Aktuality z Gymnázia Oty Pavla

Úspěšná sportovní klání

Basketbal

Bojovný výkon podala družstva chlapců i dívek Gymnázia Oty Pavla v krajském kole soutěže POPRASK v basketbalu středních škol, které se konalo 11. listopadu 2014 v tělocvičně Sokola Žižkov. Na postup ze skupiny sice ani jedno z našich družstev nedosáhlo, ale za předvedený výkon se rozhodně nemusí stydět. Zejména týmu chlapců uniklo prvenství ve skupině jen o vlásek.

Dívky měly ve skupině čtyři soupeře, ale protože tým MICHAEL se nedostavil, čekaly na ně tři zápasy. Všechny byly nesmírně dramatické a rozhodovaly se v samém závěru. Vstup do soutěže se dívkám GOP vydařil a díky skvělé koncovce porazily KG Modřany 24:20. Druhý zápas proti SZŠ Ruská byl dlouho vyrovnaný, v závěru ale náš tým neuhlídal několik rychlých protiútoků a prohrál 26:33. Poslední zápas rozhodoval o pořadí na 1. až 3. místě – v případě vítězství mohly dívky ještě dosáhnout na celkové prvenství. Bohužel štěstí se v závěru přiklonilo k našim soupeřkám a těsná porážka 16:20 rozhodla o tom, že tým GOP skončil „až“ jako 3., zatímco vítězky se radovaly z postupu. Přesto dívky za předvedený výkon zaslouží velkou pochvalu a věříme, že zkušenosti z tohoto turnaje zúročí v příštím roce – tím spíš, že mohou pokračovat v nezměněné sestavě, protože v našem družstvu nebyl nikdo z maturujícího ročníku.

[slider crop=”yes” slide1=”/wp-content/uploads/Basket03.jpg” slide2=”/wp-content/uploads/Basket04.jpg” slide3=”/wp-content/uploads/Basket06.jpg”][/slider]

Ještě blíže k postupu byl tým chlapců. Také v jejich skupině (původně šestičlenné) se neprezentoval tým se záhadným názvem MICHAEL, takže každý tým čekaly čtyři zápasy. Náš celek měl v prvním kole volno, takže jsme se jako diváci mohli přesvědčit, že nás čekají mimořádně silní soupeři na čele s družstvem Gymnázia MVV, za něž nastoupili hráči předních pražských oddílů a dorostenečtí reprezentanti, kteří udivovali nacvičenými signály a pro které nebyl problém zasmečovat míč do koše. Nicméně na hřišti žádný markantní rozdíl nebyl vidět, kluci si nepřipustili roli outsiderů a jakmile z nich opadla prvotní nervozita, snadno přejeli svého prvního soupeře (SPŠD Plzeňská) 25:7. Druhým zápasem bylo předčasné finále proti zmíněnému Gymáziu MVV. Náš tým nedal soupeři nic zadarmo, kluci se rvali o každý míč, dařila se jim střelba a téměř celý první poločas si překvapivě udržovali těsné vedení. Favorit se nakonec v závěru přece jen prosadil a naše porážka 20:27 při nezpochybnitelných kvalitách soupeře předčasně rozhodla o vítězi skupiny. Dosud však bylo v sázce druhé místo a o ně se kluci s úspěchem poprali. Nejprve s přehledem porazili tým Gymnázia Ústavní 27:9 a v posledním zápase nedali šanci ani svému nejvážnějšímu konkurentu Gymnáziu Jana Keplera, jehož zdolali 32:18 a výsledkem bylo cenné 2. místo. Tým měl ve svých řadách dva letošní maturanty Ondřeje Úlehlu a Mikuláše Tuháčka (oběma přejeme úspěch!), jinak stejně jako u děvčat i u kluků platí, že jádro týmu může hrát v takřka nezměněné sestavě i v příštím roce.

