Aktuality z Gymnázia Oty Pavla

SEDM DEKÁD GOPU ANEB CESTA DO HLUBIN ŠTUDÁKOVY DUŠE

Jaká atmosféra na našem gymnáziu panovala před deseti lety si jakž takž představit dokážeme. Ovšem jaké to bylo v dobách, které známe jen z doslechu? Jak vypadal studentský život za totality, jak ovlivnil naši školu rok 1968 a co se dělo na Gymnáziu Oty Pavla během sametové revoluce? Které známé tváře české kulturní scény sedávaly ve stejných lavicích jako my? Odpovědi na tyto otázky i příjemně strávený čas nám 10. října 2023 poskytla oslava sedmdesátého výročí od vzniku našeho gymnázia, která se konala v aule radotínské základní školy.

Na začátku programu nám zapěla Columbella a promluvila paní ředitelka Hrkalová a pan Hanzlík, radotínský starosta. Ten nám vyprávěl o svých zážitcích ze středoškolského života. Zdůrazňoval, že si své studium máme řádně užít, přestože nejspíše některé prožitky, stejně jako on, doceníme až zpětně. A že i takový nepříjemný pád během maturitního předtančení člověku zpětně vykouzlí úsměv na tváři. Nutno podotknout, že pan starosta nebyl host jen tak ledajaký – je absolventem naší školy. A nebyl to jediný bývalý student GOPu, který nás přišel navštívit:

Herec Marek Adamczyk nám povyprávěl nejen o svém studiu a divadelním kroužku na naší škole, ale i o tom, jaké to bylo se zcela osamostatnit a studovat v rámci Erasmu v Londýně.

Pánové Neubert, Kramařík a ředitel radotínské základní školy pan Kovařík se rozpovídali o branné výchově, nezvykle dlouhém hodu granátem, který téměř zasáhl a zcela rozhněval jakéhosi baču pasoucího ovce, o bitkách na toaletách, o nadčasových tipech, jak obejít povinnost přezouvat se a o alternativních vchodech do budovy naší školy. Rozprávělo se i o tehdejším neutěšeném stavu tříd – jak podoktl jeden z pamětníků, některé učebny bývaly kvůli plísni vhodné spíše pro žampiony než pro studenty.

Během povídání se nejen oni, ale i další hosté dostali i k pražskému jaru a k tomu, jak se díky studentské iniciativě v roce 1968 mezi maturitní otázky typu Marie Majerová a pětiletka dostal i Tomáš Garrigue Masaryk.

Spisovatelka Beatrice Landovská mluvila o překážkách, které jí ve studiu kladli komunisté kvůli disidentství jejího otce. O tom, že během normalizace byla naše škola jakýmsi „sběrným gymnáziem“, kam chodily děti lidí nepohodlných režimu. O přísném školním pořádku – šacování, zákazu šortek či bot s podpatky, ale třeba i o školním časopisu.

Poslechli jsme si i rozhovor s paní Pacourkovou, která byla ředitelkou naší školy v letech 1986-1998, a byla tak přítomna u rozsáhlé rekonstrukce GOPu i u studentské stávky během sametové revoluce. Své vyprávění zakončila slovy, že dnešní studenti sice jsou jiní než kdysi, a to zejména kvůli množství informací, ke kterému mají neomezený přístup, ale že by dnes učila stejně tak ráda jako kdysi: „Studenti jsou vždycky fajn.“

Moderování, vedení rozhovorů a přípravy celé akce se zdatně ujali samotní studenti. Každá třída si rovněž připravila krátké vystoupení, ve kterém ztvárnila nejdůležitější české i světové okamžiky vybraného desetiletí existence Gymnázia Oty Pavla.

Některé třídy svůj výstup pojaly jako přehled televizních zpráv, jiné svou dekádu představily živými obrazy, tancem a zpěvem nebo hranými scénkami. A tak jsme si připomněli sovětskou okupaci naší země, sametovou revoluci, vznik České republiky, povodně roku 2002, poslechli jsme si největší hity z různých období, zasmáli se během zdařilého tanečního vystoupením v duchu „cvičme v rytme“, zhlédli jsme retro módní přehlídku, video o realitě online výuky nebo scénku inspirovanou Havlovou hrou Vernisáž.

Rozhovory s absolventy kromě studentských vystoupení proložily i dva kvízy. V tom prvním, zaměřeném na naši školu, jsme se dozvěděli, že dnešní „pavilon“ (tehdejší „klubovna“) vedle gymnázia byla postavena v rámci Akce Z, že známé heslo z doby sametové revoluce „Kdo, když ne my, kdy, když ne teď?“ vzniklo na půdě GOPu, že naše škola nese své jméno od roku 2000, ale i zajímavosti ze života našich profesorů.

