Aktuality z Gymnázia Oty Pavla

Sportovní den GOP

Jednou z posledních akcí na konci školního roku bývá tradiční sportovní den. Ten letošní se uskutečnil v předposlední den školy, 29. června. Studenti si mohli vybrat z pestré škály sportovních disciplín, jimiž v letošním školním roce byly: přespolní běh, kopaná, beachvolejval, softball, pétanque a šachy. Ti, kteří neholdují žádnému z vybraných sportů a neudělali si předčasné prázdniny, se zúčastnili alespoň jako diváci.

Nešlo o závodění sportovních profesionálů a o takových se říká, že nejdůležitější je zúčastnit se a dobře si zasportovat, zatímco samotné výsledky nejsou rozhodující. Kdo však byl svědkem kterékoli soutěže, musel si přiznat, že s posledním tvrzením by většina účastníků sportovního dne absolutně nesouhlasila. Bojovalo se urputně a vítězové jednotlivých klání byli svými spolužáky náležitě oslavováni.

Podle očekávání měl největší sledovanost turnaj v malé kopané, a nejen proto, že kopaná je českým národním sportem. Druhým důvodem bylo, že se do soutěže přihlásil i tým profesorů, který v jiných letech hrává pouze exhibiční zápas proti unavenému vítězi turnaje. Je jasné, že proti profesorům se každá třída chtěla vytáhnout, a je nutno přiznat, že mnohým se to také podařilo. Vítězství nakonec slavila překvapivě třída 2S, která si po výborném kolektivním výkonu dokázala poradit se staršími soupeři a největšími favority: v semifinále díky úspěšnému penaltovému rozstřelu porazila 4S a ve finále zdolala 2:0 třídu 3A. Stejně překvapivé bylo i 3. místo, na něž nakonec dosáhl tým profesorů, který v zápase o 3. místo porazil rovněž 2:0 třídu 4S. Radost vítězné 2S byla oprávněná a všichni aktéři si jí užili, protože dobře vědí, že obhajoba prvenství za rok nebude jednoduchá a že soupeři jim nic nedarují.

V posledních letech získává na našem gymnáziu stále větší oblibu přespolní běh. Je to především díky juniorskému štafetovému maratonu, kterého se tým GOP pravidelně zúčastňuje a dosahuje v něm vynikajících výsledků (letos to bylo skvělé 4. místo). Proto bylo možné brát závod jako přípravu na tento významný závod. Zúčastnilo se 9 chlapců a 9 dívek, z nichž na medailové pozice dosáhli tito studenti: mezi chlapci zvítězil Ondřej Valter (5S) před Štěpánem Kratochvílem (2S) a Matyášem Urbanem (3S), mezi dívkami byla nejrychlejší Amélie Klajmanová před Claudií Aldrowandi (obě z 1S) a Anežkou Sladkou (3S).

Turnaje v beachvolejbalu se zúčastnilo 8 dívčích týmů. Vítězství slavila trojice Klára Šarbochová, Juliana Šutovská a Anna Opová (2A), která startovala pod názvem „Aperol“, prý podle oblíbeného nápoje své třídní profesorky. Rovněž týmy na dalších místech si zvolily pozoruhodné názvy: jako 2. skončila „Svatá trojice“ (2A), na 3. místě „Dřeváci“ (kombinovaný tým 1A a 3S).

Zbrusu novou disciplínou na sportovním dni GOP se stal pétanque. Mezi studenty, kteří se nevešli do sestav svých týmů v přespolním běhu a v kolektivních sportech, se tento sport setkal se značným zájmem, přestože pro mnohé z nich byl novinkou. Mezi 22 účastníky se z vítězství se radovala dvojice Jiří Ohnoutek (1A) a Dominik Tvaroh (1S), na 2. místě skončili Vít Stružka a Vilém Hurt, na 3.místě Oldřich Mejstřík a Ondřej Voplakal.

V posledních letech se neodmyslitelnou součástí sportovního dne stává turnaj v šachu. Bylo tomu tak i tentokrát, zúčastnilo se 9 šachistů, v převážné většině členů šachového kroužku. K turnaji se dostavili i dva letošní maturanti Petr Lorinčík ze 4A a Matěj Mareš z 6S, kteří obsadili první dvě místa. Pro oba to bylo šachové loučení se svým gymnáziem. Na 3. místě skončil Adam Janek z 5S.

Poslední soutěží měl být turnaj v softballu, který se ale bohužel vinou špatného počasí (rozmočený terén) neuskutečnil.

