23. dubna 2013 jsme propůjčili školní lavice gymnázia budoucím studentům primy a prvního ročníku. V rámci výuky přírodovědných předmětů se studenti 1.S, 2.S a 3.S zúčastnili exkurze do sklárny v Nižboru a Koněpruských jeskyní.
Sklárna v Nižboru / Koněpruské jeskyně.
23. dubna 2013 jsme propůjčili školní lavice gymnázia budoucím studentům primy a prvního ročníku. V rámci výuky přírodovědných předmětů se studenti 1.S, 2.S a 3.S zúčastnili exkurze do
sklárny v Nižboru a Koněpruských jeskyní.
Sklárna v Nižboru se specializuje na ruční výrobu broušeného olovnatého křišťálu, její výrobky
vznikají i na speciální objednávku. Jsou mezi nimi oficiální státní dary určené významným zahraničním návštěvám, ale i prestižní ocenění předávaná nejlepším sportovcům či umělcům. V autobuse jsme se od průvodce dozvěděli o historii sklářství v Čechách, přímo ve sklárně jsme pak měli možnost projít si celý provoz a seznámit se tak s jednotlivými fázemi výrobního postupu i nelehkou prací zaměstnanců sklárny. V Koněpruských jeskyních řada z nás už byla, přesto však všichni znovu žasneme nad tajemnou krásou podzemí, která vznikala po několik stovek milionů let. Výklad průvodce nám připomněl vznik a vývoj krasových systémů, historii objevu jeskyní i pověsti, které se k tomuto místu vztahují.
[slider crop=“yes“ slide1=“http://dev.gop.cz/wp-content/uploads/nizbor_1_b.jpg“ slide2=“http://dev.gop.cz/wp-content/uploads/nizbor_2_b.jpg“ slide3=“http://dev.gop.cz/wp-content/uploads/nizbor_3_b.jpg“][/slider]
Poznatky z výkladu průvodců, hodin biologie, chemie i jiných oborů pak studenti využili při
řešení zapeklitých úloh z pracovního listu. Studenti sekundy (ale zcela jistě i primáni a terciáni) je
zvládli bravurně. Velmi zajímavé byly odpovědi studentů ohledně přínosu exkurze. Zde je několik
vybraných postřehů:
„Zaujalo mě, kolik šikovných rukou se podílí na výrobě krásných skleněných předmětů i které významné osobnosti je dostaly darem.“
„Podmínky práce ve sklárně nejsou nejlepší – kolik toho musí brusiči skla udržet, jak moc to musí být přesné. Na to bych neměla nervy. Alespoň vím, že se musím daleko lépe učit, abych měla zaměstnání s lepšími podmínkami pro práci.“
„V Koněprusích jsem byl prvně. Obdivoval jsem rozmanitost krápníků, kterou si nelze na základě teoretického výkladu představit. Už se mi nepletou stalagmity, stalaktity a stalagnáty.“
Zase jsme si vyjeli jako třída a utužovali kolektiv, měli jsme možnost prolomit vztahy i s 1.S a
3.S.
Jiřina Svobodová