Aktuality z Gymnázia Oty Pavla

Není prezentace jako prezentace aneb Projektové fórum na Zatlance

Když jsem byla oslovena kolegou Aubrechtem ze Zatlanky, jestli nemáme nějaký zajímavý studentský projekt, který by se dal prezentovat na Projektovém fóru, měla jsem jasno: musím něco najít, protože sama se chci na toto setkání podívat. Dvakrát se už GOP zúčastnil a myslím, že to bylo užitečné: Lukáš Radda představil své ilustrace k Literárnímu almanachu a podruhé studenti představili Projekt 100 – výstavu a akademii ke 100letému výročí naší země.  

Tedy na počátku stála sobecká motivace. Ale zároveň jsem chtěla, aby si atmosféru této akce zažil především někdo z naší školy. A proto jsem dumala…dumala…až jsem si uvědomila, že přece máme první dvě čísla nového studentského časopisu TRAGOPAN a že by nebylo marné podniknout výpravu na Zatlanku s jeho tvůrci. Nakonec to byly tři tvůrkyně: Julie Musilová a Eliška Pekárková (grafičky) a Ester Horálková (korektorka). 

Sladily jsme tedy outfit do barev prvního čísla (černá – červená – bílá) a vyrazily jsme. Ze svého pohledu musím říct, že se děvčata svého úkolu (představit vznik a koncepci TRAGOPANu) zhostila se ctí. Dokázaly sdělit, o co se snaží, nezamlčovaly ani nesnáze, se kterými jsou ochotny bojovat.                             

Pavlína Krupová

Konečně se škola začala zapojovat do různých akcí. Akcí „naživo“. Už mi to opravdu chybělo… Víte, ono sedět za počítačem, čučet do monitoru a oddrmolit si své, neznamená pořádnou akci. Ta má více rozměrů: seznámíte se s novými lidmi a sblížíte s těmi, co už znáte, načerpáte tu atmosféru panující všude kolem vás, užijete si změnu z monotónnosti všedních dní a načerpáte energii na další dny, sledujete ostatní lidi – jejich vzhled i chování, necháváte se inspirovat…

Proto když se mě paní profesorka Krupová zeptala, zdali bychom se s TraGOPanem nechtěli zúčastnit Projektového fóra na Zatlance, byla jsem pro, i když jsem pořádně nevěděla, co to obnáší… A rozhodně nelituji!   

Ester Horálková

Nabyté zkušenosti, ponaučení z našich chyb, chyb ostatních účastníků a inspirace –  super! Kdo mě ale zaujal ze všech nejvíce, byl porotce z přírodovědné části, takže nás sice řádně nezkritizoval, ale i tak na mě udělal dojem. Seděl uprostřed zmatku přicházejících studentů, pil nerušeně svůj čaj z porcelánové hrnečku zdobeného zlatem a doléval si z konvičky stejného designu. Jestli jsem si něco odnesla z této akce, tak to, že chci být jako on. Byl to ten typ člověka, co mlčí, ale když promluví, tak na něj nezapomenete. A jeho charismatická řeč celou událost i zakončila.                    

Eliška Pekárková

Původně jsem možná čekala, že celý projektový den na Zatlance bude trochu „ulejvárna“ a že největší plus bude uniknout Koubkově poznávačce z rostlin. Ve výsledku ale myslím, že jsem se hodně zmýlila. Test z biologie naši spolužáci nakonec nepsali a já jsem si z celého projektu odnesla tolik nápadů, inspirace a konstruktivní kritiky, že jsem dostala obrovskou motivaci k dalšímu tvoření.  

Julie Musilová

Co konkrétního nám den na Zatlance (a pár dní přípravy) přinesl?

