Aktuality z Gymnázia Oty Pavla

Jeden bod pod podiem aneb hořkosladké finále dějepisné soutěže

Když jsme v dubnu skončili na třetím místě v krajském kole Dějepisné soutěže gymnázií, věděli jsme, že to nejtěžší nás teprve čeká a že ještě zdaleka nemáme dobojováno. V kalendářích jsme si tučně vyznačili čtvrtek 24. 11., datum konání finálového kola již zmiňovaného dějepisného klání.

Během následujících měsíců jsme nelenili a pustili se do práce. Tématem našeho studia byla druhá světová válka na evropských bojištích. Měsíce v obležení knih, dokumentárních sérií a dalších studijních materiálů utekly jako voda a termín největšího dějepisného sympózia gymnázií se neodvratně blížil.

Ve středu 23. 11. se náš dějepisný tým ve složení Jan Birgus (4.A), Tereza Korčeková (4.S) a Eliška Lukavská (4.S) s panem profesorem Cieslarem vypravil do Chebu, místa konání onoho dějepisného svátku.

Den před soutěží jsme strávili nanejvýš příjemně – po výstupu z vlaku na chebském nádraží jsme ho zahájili obědem v restauraci U Krále Jiřího. Po něm jsme se vydali po stopách zajímavých historických památek, a nakonec jsme navštívili místní galerii a Retromuzeum.

Večer nás spolu s dalšími dějepisnými týmy, které se do Chebu sjížděly z nejrůznějších koutů České republiky a Slovenska, dopravily speciálně vypravené „dějepisné“ autobusy do Františkových Lázní, ve kterých jsme měli zajištěné ubytování. Před spaním jsme se v rámci našeho týmu mezi sebou jaksepatří prozkoušeli, abychom měli jistotu, že jsme na zítřejší záludné otázky připraveni.

Ráno nás autobusy dovezly do Chebu, a my tak stanuli před místem činu – ekonomickou fakultou, ve které se soutěž konala. Když pětasedmdesát dějepisných týmů včetně nás zasedlo za stoly (a pokochalo se osmi knihami a dalšími sponzorskými dary, které každý člen týmu za účast ve finále soutěže dostal), nic nebránilo tomu, aby téměř pětihodinový dějepisný maraton vypukl.

Soutěž byla rozdělená do čtyř kol, to první bylo zaměřené na otázky uzavřené, druhé se specializovalo na úkoly vyžadující vlastnoručně psané odpovědi, třetí obsahovalo slepé mapy, fotografie osobností, spojovačky či rozpoznávání písní a projevů dle dobových nahrávek a v posledním kole nás čekaly otázky zadávané slavnými osobnostmi, jako je např. Miloš Vystrčil, Markéta Pekarová Adamová či Vladimír Remek.

Přestávky mezi jednotlivými koly nám zpestřovalo velkolepé pohoštění sestávající z chlebíčků, zákusků či guláše a doprovázely je i projevy sponzorů soutěže či významných historiků.

Když byla soutěž u konce a přišlo na řadu vyhlašování výsledků, dozvěděli jsme se, že jsme se umístili na skvělé jedenácté příčce z pětasedmdesáti gymnázií, která se zúčastnila finálového kola (z celkem 324 gymnázií zapojených do soutěže).

Co zapříčinilo, že nám náš úsměv poněkud ztuhl, bylo to, že nám desáté místo (včetně slavnostního defilé na pódiu, hřejivého pocitu z první desítky i věcných cen) uteklo o pouhý bod (o který jsme se ještě ke všemu připravili v úplně poslední otázce testu).

To ovšem nic nemění na tom, že jsme náš cíl obhájit loňské 18. místo splnili, a ještě jsme své maximum z minulého roku dokázali vylepšit. Dosáhli jsme na 244 bodů z 281 možných, vítězné gymnázium jich mělo 263. Oproti krajskému kolu se nám rovněž povedlo porazit veškerá pražská gymnázia, další bylo až na 37. místě.

