Je vhodné, aby spojenci podpořili povstalce v Sýrii a tím zamezili dalšímu krveprolití v řadách syrských občanů?
Tato a mnohá další ekonomická, právní či environmentální témata na summitu rozebíráme, učíme se o jejich historickém kontextu či o nich jednáme. A to spolu s dalšími třemi sty středoškoláky, kteří se tohoto jedinečného projektu každoročně účastní.
V čem projekt spočívá?
V září studenti vytvoří týmy a přihlásí se jako delegace za své vybrané země. Na základě výběrového řízení jsou poté jednotlivé studentské týmy přizvány přímo k participaci na summitu OSN. Členové vybraných týmů se rozdělí do orgánů OSN (Rada bezpečnosti, Světová obchodní organizace, Rada pro lidská práva a další), ve kterých zastupují zájmy své země v dané oblasti a snaží se o mezinárodní dohodu. Účastníci tak doslova pracují na problémech, které hýbou dnešním světem.
Přípravná jednání probíhají na workshopech, které se konají každou první sobotu v měsíci od listopadu do dubna na půdě VŠE. Zde formulujeme za naše státy stanoviska vyjadřující se k jednotlivým problémům. Dalším programem těchto celodenních workshopů je například panelová diskuze s významnými osobnostmi (nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová, bývalý ředitel Microsoftu Jan Mühlfeit či ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček…). V průběhu přípravných workshopů se taktéž seznámíme s etiketou vrcholných politických jednání.
Cyklus pěti přípravných setkání je zakončen několikadenním summitem, konajícím se zpravidla v Pražském kongresovém centru. Zde se již s ostatními státy střetneme naostro a budeme tvrdě prosazovat svá stanoviska, která jsme připravovali během předešlých sobot. Summit je doplněn o další doprovodný program, včetně výjezdních zasedání či návštěv pražských ambasád. Současně se summitu pravidelně účastní mnohé osobnosti českého či zahraničního politického života, stejně jako další osobnosti z veřejného života. Summit je vhodný pro všechny, které láká politika, chtějí nahlédnout do zákulisí jednání mezinárodních organizací a možná se i v budoucnu věnovat diplomacii. Pro toho, kdo se nechce ubírat tímto směrem, nabízí summit skvělou průpravu v řečnických dovednostech či přínos v podobě prohloubení znalostí mezinárodního obchodu, lidských práv apod. Vzhledem k tomu, že celý projekt je po odborné stránce zajištěn vysokoškolskými studenty, či přímo pracovníky v diplomatických službách, získané znalosti jsou skutečně relevantní. Pokud vezmeme v úvahu i velké množství kontaktů, které můžeme na akci nasbírat, má tato akce pro studenty mimořádný přínos.
Jak se summitu v dalších letech zúčastnit? Pomůžeme Vám. Dejte nám o svém zájmu vědět:
- Osobně: Filip Ibl, Robin Ibl, Tomáš Zahradník
- Emailem: filipibl@seznam.cz, iblrobin@seznam.cz, tom.zahrada@seznam.cz
Pro více informací navštivte portál www.prostredoskolaky.cz