Aktuality z Gymnázia Oty Pavla

SEDM DEKÁD GOPU ANEB CESTA DO HLUBIN ŠTUDÁKOVY DUŠE

Jaká atmosféra na našem gymnáziu panovala před deseti lety si jakž takž představit dokážeme. Ovšem jaké to bylo v dobách, které známe jen z doslechu? Jak vypadal studentský život za totality, jak ovlivnil naši školu rok 1968 a co se dělo na Gymnáziu Oty Pavla během sametové revoluce? Které známé tváře české kulturní scény sedávaly ve stejných lavicích jako my? Odpovědi na tyto otázky i příjemně strávený čas nám 10. října 2023 poskytla oslava sedmdesátého výročí od vzniku našeho gymnázia, která se konala v aule radotínské základní školy.

Na začátku programu nám zapěla Columbella a promluvila paní ředitelka Hrkalová a pan Hanzlík, radotínský starosta. Ten nám vyprávěl o svých zážitcích ze středoškolského života. Zdůrazňoval, že si své studium máme řádně užít, přestože nejspíše některé prožitky, stejně jako on, doceníme až zpětně. A že i takový nepříjemný pád během maturitního předtančení člověku zpětně vykouzlí úsměv na tváři. Nutno podotknout, že pan starosta nebyl host jen tak ledajaký – je absolventem naší školy. A nebyl to jediný bývalý student GOPu, který nás přišel navštívit:

Herec Marek Adamczyk nám povyprávěl nejen o svém studiu a divadelním kroužku na naší škole, ale i o tom, jaké to bylo se zcela osamostatnit a studovat v rámci Erasmu v Londýně.

Pánové Neubert, Kramařík a ředitel radotínské základní školy pan Kovařík se rozpovídali o branné výchově, nezvykle dlouhém hodu granátem, který téměř zasáhl a zcela rozhněval jakéhosi baču pasoucího ovce, o bitkách na toaletách, o nadčasových tipech, jak obejít povinnost přezouvat se a o alternativních vchodech do budovy naší školy. Rozprávělo se i o tehdejším neutěšeném stavu tříd – jak podoktl jeden z pamětníků, některé učebny bývaly kvůli plísni vhodné spíše pro žampiony než pro studenty.

Během povídání se nejen oni, ale i další hosté dostali i k pražskému jaru a k tomu, jak se díky studentské iniciativě v roce 1968 mezi maturitní otázky typu Marie Majerová a pětiletka dostal i Tomáš Garrigue Masaryk.

Spisovatelka Beatrice Landovská mluvila o překážkách, které jí ve studiu kladli komunisté kvůli disidentství jejího otce. O tom, že během normalizace byla naše škola jakýmsi „sběrným gymnáziem“, kam chodily děti lidí nepohodlných režimu. O přísném školním pořádku – šacování, zákazu šortek či bot s podpatky, ale třeba i o školním časopisu.

Poslechli jsme si i rozhovor s paní Pacourkovou, která byla ředitelkou naší školy v letech 1986-1998, a byla tak přítomna u rozsáhlé rekonstrukce GOPu i u studentské stávky během sametové revoluce. Své vyprávění zakončila slovy, že dnešní studenti sice jsou jiní než kdysi, a to zejména kvůli množství informací, ke kterému mají neomezený přístup, ale že by dnes učila stejně tak ráda jako kdysi: „Studenti jsou vždycky fajn.“

Moderování, vedení rozhovorů a přípravy celé akce se zdatně ujali samotní studenti. Každá třída si rovněž připravila krátké vystoupení, ve kterém ztvárnila nejdůležitější české i světové okamžiky vybraného desetiletí existence Gymnázia Oty Pavla.

Některé třídy svůj výstup pojaly jako přehled televizních zpráv, jiné svou dekádu představily živými obrazy, tancem a zpěvem nebo hranými scénkami. A tak jsme si připomněli sovětskou okupaci naší země, sametovou revoluci, vznik České republiky, povodně roku 2002, poslechli jsme si největší hity z různých období, zasmáli se během zdařilého tanečního vystoupením v duchu „cvičme v rytme“, zhlédli jsme retro módní přehlídku, video o realitě online výuky nebo scénku inspirovanou Havlovou hrou Vernisáž.

Rozhovory s absolventy kromě studentských vystoupení proložily i dva kvízy. V tom prvním, zaměřeném na naši školu, jsme se dozvěděli, že dnešní „pavilon“ (tehdejší „klubovna“) vedle gymnázia byla postavena v rámci Akce Z, že známé heslo z doby sametové revoluce „Kdo, když ne my, kdy, když ne teď?“ vzniklo na půdě GOPu, že naše škola nese své jméno od roku 2000, ale i zajímavosti ze života našich profesorů.

