Aktuality z Gymnázia Oty Pavla

Postup do Národní výběrové konference Evropského parlamentu mládeže

Gratulujeme čtyřčlennému týmu studentů našeho gymnázia, kterému se podařilo postoupit do Národní výběrové konference Evropského parlamentu mladých (EYP)! Jedná se o diskuzní soutěž v anglickém jazyce, jíž se účastní týmy středních škol z celé České republiky. Všichni členové našeho týmu věnovali velké úsilí přípravě na předkola konaná 25.1. 2015 v reprezentativních prostorách Magistrátu hl. m. Prahy, kde především svou týmovou spoluprací a schopností argumentovat přesvědčili porotu a byli vybráni mezi 17 týmů postupujících na celonárodní 17. Národní konferenci EYP konané v březnu 2015 ve Zlíně.

Dojmy studentky Lídy Kohoutové

Skončil den Evropského parlamentu mladých (EYP) na Gymnáziu Oty Pavla. Nicméně naše chuť pokračovat sílila. Nakonec padlo rozhodnutí a my se (po boji s vlastní nejistotou) přihlásily na XI. České fórum do Kroměříže. Přihlášky jsme poslaly 3, ale za jakýchsi záhadných okolností jsme byly přijaty pouze dvě (já a Zuzka Hovorková), o to odhodlanější zůstat pospolu. Daly jsme si záležet, abychom jim tuto skutečnost zdůraznily, kdekoliv to šlo,…ale vše marně. S rostoucí nervozitou, jsme tak ve čtvrtek brzy ráno nastoupily do rychlíku, který směřoval do Hulína.

Abych ujasnila naši nervozitu, nešlo tolik o to, jak zvládneme čtyři dny v angličtině diskutovat o evropských problémech a mezi sebou, ale po pravdě jsem byla nesvá spíše proto, že jsem si neuměla představit, jací budou ostatní delegáti. Ale jakmile jsme s nimi začali mluvit, tato obava ze mě opadla. Nemohly jsme si přát lepší společnost, všichni byli milí, vstřícní, rozumní a je skvělé poznávat nové lidi, kteří stojí o totéž. Téměř ihned jsme začali s programem. První den se nesl v duchu vzájemného poznávání, nejdříve v celé skupině téměř stovky lidí a později jen ve vlastní komisi (jedné ze sedmi), kde nás bylo deset. Na starost nás měli mladí ochotní organizátoři, z nichž téměř polovina pocházela ze zahraničí.

[slider crop=“yes“ slide1=“/wp-content/uploads/Lida3_015.jpg“ slide2=“/wp-content/uploads/Klara_015.jpg“][/slider]

Na večer byl připraven program Czechvillage. Naším úkolem bylo prostřednictvím dovezeného tradičního jídla a popřípadě krojů prezentovat náš kraj. Jenže…není moc „tradičních“ pražských jídel, která se snadno převážejí a nemusí se ohřívat (v duchu jsme záviděli pardubické skupince s perníčky). Tak se nám tam sešla pěkná řádka chlebíčků, bábovek, štrúdlů, šunek a dalšího. Ale s našimi GOP mikinami jsme měly nejblíže k něčemu, co by se s notnou dávkou fantazie dalo nazvat kroj.

Další dva dny jsme v komisi strávili diskusí a řešením jednoho z evropských problémů, všichni jsme se shodli, že dva dny jsou málo. Mezitím jsme čím dál tím více oceňovali práci organizátorů, kteří mimo jiné dohlédli na to, abychom během očekávaných „cofee breaků“ měli stále co jíst a pít.

Tu trochu volného času jsme trávili na nějakém pokoji ve společnosti mnoha našich nových kamarádů…a že bylo o čem mluvit! Ale upřímně, pokud si někdo myslí, že jsme dodržovali „pravidlo“ anglické konverzace, musím ho zklamat, jestliže byli v pokoji pouze Češi, angličtina šla stranou. Všichni jsme se po dnech strávených hledáním argumentů, vysvětlováním postojů, chvílemi až ohnivé diskuse a vůbec komunikací v angličtině rádi vraceli k mateřskému jazyku.

Poslední den proběhlo valné shromáždění, vrchol celého fóra. Po nezbytných ceremoniích jsme zasedli ke komisním stolům a 1. komise se jala prezentovat své řešení zadaného tématu, pak pokračovaly další. Vše trvalo 8 hodin. Zpětně se trochu divím, že jsem se soustředila až do konce. Možná tomu pomohl fakt, že naše komise vystupovala předposlední a já přece jen byla trochu nervózní ze svého projevu, který jsem dopisovala ještě cestou, ale na větší nervozitu nezbývala energie. Některá řešení byla přijata, jiná odmítnuta, poslední kolo diskuse, poslední závěrečná řeč a poslední hlasování, pár projevů závěrem, hymna a příliš rychlé loučení. Přezuly jsme podpatky, popadli svá zavazadla a se skupinou delegátů doslova běželi na Kroměřížské nádraží, abychom stihli poslední rozumný spoj.