Poděkování za příkladnou reprezentaci našeho gymnázia patří Vojtovi Bergerovi, Jakubu Cabálkovi (kapitán), Matouši Cabálkovi, Tomáši Hofmanovi, Petru Hřídelovi, Janu Křížovi, Adamu Kustošovi, Janu Sedlákovi, Mikuláši Tuháčkovi a Ondřeji Úlehlovi, stejně tak dívkám Petře Adamové, Julii Barnové, Adéle Bergerové, Barboře Berkové, Tereze Bláhové, Alici Boučkové, Kateřině Buřilové (kapitánka), Anetě Juránkové, Markétě Kotíkové, Kateřině Volčekové a Veronice Vrabcové.

Florbal

Přesně to zažili kluci 1.S a 2.S v radotínské sportovní hale na krajském kole florbalového turnaje 8. a 9. tříd v pátek 14.11.2014. Tým GOP byl nalosován do pětičlenné skupiny spolu výběry Základních škol Velká Chuchle, Zbraslav, Weberova a Barrandov, z níž první tři družstva postupovala do dalšího kola. Po úvodní remíze se ZŠ Velká Chuchle 2:2 a smolné porážce 1:2 se ZŠ Weberova stál před naším týmem těžký úkol: v posledních dvou zápasech neprohrát a porazit aspoň jednoho z dvou největších favoritů turnaje.

Moc nechybělo, aby naše naděje vzaly za své už v zápase proti ZŠ Zbraslav. Soupeř většinu zápasu tahal za delší konec, našemu týmu se sice podařilo srovnat na 1:1, ale na další gól Zbraslavi jsme marně hledali odpověď až do poslední minuty. Náš závěrečný nápor však byl přece jen po zásluze korunován vyrovnávací brankou a výsledek 2:2 uchoval naději na postup. Úkol pro poslední zápas byl ale nesmírně těžký: v závěrečném zápase celého turnaje jsme museli porazit už jistého vítěze, dosud neporažený celek ZŠ Barrandov. Jiný výsledek než vítězství by znamenal vyřazení.

Rozhodující zápas tým GOP zvládl skvěle. Proti mužstvu, v jehož řadách hráli převážně závodní hráči, jsme v prvním poločase udrželi nerozhodný stav 0:0 a na začátku druhého poločasu, za mohutného povzbuzování přihlížejících spolužáků, dokonce vstřelili vedoucí branku. Soupeř nechtěl zakončit turnaj porážkou a po faulu na našeho brankáře, který rozhodčí bohužel nepotrestal, vyrovnal na 1:1. Protesty našich hráčů nebyly nic platné a tak tým odpověděl nejlepším možným způsobem: z protiútoku jsme se opět ujali vedení a stav 2:1 vydržel, přes velký nápor Barrandova, až do závěrečného hvizdu rozhodčího. Vítězství 2:1 posunulo tým GOP na konečné 3. místo, které znamená postup do dalšího kola. To se uskuteční v pondělí 24.11.2014 opět v radotínské sportovní hale. Nezbývá než popřát klukům dobrou formu a opět nezbytnou porci sportovního štěstí.

Za dobrou reprezentaci školy děkuji těmto studentům: Martinu Boháčovi, Jakubu Černému, Jaroslavu Jaklovi, Tomáši Knotkovi, Antonínu Rehovi, Jiřímu Sekyrovi, Radku Tomsovi (všichni 1.S), Lukáši Adamovi, Jakubu Hoťkovi, Tomáši Melcherovi a kapitánu Ondřeji Pavlovi (2.S).

Luděk Sedlák

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email

Maturanti tříd 4.A a 6.S

Maturanty tříd 4.A a 6.S prosíme o včasný příchod do budovy školy dle pozvánky k didaktickým testům maturitních zkoušek. Při vstupu do budovy školy hlavním vchodem je nutné prokázat se dokladem o negativním testu (PCR, antigenní) na nemoc COVID-19, který byl uskutečněn v posledních 7 dnech.