Příští rok nás tedy čeká těžký úkol: pokusit se opět postoupit do celostátního kola a (pakliže se nám to povede), neztratit se ani ve finále. Řečeno slovy klasika – stejně jako letos i příští rok odcházet se štítem, nikoliv na štítě.

Eliška Lukavská, 4.S

MATHING 2024: Když matematika baví a spojuje

26. listopadu 2024 bylo poslední listopadové úterý, a proto se tým složený ze sedmi studentů našeho gymnázia pustil do dalšího ročníku online matematické soutěže MATHING. V týmu ve složení Ondřej Sedláček, Barbora Sedláčková (z 6.S), Oleksandr Loskot, Václav Jiřišta, Ondřej Voplakal (z 5.S), Matěj Jaroš

Celý článek »

Týden v Německu

Sedmý ročník partnerství Gymnázia Oty Pavla a Lichtwer-Gymnázia ve Wurzenu začal pobytem českých studentů v Německu. Od 4. do 8. listopadu 2024 byli studenti ubytováni v německých rodinách, navštěvovali vyučování se svými partnery a účastnili se doprovodných programů. Fotografie a zpracované texty dokumentují tyto listopadové dny. V květnu

Celý článek »

Soustředění Columbelly

Letošní předvánoční soustředění se sice neslo v duchu našich dobrých tradic, ale přece jen se od ostatních něčím lišilo. Kupříkladu tím, že se – jak jsem si uvědomila – sbor ve velmi dohledné době dožije svých pětadvacátých narozenin. Na bilancování předvánočním shonu není prostor, shrnu tedy

Celý článek »

Proud se vrací do pravěku

Po prvních třech měsících, co jsme s panem profesorem Bořkovcem probírali pravěk, jsme se dočkali našeho grand finale; návštěvy Archevity v Roztokách u Prahy. Sraz jsme měli domluvený u Masaryčky a kupodivu jsme se na smluveném místě dokázali sejít. Po náročné cestě vlakem jsme dorazili

Celý článek »

Kafkova proměna Prahy

Sychravý den 27. listopadu 2024. Ani omrzliny nás nezastaví. Nohy se nám zvesela míhají – pravá, levá, levá, pravá… Patnáctičlenná skupinka se jako velký brouk žene po stopách Franze Kafky. V soustředných kruzích kolem Staroměstského náměstí, na chvíli zastaví a sborově hypnotizují dům U Minuty. Zámek

Celý článek »

Fyzikální a jiné jiskření na Matfyzu

Ve středu 6. 11. 2024 si seminaristé fyziky z 5.S a 3.A mohli trochu přispat. Proč? Čekal nás totiž výlet na Matfyz s paní profesorkou Mlynářovou, kde jsme měli mít příležitost podívat se na pokusy. Hned po příjezdu na zastávku Kuchyňka nás však čekalo drobné překvapení –

Celý článek »

GOP English Debate

Své argumentační dovednosti v angličtině letos změřily čtyři týmy – 2.A, 3.A, 4.S a 5.S. Debatní klání se odehrálo v pondělí 18. 11., a i když probíhalo v odpoledních hodinách, debatéři na sobě nedali znát únavu a se zanícením se snažili přesvědčit protistranu i publikum o svém postoji.

Celý článek »

IMATRIKULACE 2024

V pátek 8. listopadu se uskutečnila imatrikulace, na níž bylo studentům letošních 1. ročníků s definitivní platností stvrzeno, že jsou právoplatnými členy komunity radotínského GOPu. Studenti, rodiče a další hosté se již tradičně sešli v aule základní školy a navzdory předběžným obavám z vyššího počtu účastníků (v letošním roce

Celý článek »

Týden o totalitě (nejen) ve 2.S

13. listopadu, tedy blízko významnému listopadovému výročí, jsme zásluhou paní profesorky Kavkové zhlédli skvělý německý film Balón. Příběh o zoufalství jedné rodiny v DDR, která nemohla v roce 1979 dál snášet nesvobodu reálného socialismu. To všechno v Lucerně, paláci postaveném na začátku 20. století, později znárodněném a chátrajícím,

Celý článek »