Ve středu 9. 12. se třídy 5.S a 3.A pod vedením paní profesorky Svobodové zúčastnily exkurze v Hrdličkově muzeu člověka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Když jsme dorazili na místo, přivítaly nás studentky forenzní antropologie, které se výborně zhostily rolí našich průvodkyň. My, natěšení studenti, jsme se rozdělili do dvou skupin, abychom si v relativně malém, nicméně exponáty přeplněném, muzeu měli prostor vše důkladně prohlédnout, a zároveň v časovém limitu stihli obě fáze prohlídky, které pro nás byly přichystány.
V první části prohlídky jsme se pozastavili u vitrín, ve kterých jsme mohli porovnat lebky různých zvířat, kostru muže a ženy či nalézat zranění na kostře gorily. Velmi zajímavé byly exponáty lidských kosterních pozůstatků, na kterých se projevily deformace po prodělání rozličných nemocí, úrazů či záměrných zásahů. Jak již k přírodovědnému muzeu neodmyslitelně patří, nechyběly ani exponáty naložené ve formalínu, které v nás budily jak údiv, tak lehkou nevolnost. Nakonec jsme se ještě stihli dozvědět, že jedna z vystavených koster patří profesorovi, který na přírodovědecké fakultě vyučoval.
Pak jsme nadšeně pokračovali na druhou část programu, interaktivní workshop „Sběratelé kostí“. Tam jsme měli nejprve sestavit lidskou kostru a následně jsme si povídali o tom, jak můžeme rozlišit pohlaví jen po prohlédnutí lebky nebo pánve či jak se dá pomocí kostí zjistit věk. Seznámili jsme se tak se zajímavou problematikou práce forenzních antropologů.
Celá akce byla velmi příjemným zpestřením běžné výuky, získané vědomosti jsme uplatnili v nejbližších hodinách biologie a vysloužili si obdivné pohledy spolužáků, kteří v době naší návštěvy Hrdličkova muzea trávili čas na lyžařském zájezdu.
Klára Vlková, 5.S