Ve druhém kvízu jsme měli odpovídat na otázky týkající se běžného života za totality. Objevily se v něm Husákovy děti, Tuzex, výstavba metra, marxismus-leninismus, umakart v panelácích nebo masivní brutalismus.

Na konci akce proběhlo vyhlášení nejúspěšnějších kvízových účastníků – ti si zaslouženě odnesli poukazy na maturantské svačinky v hodnotě sedmdesáti pěti korun.

Ať pozvaní pamětníci na Gymnáziu Oty Pavla studovali v jakékoli době, všichni zdůrazňovali jedno – pevná přátelství, která si na naší škole utvořili. Důkazem je to, že se bývalí spolužáci dodnes pravidelně setkávají, a to některým od maturity uplynulo již půl století! Mnoho z nich také z GOPu vlastně nikdy neodešlo – jména jejich dětí či vnoučat se dodnes objevují v seznamech žáků naší školy.

Jak s úsměvem na tváři pronesl pan Kovařík: „Kdo chce v životě něco dokázat, musí studovat na Gymnáziu Oty Pavla!“

Eliška Lukavská, 5.S

Maturitní ples GOP

Ve čtvrtek 6. března jsme se opět po roce sešli v Radiopaláci na maturitním plese tříd 4.A a 6.S. Po usazení všech hostů maturanti předvedli svá předtančení-jedno spíše klasičtější, druhé pro změnu latinskoamerické. Následovalo šerpování s nástupy jednotlivých dvojic, aby mohl mít každý svou chvilku slávy. Po

Celý článek »

GOP = DOFE = 3x bronz

Ceremonie bronzové úrovně DofE se uskutečnila dne 19. března 2025 v krásných prostorách Staroměstské radnice. Jednotlivé střední školy byly postupně představeny a bronzovým a stříbrným Dofákům byly předány diplomy českou prezidentku DofE, která měla motivující projev. Nebyla však jedinou, kdo nám byl inspirací. Slovo si

Celý článek »

Roztočme závity 2025

Letošním ročníkem soutěže „Roztočme závity“ jsme si opět připomněli Mezinárodní den matematiky. Každý den od 10. do 14. března mohli žáci řešit netradiční matematické úlohy, které do soutěže připravili žáci z 2.A Jan Schmidt, Bořek Maxa a Matouš Zach a z 4.S Matěj Jaroš. Celkovou

Celý článek »

Hudba jako útočiště

Nezisková organizace Post Bellum každoročně vyhlašuje projekt Příběhy našich sousedů. Letos se do něj zapojila děvčata z 1.B: Dagmar Malá, Magdalena Houšková, Markéta Chybová, Amélie Slezáková a Andrea Umová. Dívky vyzpovídaly pamětníka, pana Jiřího Růžičku, natočily jeho vzpomínky, digitalizovaly fotografie, prozkoumaly archivy a vytvořily videoreportáž doplněnou

Celý článek »

Prezentovat se jako hranolky aneb Humor a politika

Pokud sledujeme politické dění u nás i za našimi hranicemi, můžeme mít občas dojem, že některé situace jako by byly napsány jako scénáře k tragikomedii. Člověk neví, jestli má plakat, nebo se smát. Druhou oblast si vybral Václav Moravec jako téma 97. dílu Fokusu VM. V úterý

Celý článek »

Anglická debata ECNAIS na Gymnáziu Jana Palacha

Třetí rok po sobě se studenti našeho gymnázia rozhodli zúčastnit debatní soutěže gymnázií v angličtině, tentokrát v prostorách Klubu Gymnázia Jana Palacha. Celkem své debatní dovednosti změřilo šest týmů – dva z Gymnázia Jana Palacha, dva z Gymnázia Duhovka a naše gymnázium reprezentovaly dva týmy ve složení: Lucie Šnoblová,

Celý článek »

2.S na lyžích

Psalo se 19. ledna a 2. S společně s 1. A a 1. B vyrazily na dobrodružství do Špindlerova Mlýna. Dříve než se stihneme vzpamatovat z té sněhobílé záře, která nás obklopuje, čeká na nás první překážka. Jak se dostat do chaty? K dobru našich

Celý článek »

Německá vycházka

Dne 28. 1. 2025 jsme se s německy mluvící polovinou 6.S vydali po stopách Franze Kafky, zatímco naši francouzští kolegové objevovali krásy francouzských obrazů. Sraz jsme měli u Obecního domu. Když jsme se všichni potkali, vyrazili jsme po historické Královské cestě směrem na Staroměstské náměstí.

Celý článek »

Aktuální počet přihlášek k 19. 2. 2025

čtyřleté studium, ŠVP GOP  – 102 uchazečů (na 1. místě – 46 uchazečů) čtyřleté studium, ŠVP PROUD – 32 uchazečů (na 1. místě – 10 uchazečů) šestileté studium, ŠVP GOP s rozšířenou výukou AJ – 305 uchazečů (na 1. místě – 154 uchazečů)

Celý článek »