V tomto školním roce jsem se podruhé zúčastnil korespondenčního semináře FIKS (Fiťácký informatický korespondenční seminář), který pořádá Fakulta informačních technologií na ČVUT. FIKS probíhá v několika kolech (tento rok obsahoval 4 kola), po každém kole jsou zveřejněny průběžné výsledky, které mohou sloužit jako motivace pro další řešení úloh. V každém kole je zadáno 5 úloh, které zasahují do rozličných odvětví, kterými se programování zabývá. Často se vyskytovaly grafové úlohy, úlohy na maximalizování různých zadaných parametrů či jen úlohy čistě teoretické. Cílem každé úlohy bylo nalézt co možná nejlepší a nejrychlejší algoritmus, který řeší zadaný problém.
S tímto seminářem jsem se poprvé setkal v minulém školním roce jako začátečnický programátor. Tou dobou pro mě byly některé z úloh opravdu velice obtížné, ale nutilo mě to k tomu, abych dělal víc než ostatní a snažil se zlepšovat. Tento školní rok jsem již věděl, co mě čeká a se znalostmi a zkušenostmi, které jsem do té doby získal, se mi úlohy řešily mnohem snáze, což se odrazilo i na mém umístění (Loni jsem byl na 9. místě, letos jsem získal 4. místo.).
Poněvadž jsem se umístil na dobré pozici, byl jsem pozván na týdenní programátorské soustředění, kde se sešli úspěšní řešitelé FIKSu. Celý týden byl protkán zajímavými přednáškami, které se věnovaly stylu programování, technikám programování a specifickým odvětvím informatiky. V závěru týdne byl uspořádán contest v programování v trojčlenných týmech, který měl simulovat atmosféru a hlavně průběh celosvětových soutěží, jako například ACM ICPC. Za několik hodin jsme měli za úkol vyřešit co nejvíce zadaných programovacích úloh v námi zvoleném jazyku. Tato část soustředění mě opravdu zaujala, neboť se některých podobných soutěží také zúčastňuji.
Po letošním ročníku jsem získal nové poznatky o tom, jak lépe a hlavně produktivně programovat. Příští rok se jistě znovu zúčastním.
Tomáš Fürst, 3. S