Celý článek »

Prezenční výuka v týdnu od 24. 5. 2021

Od 24. 5. se vyučují prezenčně všechny třídy dle řádného rozvrhu hodin. Prosíme studenty všech tříd, aby se dostavili na testování před výukou v pondělí 24. 5. již v 7:30. Stravování ve školní jídelně je zajištěno.

Celý článek »

Prezenční výuka v týdnu od 17. 5. 2021

Od 17. 5. se vyučují třídy 1.S a 2.S prezenčně dle řádného rozvrhu hodin. Prosíme studenty obou tříd, aby se dostavili na testování před výukou v pondělí 17. 5.  již v 7:30. Stravování ve školní jídelně je zajištěno.

Celý článek »

Informace pro rodiče žáků 2.S k pilotnímu testování metodou PCR realizovaného Hlavním městem Prahou

Vážení rodiče, prosíme vás o spolupráci v pilotním testování pomocí PCR testů ze vzorků slin, které realizuje náš zřizovatel Hlavní město Praha pro všechny žáky nižšího stupně víceletých gymnázií. Vzhledem k rotačnímu systému prezenční výuky, budou žáci třídy 2.S v pondělí 10. 5. nejprve testováni antigenními testy, poté přesnější

Celý článek »

Koho by bavilo žít věčně?

Tato otázka je citát z textu Nápoj mládí Lucie Zemanové (3.A). A proč je v titulku tohoto článku? Studentka totiž patří do Literárního semináře, který se spolu se zájemci ze 4.S zapojil do literární soutěže Čapkoviny, každoročně pořádané SŠ designu, umění, knižní kultury a ekonomiky. Letošní téma

Celý článek »

Zahájení rotační výuky

Rotační prezenční výuka nižšího stupně GOP bude z důvodu zajištění přijímacích zkoušek do šestiletého a čtyřletého studia zahájena až 10.5. 2021, a to výukou ve třídě 2.S dle řádného rozvrhu hodin. Prosíme studenty 2.S o příchod 10.5 již v 7:30 na testování před výukou. Stravování

Celý článek »

Důležité pokyny pro uchazeče k přijímacím zkouškám

Dle Dodatku MŠMT ze dne 29. 4. 2021 “Pro účastníky u přijímacích zkoušek je dostatečným ochranným prostředkem zdravotnická rouška”. Podle dokumentů Ministerstva zdravotnictví „Mimořádné opatření“ ze dne 6. 4. 2021 a MŠMT „Opatření obecné povahy přijímací řízení – dodatek“ ze dne 6. 4. 2021, bude

Celý článek »

Studenti debatovali anglicky s EYP

Ani překlopení do online režimu neodradilo nadšené členy Evropského parlamentu mládeže od zorganizování další regionální výběrové konference, a nutno říci, že se jim opravdu povedla. Několik studentů GOP se do anglické debatní soutěže úspěšně zapojilo. Více o jejich dojmech se dočtete v příspěvku. Ve dnech od

Celý článek »

Studenti GOP úspěšní i v době covidové!

Jistě mi dáte za pravdu, že převážně negativní zprávy jsou bohužel nedílnou součástí naší každodenní reality již téměř celý rok. O to raději člověk přináší zprávy opačného rázu. Zásluhu na tom, že vám zde jednu takovou mohu zprostředkovat, mají naši letošní maturanti. I v době, kdy

Celý článek »

Výuka od 1. února 2021

Výuka všech tříd dle rozhodnutí MŠMT bude i nadále od 1. února do 14. února 2021 probíhat distančním způsobem. Studenti všech tříd GOP budou sledovat instrukce svých vyučujících v prostředí MS Teams a prostřednictvím školního e-mailu.

Celý článek »

Výuka od 4. ledna 2021

Výuka dle rozhodnutí. MŠMT od 4. ledna 2021 bude probíhat distančním způsobem. Studenti všech tříd GOP budou sledovat instrukce svých vyučujících v prostředí MS Teams a prostřednictvím školního e-mailu. Více informací v dokumentu na koronavirus.edu.cz (stáhnout)

Celý článek »