže gymnázií v Chebu. Letos se v Praze umístili na skvělém 3. místě. Konkurence oproti minulému ročníku vzrostla téměř dvojnásobně (28 gymnázií v krajském kole), protože tématem soutěže bylo velice atraktivní období 2. světové války v Evropě. Výsledek je o to významnější, že se jím naše gymnázium zařadilo na absolutní špičku v Praze, protože za posledních 5 ročníků jsme svou účast proměnili ve 4 postupy do celostátního finále, což se žádnému jinému pražskému gymnáziu v tomto období nepodařilo.

Děkuji tímto našemu družstvu za opětovnou skvělou reprezentaci. Obhájit loňské vynikající 18. místo z celostátního finále v Chebu bude nepochybně velmi tvrdým oříškem, obzvláště když si uvědomíme, že letos se krajských kol v ČR i SR zúčastnil rekordní počet 327 gymnázií! Do listopadového finále popřejeme našim reprezentantům pevné zdraví, klid na studium a příjemné zážitky při náročné přípravě.

Vladimír Cieslar

Dne 6. dubna 2022 jsme se zúčastnili krajského kola dějepisné soutěže konající se na Gymnáziu Jana Patočky, kde se náš tým utkal s velkou konkurencí.

Ještě předtím, než jsme se pustili do samotného testu, který měl prověřit naše znalosti o druhé světové válce na evropském území, nás přišel pozdravit pražský primátor Zdeněk Hřib, který celou soutěž zahájil. Poté jsme ze současného světa odcestovali do čtyřicátých let minulého století a zabrali se do soutěžních otázek. Ty se věnovaly bitvám, holocaustu či kultuře a slavným osobnostem. Po vypršení časového limitu jsme my i ostatní týmy napjatě čekali na výsledky a čas jsme si krátili přemýšlením o správnosti našich odpovědí.

Když byly testy opraveny a na řadu přišlo vyhlašování výsledků, dozvěděli jsme se, že jsme držiteli pomyslné bronzové medaile, a co víc – probojovali jsme se tak do celostátního kola! Díky tomu se nám podařilo navázat na úspěchy z minulého roku a obhájit postup do finále soutěže, které proběhne letos v listopadu. Napůjčujeme si knihy, nahromadíme historické dokumenty, prohledáme internetové stránky a zanedlouho se znovu pustíme do dějepisné přípravy :).

Eliška Lukavská, 3. S

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email

Rychlé a vytrvalé dívky GOP

Jak jinak nazvat příspěvek o úspěchu dívek z 2.S a 1.S, které dne 21. 9. 2022 suverénně zvítězily v okresním kole v přespolním běhu. Závod se konal v okolí radotínského biotopu, trať pro dívky měřila 1500 metrů. Naše gymnázium reprezentovaly Amálie Klajmonová, Claudia Aldrovandi a

Celý článek »

VÍTR DO ZAD!

Ač je léto pro většinu studentů i učitelů našeho gymnázia časem odpočinku, vrcholoví sportovci Ester Hajnovičová a Ondra Novotný z 2.A to mají trošku jinak. Čtěte dál a dozvíte se víc! 😊 Ondro a Ester, máte za sebou „pracovní“ léto, můžete se pochlubit nějakými svými úspěchy?

Celý článek »

Letní kurz Vědcem na vlastní kůži

Milí studenti, Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů si vám dovoluje pozvat na letní čtyřdenní kurz Vědcem na vlastní kůži 15. – 18. 8. Neváhejte se přihlásit, věřím, že nebudete litovat. Přihlášky a více informací zde. Krásné letní dny všem přeje Jana Hrkalová

Celý článek »

Sportovní den GOP

Jednou z posledních akcí na konci školního roku bývá tradiční sportovní den. Ten letošní se uskutečnil v předposlední den školy, 29. června. Studenti si mohli vybrat z pestré škály sportovních disciplín, jimiž v letošním školním roce byly: přespolní běh, kopaná, beachvolejval, softball, pétanque a šachy. Ti, kteří neholdují

Celý článek »

Návrat do začátků

Dne 21. 6. na naši školu dorazil Jáchym Topol, absolvent našeho gymnázia a proslulý spisovatel, s cílem udělat nám besedu o svém studiu a působení v undergroundu i na současné literární scéně. Velkou část debaty hovořil právě o létech strávených na našem gymnáziu v době normalizace. Jednalo se

Celý článek »

Přečti a natoč: Zabodoval chlapec v pruhovaném pyžamu!

Po dvouleté pauze způsobené koronavirovou epidemií jsme 21. 6. 2022 navázali na 1. ročník studentského filmového festivalu Přečti a natoč.  Odpolednem jsem diváky provázela spolu s Matyášem Urbanem z 3.S, odvážlivcem, který se sám přihlásil, aby získal cennou moderátorskou zkušenost. Zhlédli jsme postupně devět filmů (Prvok,

Celý článek »

Němčina v průběhu „pocovidového“ zotavování

„Sachertorte“, „Mohnkuchen“, „Nusstorte“, „Bayerische Dalken“, „Germknödel mit Vanillesoße“ a také mezinárodně oblíbený „Käsekuchen“ – to byl recept třídy 3.S na regeneraci po dlouhém období on-line výuky. Všechny tyto speciality jsme ochutnali a náležitě, v němčině, ocenili. Nostalgii po cestování jsme si dopřáli v rámci projektu „Deutsche Städte“.

Celý článek »

Vítáme a zároveň bilancujeme

Ve čtvrtek 16. června se v aule základní školy konala imatrikulace prvních ročníků našeho gymnázia. Netradičně až v červnu z důvodu vládních nařízení souvisejících s covidem. To dalo paní ředitelce, třídním profesorkám, ale i studentům možnost poohlédnout se za uplynulým školním rokem a bilancovat. Zde jsou úryvky z proslovu 1.A:

Celý článek »

VODĚ ZDAR čili 3.A na Sázavě 

V pondělí 13. června vyrazila naše třída na vodu. Hurá! Konečně jsme se toho po třech letech dočkali. Na starost nás dostala naše třídní paní profesorka Michaela Šreinová s panem profesorem Luďkem Sedlákem.   Odjížděli jsme hned ráno z Hlavního nádraží směr Čerčany a pak s přestupem až do Ledečka.

Celý článek »

Radost číst – radost psát – radost číst!

Titulek článku možná vypadá divně, ale vyjadřuje docela přesně proces, který vedl k literárnímu úspěchu Markéty Neubergové (5.S). Markéta je totiž náruživá čtenářka, o literatuře umí nejen přemýšlet, ale i psát. A přirozeně na to navazuje to, že její psaní čtenáře zaujme. Právě toto se stalo

Celý článek »