Ve druhém kvízu jsme měli odpovídat na otázky týkající se běžného života za totality. Objevily se v něm Husákovy děti, Tuzex, výstavba metra, marxismus-leninismus, umakart v panelácích nebo masivní brutalismus.

Na konci akce proběhlo vyhlášení nejúspěšnějších kvízových účastníků – ti si zaslouženě odnesli poukazy na maturantské svačinky v hodnotě sedmdesáti pěti korun.

Ať pozvaní pamětníci na Gymnáziu Oty Pavla studovali v jakékoli době, všichni zdůrazňovali jedno – pevná přátelství, která si na naší škole utvořili. Důkazem je to, že se bývalí spolužáci dodnes pravidelně setkávají, a to některým od maturity uplynulo již půl století! Mnoho z nich také z GOPu vlastně nikdy neodešlo – jména jejich dětí či vnoučat se dodnes objevují v seznamech žáků naší školy.

Jak s úsměvem na tváři pronesl pan Kovařík: „Kdo chce v životě něco dokázat, musí studovat na Gymnáziu Oty Pavla!“

Eliška Lukavská, 5.S

MATHING 2024: Když matematika baví a spojuje

26. listopadu 2024 bylo poslední listopadové úterý, a proto se tým složený ze sedmi studentů našeho gymnázia pustil do dalšího ročníku online matematické soutěže MATHING. V týmu ve složení Ondřej Sedláček, Barbora Sedláčková (z 6.S), Oleksandr Loskot, Václav Jiřišta, Ondřej Voplakal (z 5.S), Matěj Jaroš

Celý článek »

Týden v Německu

Sedmý ročník partnerství Gymnázia Oty Pavla a Lichtwer-Gymnázia ve Wurzenu začal pobytem českých studentů v Německu. Od 4. do 8. listopadu 2024 byli studenti ubytováni v německých rodinách, navštěvovali vyučování se svými partnery a účastnili se doprovodných programů. Fotografie a zpracované texty dokumentují tyto listopadové dny. V květnu

Celý článek »

Soustředění Columbelly

Letošní předvánoční soustředění se sice neslo v duchu našich dobrých tradic, ale přece jen se od ostatních něčím lišilo. Kupříkladu tím, že se – jak jsem si uvědomila – sbor ve velmi dohledné době dožije svých pětadvacátých narozenin. Na bilancování předvánočním shonu není prostor, shrnu tedy

Celý článek »

Proud se vrací do pravěku

Po prvních třech měsících, co jsme s panem profesorem Bořkovcem probírali pravěk, jsme se dočkali našeho grand finale; návštěvy Archevity v Roztokách u Prahy. Sraz jsme měli domluvený u Masaryčky a kupodivu jsme se na smluveném místě dokázali sejít. Po náročné cestě vlakem jsme dorazili

Celý článek »

Kafkova proměna Prahy

Sychravý den 27. listopadu 2024. Ani omrzliny nás nezastaví. Nohy se nám zvesela míhají – pravá, levá, levá, pravá… Patnáctičlenná skupinka se jako velký brouk žene po stopách Franze Kafky. V soustředných kruzích kolem Staroměstského náměstí, na chvíli zastaví a sborově hypnotizují dům U Minuty. Zámek

Celý článek »

Fyzikální a jiné jiskření na Matfyzu

Ve středu 6. 11. 2024 si seminaristé fyziky z 5.S a 3.A mohli trochu přispat. Proč? Čekal nás totiž výlet na Matfyz s paní profesorkou Mlynářovou, kde jsme měli mít příležitost podívat se na pokusy. Hned po příjezdu na zastávku Kuchyňka nás však čekalo drobné překvapení –

Celý článek »

GOP English Debate

Své argumentační dovednosti v angličtině letos změřily čtyři týmy – 2.A, 3.A, 4.S a 5.S. Debatní klání se odehrálo v pondělí 18. 11., a i když probíhalo v odpoledních hodinách, debatéři na sobě nedali znát únavu a se zanícením se snažili přesvědčit protistranu i publikum o svém postoji.

Celý článek »

IMATRIKULACE 2024

V pátek 8. listopadu se uskutečnila imatrikulace, na níž bylo studentům letošních 1. ročníků s definitivní platností stvrzeno, že jsou právoplatnými členy komunity radotínského GOPu. Studenti, rodiče a další hosté se již tradičně sešli v aule základní školy a navzdory předběžným obavám z vyššího počtu účastníků (v letošním roce

Celý článek »

Týden o totalitě (nejen) ve 2.S

13. listopadu, tedy blízko významnému listopadovému výročí, jsme zásluhou paní profesorky Kavkové zhlédli skvělý německý film Balón. Příběh o zoufalství jedné rodiny v DDR, která nemohla v roce 1979 dál snášet nesvobodu reálného socialismu. To všechno v Lucerně, paláci postaveném na začátku 20. století, později znárodněném a chátrajícím,

Celý článek »