Aktuality z Gymnázia Oty Pavla

GOP ON TOP aneb jak běžci z GOP ovládliPrahu

Psal se 23. duben 2024 a na výstavišti v pražských Holešovicích se na Juniorském maratonu 2024 sešel tým běžců z radotínského gymnázia, aby se utkal s ostatními pražskými gymnázii. Tým sestavil pan profesor Dostál následovně: Claudia Aldrovandi a Amélie Klajmonová ze třídy 3.S, Anežka Sladká z 5.S, Prokop Diviš ze 3.S, Oleksandr Loskot ze 4.S, Matyáš Urban z 5.S, Filip Nemšovský ze 3.A a trojice maturantů David Andronikov, Lukáš Michálek a Michal Starý z 6.S. Jako náhradníci byli připraveni naskočit Anna Čechová z 1.A a Jan Růžička ze 4.A. Každého běžce čekaly cca 4 kilometry, celková trať dávala 42 km, tudíž byla rozdělena na 10 štafetových úseků. Na místě bylo 97 pražských škol a 20 škol ze Středočeského kraje. Z Prahy postupovaly do finále první tři týmy.

Závod rozběhl Filip Nemšovský, který skvěle napravil svůj pozdější příchod, a to předávkou na 2. místě celkově, ale na 1. místě z pražských škol. Úsek rozběhl rychleji, pak se stáhl a v klidu se držel za Ondřejem Hoškem z dobříšského gymnázia. Díky velmi dobrým výkonům Matyáše Urbana a Anežky Sladké náskok dokonce následující úseky narůstal, a to až ke dvěma minutám. Anežka předala Oleksandru Loskotovi, který, jak sám s úsměvem říká, má raději sprinty, ale vydal se ze všech sil a náskok udržel, předal Amélii Klajmonové, která výborným výkonem znovu navýšila náskok, a to až ke třem minutám. To už pan profesor nadšením takřka skákal, ale nechtěl nic zakřiknout. Ovšem když Prokop Diviš i Claudia
Aldrovandi náskok na 2. místo udrželi, a na nepostupující 4. příčku navýšili svými výkony náskok na 5 minut, tak už se začínalo decentně slavit. Poslední tři úseky obstarali loučící se David Andronikov, Lukáš Michálek a Michal Starý. Všichni tři předvedli své nejkvalitnější výkony a i přesto, že ostatní školy poslaly ty největší zbraně, nátlak ustáli a Michal Starý přiběhl do cíle na prvním místě s náskokem 35 sekund na druhý tým „Nerudní běžci“ a mohlo se začít slavit naplno.

Svůj úsek nejrychleji zdolal Filip Nemšovský za 11:48.6, čímž získal 4. místo ze všech běžců na místě, a na 1. místo v Praze, do nejlepší desítky se podívali také Amélie Klajmonová, která byla díky času 14:02.2 druhá v Praze a 3. dohromady se Středočeským krajem a Matyáš Urban časem 12:04.9, ten byl jedno místo za Filipem. Ovšem bez dalších skvělých výkonů by kvalitní výsledek nebyl, a tak je potřeba poblahopřát všem běžcům k historickému úspěchu a postupu do finále, které se uskuteční v rámci pražského maratonu již 5. 5. a na který naši běžci jen tak nezapomenou, stejně jako na postupový den.

Matyáš Urban, 5.S

BRONZ Z JUNIORSKÉHO MISTROSTVÍ EVROPY

Naše studentka Anička Čechová 22. – 24. 5. reprezentovala Českou republiku ve veslování na Mistroství Evropy do 19 let, které se konalo v německém Brandenburgu. Díky výbornému závěru si česká osmiveslice juniorek dojela pro 3. místo. Za účasti více než 30 evropských států si děvčata

Celý článek »

Jazz Černošice 2026 aneb poděkování Columbelly

Zdá se, že smíšenému sboru GOP je už vystupování na mezinárodním festivalu Jazz Černošice souzeno. Pravdou je, že jsme bývali (tedy sbormistryně a tehdejší skvadra) téměř od založení u toho, někdy od začátku nového tisíciletí…Pořád ještě jsem se úplně nesmířila s tím, že už je

Celý článek »

Fyziku najdeš všude

Kolekce obrazů „Fyziku najdeš všude“, která byla jako trvalá expozice umístěna v učebně 21, vznikla po úspěšné realizaci předchozího projektu „Tváře přírody“ v učebně 31. Studenti,kteří se prvního projektu zúčastnili, vyjádřili chuť do další práce, a protože učebna 21 působila dlouhodobě poněkud sterilním dojmem a postrádala

Celý článek »

Návštěva atomového krytu

Dne 10. 4. 2026 jsme se společně s třídou 3.A a profesorským doprovodem profesorkou Chamrovou a Krupovou zúčastnili zájezdu do ATOMMUZEA. Muzeum se nachází na jižním okraji Brd hluboko v lese a je jediným skladem jaderné munice přístupný veřejnosti v České republice. Přivítal nás pan průvodce,

Celý článek »

Proud jednou nohou v kriminále

Ve středu 15. 4. 2026 naši mladší kamarádi bojovali o místo na své vysněné škole. My, studenti Gymnázia Oty Pavla, jsme už tuto disciplínu překonali. Tak co s námi? Třídy 1.B a 2.B se v tomto krátkém volnu společně s paní profesorkou Krupovou vydaly na

Celý článek »

KRÁSY I DRSNOST OSTRAVY!!!

Celý náš projekt odstartoval už týden před odjezdem. Ještě v Praze jsme dostali důležitý úkol: vyzpovídat lidi v okolí Václavského náměstí a zjistit, co se jim vybaví pod pojmem Ostrava. S touto sbírkou odpovědí jsme pak ve čtvrtek 26. března v 7:20 vyrazili vstříc třídenní realitě. Čtyřhodinovou cestu vlakem

Celý článek »

Návštěva FBMI ČVUT v Kladně

V pátek 13. 3. 2026 se vydali studenti fyzikálního semináře ze třetích ročníků s profesorkami Mlynářovou a Chamrovou do Kladna, kde navštívili Fakultu biomedicínského inženýrství ČVUT. Na tuto fakultu byli pozváni bývalou studentkou GOP Leontýnou Varvařovskou, čímž jí takto děkujeme. V rámci návštěvy se studenti zapojili do jednoho

Celý článek »

DOFE svačinky

V pondělí 23. března se náš tým studentek a učitelek DOFE zapojil do projektu Charity Bake Sale 2026aneb Svačinu nech doma. Napekly jsme převážně sladké pokrmy a za ceny příznivé studentům i učitelům jsme je po dvěpřestávky prodávaly. Nejenže jsme takto nepřímo oslavily tři roky od

Celý článek »