Věřím, že tímto dnem sportování našich studentů nekončí a že jejich sportovní aktivity budou pokračovat i během prázdnin. Všem přeji hezké léto!

Luděk Sedlák

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email

Rychlé a vytrvalé dívky GOP

Jak jinak nazvat příspěvek o úspěchu dívek z 2.S a 1.S, které dne 21. 9. 2022 suverénně zvítězily v okresním kole v přespolním běhu. Závod se konal v okolí radotínského biotopu, trať pro dívky měřila 1500 metrů. Naše gymnázium reprezentovaly Amálie Klajmonová, Claudia Aldrovandi a

Celý článek »

VÍTR DO ZAD!

Ač je léto pro většinu studentů i učitelů našeho gymnázia časem odpočinku, vrcholoví sportovci Ester Hajnovičová a Ondra Novotný z 2.A to mají trošku jinak. Čtěte dál a dozvíte se víc! 😊 Ondro a Ester, máte za sebou „pracovní“ léto, můžete se pochlubit nějakými svými úspěchy?

Celý článek »

Letní kurz Vědcem na vlastní kůži

Milí studenti, Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů si vám dovoluje pozvat na letní čtyřdenní kurz Vědcem na vlastní kůži 15. – 18. 8. Neváhejte se přihlásit, věřím, že nebudete litovat. Přihlášky a více informací zde. Krásné letní dny všem přeje Jana Hrkalová

Celý článek »

Sportovní den GOP

Jednou z posledních akcí na konci školního roku bývá tradiční sportovní den. Ten letošní se uskutečnil v předposlední den školy, 29. června. Studenti si mohli vybrat z pestré škály sportovních disciplín, jimiž v letošním školním roce byly: přespolní běh, kopaná, beachvolejval, softball, pétanque a šachy. Ti, kteří neholdují

Celý článek »

Návrat do začátků

Dne 21. 6. na naši školu dorazil Jáchym Topol, absolvent našeho gymnázia a proslulý spisovatel, s cílem udělat nám besedu o svém studiu a působení v undergroundu i na současné literární scéně. Velkou část debaty hovořil právě o létech strávených na našem gymnáziu v době normalizace. Jednalo se

Celý článek »

Přečti a natoč: Zabodoval chlapec v pruhovaném pyžamu!

Po dvouleté pauze způsobené koronavirovou epidemií jsme 21. 6. 2022 navázali na 1. ročník studentského filmového festivalu Přečti a natoč.  Odpolednem jsem diváky provázela spolu s Matyášem Urbanem z 3.S, odvážlivcem, který se sám přihlásil, aby získal cennou moderátorskou zkušenost. Zhlédli jsme postupně devět filmů (Prvok,

Celý článek »

Němčina v průběhu „pocovidového“ zotavování

„Sachertorte“, „Mohnkuchen“, „Nusstorte“, „Bayerische Dalken“, „Germknödel mit Vanillesoße“ a také mezinárodně oblíbený „Käsekuchen“ – to byl recept třídy 3.S na regeneraci po dlouhém období on-line výuky. Všechny tyto speciality jsme ochutnali a náležitě, v němčině, ocenili. Nostalgii po cestování jsme si dopřáli v rámci projektu „Deutsche Städte“.

Celý článek »

Vítáme a zároveň bilancujeme

Ve čtvrtek 16. června se v aule základní školy konala imatrikulace prvních ročníků našeho gymnázia. Netradičně až v červnu z důvodu vládních nařízení souvisejících s covidem. To dalo paní ředitelce, třídním profesorkám, ale i studentům možnost poohlédnout se za uplynulým školním rokem a bilancovat. Zde jsou úryvky z proslovu 1.A:

Celý článek »

VODĚ ZDAR čili 3.A na Sázavě 

V pondělí 13. června vyrazila naše třída na vodu. Hurá! Konečně jsme se toho po třech letech dočkali. Na starost nás dostala naše třídní paní profesorka Michaela Šreinová s panem profesorem Luďkem Sedlákem.   Odjížděli jsme hned ráno z Hlavního nádraží směr Čerčany a pak s přestupem až do Ledečka.

Celý článek »

Radost číst – radost psát – radost číst!

Titulek článku možná vypadá divně, ale vyjadřuje docela přesně proces, který vedl k literárnímu úspěchu Markéty Neubergové (5.S). Markéta je totiž náruživá čtenářka, o literatuře umí nejen přemýšlet, ale i psát. A přirozeně na to navazuje to, že její psaní čtenáře zaujme. Právě toto se stalo

Celý článek »