Dne 9. 2. 2023 jsme pod dohledem paní profesorky Blažíčkové spolu s maturanty a několika nadšenci z nižších ročníků navštívili workshop Dílna kráčejících robotů, který se konal v budově Národní technické knihovny v Dejvicích. Tam jsme díkybohu prakticky všichni dorazili včas (nečekaně), jen došlo k menším komplikacím při scházení.
Jakmile jsme byli v učebně, kde jsme měli všechny roboty připravené, rozdělili jsme se do tří skupin. Jedna skupina měla humanoidního robota a zbylé dvě skupiny měli hexapoda, robota se šesti nohami. Maturanti v tomto případě tvořili dva týmy, zbylí žáci z nižších ročníku, mezi nimiž jsem byl i já, tvořili jeden tým.
Už na začátku prezentace nám lektoři ukázali jeden zakódovaný text a zeptali se nás, o co se jedná. Když s překvapením zjistili, že v týmu mladších jsme to určili skoro ihned a že v každém týmu je alespoň jeden programátor, přeskočili základy programování a šli jsme rovnou na roboty. Nejdříve nám ukázali, jak fungují jednotlivé motory robota a jak se ovládá. Následně jsme napsali velmi jednoduchý program, abychom si vyzkoušeli nahrávání našeho programu, a pak jsme dostali za úkol rozkývat jednu z nohou. Když už jsme měli tyto úkoly hotové, čekalo na nás ještě trocha matematiky, kterou jsme mohli využít k lepšímu pohybu robota, a pak jsme se pustili do práce.
Protože lze roboty rozpohybovat několika způsoby, mohli jsme si vybrat podle obtížnosti, jak se bude náš robot pohybovat. Maturanti si vybrali ten, který nám doporučovali, avšak my mladší jsme rovnou šli na ten těžší, protože nám přišel smysluplnější. K tomu nám ještě pomohl fakt, že během workshopu stihl jeden z prezentujících opravit dalšího robota, díky čemuž ten nejschopnější z našeho týmu, který jako jediný pochopil použití rovnic, které nám prezentující ukazovali, mohl pracovat samostatně. Ten nakonec měl díky tomu asi nejsofistikovanější pohyb z nás.
Když některý tým dokázal rozpohybovat svého robota, ukázali nám prezentující další funkce toho robota, a to senzory tlesknutí či překážky a předprogramované pohyby. Zároveň během této části jsme se mohli dozvědět mnoho informací o studiu informatiky a robotiky, o předmětech na FEL ČVUT a zároveň jejich pohled na ostatní univerzity, např. na Matfyz či FIT ČVUT. To nám určitě v budoucnu pomůže při výběru vysoké školy.
Celkově jsem velmi rád, že jsem se mohl tohoto workshopu účastnit. Vlastně bych byl mnohem raději, kdyby byl delší nebo rozdělený na několik dní, protože bych toho mohl stihnout mnohem více. Pokud se nabídne nějaká další příležitost účastnit se nějaké takové akce týkající se informatiky, určitě ji využiji.
Ondřej Sedláček 4.S