V polovině září jsme se v doprovodu čtyř členů profesorského sboru vydali na týdenní pobyt do Petrohradu. Už cestou z letiště jsme formou vyhlídkové jízdy viděli krásy Petrohradu, které jsme následně zkoumali zblízka. Navštívili jsme obrovské kláštery, chrámy, pevnost, viděli jsme sochy, pomníky a muzea (jako byl křižník Aurora), která nás svou bohatou výzdobou lákala blíže i přes často smutnou historii, kterou skrývala. Prohlédli jsme si překrásně zdobené interiéry Petropavlovského kostela, Chrámu sv. Izáka, Smolného kláštera nebo typicky ruského Chrámu Kristova vzkříšení. Také nás zaujal Zimní palác nejen svými interiéry, ale i mnoha uměleckými díly. Kromě toho jsme se podívali na pláž u Finského zálivu a viděli největší mrakodrap Evropy – Lachta center. S pomocí profesorů a průvodkyň jsme tak zvládli poznat velkou část Petrohradu, ochutnat ruské speciality a dosyta si užít sychravého petrohradského počasí, které nám ovšem náladu nezkazilo. Zahřáli jsme se chůzí přes dlouhé petrohradské ulice nebo borščem. Když už nás bolely nohy, svezli jsme se metrem, kde nás překvapily nejen honosné stanice, ale i extrémně dlouhé eskalátory a obrovské davy lidí, které neměly konce.
Jednou jsme se za pozdních večerních hodin vydali autobusem na otevírání mostů, které se otevřou každou půlnoc, aby přes noc mohly velké lodě projet centrem do nebo z Finského zálivu.
Přestože část z nás skolila neškodná viróza, do posledního dne jsme se všichni dali dohromady a navštívili i Peterhof – „ruské Versailles“. Strávili jsme den v krásných parcích u Finského zálivu. Další den jsme se také zastavili na Piskarevském hřbitově. Na tomto místě s velmi silnou atmosférou jsme vzdali hold obětem Leningradské blokády. Tentýž večer si někteří z nás výlet zpestřili o návštěvu Labutího jezera v jednom z petrohradských divadel. Večery jsme trávili gastronomickými sešlostmi, kde jsme ochutnávali občas až exotický sortiment z nedalekého supermarketu.
Třída 4.A také strávila dvě odpoledne v naší spřátelené škole – Gymnasiu 67. V pondělí si pro nás tamní profesorky připravily témata k diskuzi a program v angličtině. Poté nás čekalo představení, výuka tance a pohoštění v podobě napečených ruských specialit. Ve středu jsme se pak zapojili do běžné dopolední výuky. Dostalo se nám základů španělštiny, ale také velmi zajímavých poznatků z hodiny historie Petrohradu. I když výuka probíhala částečně v ruštině, hodně jsme si z ní odnesli. Odpoledne jsme se navíc sešli i s druhou částí naší výpravy a ruští studenti nás vzali do zábavního parku. K radosti našich profesorů jsme se pak oba poslední večery z vlastní iniciativy sešli se studenty z Ruska, kteří nám nabídli jiný pohled na Petrohrad.
V neděli se nikomu z nás nechtělo věřit, že musíme domů, a jen neradi jsme se balili a odjížděli na letiště. Byl to úžasný školní zájezd, který si budeme nepochybně pamatovat po celý život.
Děkujeme panu profesoru Koubkovi, paním profesorkám Kohoutové, Sukeníkové a Markové a naším skvělým průvodkyním za realizaci výletu a skvělý doprovod.
Zuzana Hejlová, 4.A
Alžběta Bendíková, 6.S