V kinosále francouzského institutu v Praze proběhlo slavnostní předání diplomů DELF studentům, kteří úspěšně absolvovali čtyři části mezinárodní jazykové zkoušky z francouzštiny. Prokázali, že rozumí mluvenému projevu, odpovídali na kontrolní otázky vztahující se k textům, napsali odpovídající slohový útvar a více či méně radostně a s chutí pohovořili francouzsky. Tak, jak jsem to popsala, se to zdá jednoduché, ale úspěch je výsledkem společného i individuálního studia, píle a také osobního nasazení. Vždyť touto zkouškou si student potvrzuje, jaké úrovně v jazyce dosáhl (někdy je hraniční, ale někdy již směřuje k úrovni vyšší…), ale také, že zvládne nervozitu a stres, že je dostatečně pohotový, že se nenechá odradit nějakým dílčím nedostatkem, že se nevzdává a bojuje …
Diplomy úrovně B1 jsou cenné o to více, že došlo ještě k jedné změně: od školního roku 2015/2016 ministerstvo školství povolilo možnost uznat mezinárodní diplomy z jazykových zkoušek jako formu profilové maturitní zkoušky. Vše je na zvážení ředitelů škol a naše paní ředitelka, která velmi podporuje výuku jazyků, zaujala vstřícný postoj.
Je mi ctí, že zde mohu uvést jména těch, kteří v roce 2017 – 2018 mezinárodně uznávané diplomy DELF B1 získali:
4. A
- Jana Jiříčková
- Hana Marková
- Marek Procházka
- Lucie Guštarová
- Kateřina Habánová
- Edita Kačerová
- Antonín Mareš
- Tereza Mrózková
- Adéla Slámová
- Kateřina Štolová
- Barbora Tichá
- Veronika Wodere
3. A
- Anežka Hradecká
- Michal Hořejší
6. S
- Ester Atlasová
- Josef Blažek
- Aurika Bugaeva
- Barbora Halounková
- Karolína Kochová
- Kristýna Lacigová
- Klára Mitterwaldová
- Marie Pecharová
- Adéla Vrecionová
5. S
- Nina Cunninghamová
- Eliška Schönová
- Kateřina Špačková
- Tereza Špačková
Žákovský DELF se skládá ze zkoušek odpovídajících úrovním A1, A2, B1 a B2 Společného evropského referenčního rámce pro jazyky (SERRJ). Jednotlivé zkoušky je možné skládat nezávisle na sobě.
Pro každou úroveň (A1, A2, B1 a B2) jsou hodnoceny všechny čtyři komunikační dovednosti (poslech s porozuměním, čtení s porozuměním, mluvení a psaní), a to prostřednictvím čtyř zkoušek: tři zkoušky v rámci společné části, které uchazeči skládají hromadně (poslech s porozuměním, čtení s porozuměním a psaní), a jedna individuální zkouška (samostatný ústní projev).
Zadání a vyhodnocení zkoušek zajišťuje Mezinárodní centrum pedagogických studií se sídlem v Sèvres (CIEP).
Společná část zkoušek probíhá ve všech tzv. zkušebních místech současně, individuální část zkoušek je rozdělena dle časového harmonogramu, v Praze je organizace zastřešena Francouzským institutem.
Svou zprávu píši jako možnost sdílet radost z podařené práce a také jako možnou inspiraci pro další studenty francouzského jazyka.
Božena Kohoutová