Povedlo se. S jistým zklamáním jsme zjistili, že rychlík je úplně plný, ale nedalo se nic dělat, složili jsme kufry do uličky, kluci v kvádrech, holky v šatech, visačky EYP stále na krku, roztroušeni po vlaku jsme jeli domů. Přesně si pamatuji, jak s rostoucí únavou klesala úroveň humoru, a my se nakonec smáli naprostým maličkostem, ale přesto všechno jsme si zpáteční cestu užili. Pozdě večer jsme přijeli do Prahy a loučili se znovu a znovu udiveni, co všechno se dá za 4 dny zažít a kolik lidí poznat.

Tato fóra totiž zdaleka nejsou jen o jednotvárné práci a další práci, naopak! Každý den byl doslova nabitý…stihli jsme toho hodně. A pravda, je třeba dodat, že pokud si chcete vše opravdu užít, je potřeba počítat s nemalým spánkovým deficitem, ale dle mého to určitě stojí za to!

Motivovány zážitkem z Kroměříže, rozhodly jsme se sestavit školní čtyřčlennou komisi a zkusit štěstí ve výběrovém kole, abychom se dostali na 17. Národní výběrovou konferenci konanou letos ve Zlíně.

Díky důkladné přípravě a vstřícnosti našich profesorů i rodičů jsme se poměrně klidní, ale odhodlaní, zúčastnili pražského kola. Nedělní dopoledne a část odpoledne jsme strávili napadáním rezolucí ostatních komisí a hájením vlastních, přidělených řešení. Unaveni, ale s pocitem dobře odvedené práce jsme čekali na výsledky.Snaha se vyplatila, naše komise (Zuzka Hovorková, Klárka Vlková, Jirka Klečka a já) vybrána byla a my se tak už těšíme do Zlína.

MATHING 2024: Když matematika baví a spojuje

26. listopadu 2024 bylo poslední listopadové úterý, a proto se tým složený ze sedmi studentů našeho gymnázia pustil do dalšího ročníku online matematické soutěže MATHING. V týmu ve složení Ondřej Sedláček, Barbora Sedláčková (z 6.S), Oleksandr Loskot, Václav Jiřišta, Ondřej Voplakal (z 5.S), Matěj Jaroš

Celý článek »

Týden v Německu

Sedmý ročník partnerství Gymnázia Oty Pavla a Lichtwer-Gymnázia ve Wurzenu začal pobytem českých studentů v Německu. Od 4. do 8. listopadu 2024 byli studenti ubytováni v německých rodinách, navštěvovali vyučování se svými partnery a účastnili se doprovodných programů. Fotografie a zpracované texty dokumentují tyto listopadové dny. V květnu

Celý článek »

Soustředění Columbelly

Letošní předvánoční soustředění se sice neslo v duchu našich dobrých tradic, ale přece jen se od ostatních něčím lišilo. Kupříkladu tím, že se – jak jsem si uvědomila – sbor ve velmi dohledné době dožije svých pětadvacátých narozenin. Na bilancování předvánočním shonu není prostor, shrnu tedy

Celý článek »

Proud se vrací do pravěku

Po prvních třech měsících, co jsme s panem profesorem Bořkovcem probírali pravěk, jsme se dočkali našeho grand finale; návštěvy Archevity v Roztokách u Prahy. Sraz jsme měli domluvený u Masaryčky a kupodivu jsme se na smluveném místě dokázali sejít. Po náročné cestě vlakem jsme dorazili

Celý článek »

Kafkova proměna Prahy

Sychravý den 27. listopadu 2024. Ani omrzliny nás nezastaví. Nohy se nám zvesela míhají – pravá, levá, levá, pravá… Patnáctičlenná skupinka se jako velký brouk žene po stopách Franze Kafky. V soustředných kruzích kolem Staroměstského náměstí, na chvíli zastaví a sborově hypnotizují dům U Minuty. Zámek

Celý článek »

Fyzikální a jiné jiskření na Matfyzu

Ve středu 6. 11. 2024 si seminaristé fyziky z 5.S a 3.A mohli trochu přispat. Proč? Čekal nás totiž výlet na Matfyz s paní profesorkou Mlynářovou, kde jsme měli mít příležitost podívat se na pokusy. Hned po příjezdu na zastávku Kuchyňka nás však čekalo drobné překvapení –

Celý článek »

GOP English Debate

Své argumentační dovednosti v angličtině letos změřily čtyři týmy – 2.A, 3.A, 4.S a 5.S. Debatní klání se odehrálo v pondělí 18. 11., a i když probíhalo v odpoledních hodinách, debatéři na sobě nedali znát únavu a se zanícením se snažili přesvědčit protistranu i publikum o svém postoji.

Celý článek »

IMATRIKULACE 2024

V pátek 8. listopadu se uskutečnila imatrikulace, na níž bylo studentům letošních 1. ročníků s definitivní platností stvrzeno, že jsou právoplatnými členy komunity radotínského GOPu. Studenti, rodiče a další hosté se již tradičně sešli v aule základní školy a navzdory předběžným obavám z vyššího počtu účastníků (v letošním roce

Celý článek »

Týden o totalitě (nejen) ve 2.S

13. listopadu, tedy blízko významnému listopadovému výročí, jsme zásluhou paní profesorky Kavkové zhlédli skvělý německý film Balón. Příběh o zoufalství jedné rodiny v DDR, která nemohla v roce 1979 dál snášet nesvobodu reálného socialismu. To všechno v Lucerně, paláci postaveném na začátku 20. století, později znárodněném a chátrajícím,

Celý článek »