  • Umělecké texty už budeme psát jedině pod vlivem horečky. Student z gymnázia Postupická přišel na tento trik po covidovém očkování, kdy se probudil uprostřed noci malátný, s teplotou a vzešla z toho báseň na A4 a nápad na divadelní hru. 
  • Krásný design, UHO, blýskavý povrch nestačí! Při prezentování čehokoliv je třeba mít neustále na mysli podstatu toho, co říkáme, a jít za tím.
  • Známe-li podstatu a umíme-li to předat, máme vyhráno. Jsme autentičtí a je velká pravděpodobnost, že posluchače zaujmeme.
  • Sebevědomí je zaručený klíč k úspěchu. Projekty, které mi nejvíc utkvěly v hlavě, byly vždy ty, které byly prezentovány sebevědomě a zábavnou formou.
  • Smysl pro humor, nadhled, schopnost pohotově reagovat a improvizovat se také hodí.
  • GOP má lepší záchody než Zatlanka. ?
  • Nejde jen o hezkou prvotní myšlenku. V projektech se musí jít dál – jinak jsou k ničemu.
  • Příprava se vyplácí. Uvědomily jsme si, co je pro nás na časopisu důležité, jak ho chceme dále rozvíjet a jaké chyby už neopakovat.
  • Dobrá práce prostě vezme čas. Byly oceněny především dlouhodobé projekty: Po stopách rodiny Pickových – první Stolpersteine v Nymburce (Gymnázium B. Hrabala, Nymburk), Improvizační divadlo (Tereza Zmatlíková, Gymnázium Postupická), projekt o Přemyslu Pitterovi (Zatlanka). 
  • Kritika neškodí. Drsnější soud poroty (i když patří někomu jinému) může prospět. Z vlastních (i cizích) chyb se můžeme dost naučit.
  • Kecání na záchodech je nej. Z akcí „naživo“ si toho člověk odnese hodně. A velkou roli v tom hrají neformální setkání na chodbách, záchodech, na obědě.
  • Sblížilo nás to. Staly se z nás parťáci (konečně), kteří můžou spolu spolupracovat a vzájemně si důvěřovat.

MATHING 2024: Když matematika baví a spojuje

26. listopadu 2024 bylo poslední listopadové úterý, a proto se tým složený ze sedmi studentů našeho gymnázia pustil do dalšího ročníku online matematické soutěže MATHING. V týmu ve složení Ondřej Sedláček, Barbora Sedláčková (z 6.S), Oleksandr Loskot, Václav Jiřišta, Ondřej Voplakal (z 5.S), Matěj Jaroš

Celý článek »

Týden v Německu

Sedmý ročník partnerství Gymnázia Oty Pavla a Lichtwer-Gymnázia ve Wurzenu začal pobytem českých studentů v Německu. Od 4. do 8. listopadu 2024 byli studenti ubytováni v německých rodinách, navštěvovali vyučování se svými partnery a účastnili se doprovodných programů. Fotografie a zpracované texty dokumentují tyto listopadové dny. V květnu

Celý článek »

Soustředění Columbelly

Letošní předvánoční soustředění se sice neslo v duchu našich dobrých tradic, ale přece jen se od ostatních něčím lišilo. Kupříkladu tím, že se – jak jsem si uvědomila – sbor ve velmi dohledné době dožije svých pětadvacátých narozenin. Na bilancování předvánočním shonu není prostor, shrnu tedy

Celý článek »

Proud se vrací do pravěku

Po prvních třech měsících, co jsme s panem profesorem Bořkovcem probírali pravěk, jsme se dočkali našeho grand finale; návštěvy Archevity v Roztokách u Prahy. Sraz jsme měli domluvený u Masaryčky a kupodivu jsme se na smluveném místě dokázali sejít. Po náročné cestě vlakem jsme dorazili

Celý článek »

Kafkova proměna Prahy

Sychravý den 27. listopadu 2024. Ani omrzliny nás nezastaví. Nohy se nám zvesela míhají – pravá, levá, levá, pravá… Patnáctičlenná skupinka se jako velký brouk žene po stopách Franze Kafky. V soustředných kruzích kolem Staroměstského náměstí, na chvíli zastaví a sborově hypnotizují dům U Minuty. Zámek

Celý článek »

Fyzikální a jiné jiskření na Matfyzu

Ve středu 6. 11. 2024 si seminaristé fyziky z 5.S a 3.A mohli trochu přispat. Proč? Čekal nás totiž výlet na Matfyz s paní profesorkou Mlynářovou, kde jsme měli mít příležitost podívat se na pokusy. Hned po příjezdu na zastávku Kuchyňka nás však čekalo drobné překvapení –

Celý článek »

GOP English Debate

Své argumentační dovednosti v angličtině letos změřily čtyři týmy – 2.A, 3.A, 4.S a 5.S. Debatní klání se odehrálo v pondělí 18. 11., a i když probíhalo v odpoledních hodinách, debatéři na sobě nedali znát únavu a se zanícením se snažili přesvědčit protistranu i publikum o svém postoji.

Celý článek »

IMATRIKULACE 2024

V pátek 8. listopadu se uskutečnila imatrikulace, na níž bylo studentům letošních 1. ročníků s definitivní platností stvrzeno, že jsou právoplatnými členy komunity radotínského GOPu. Studenti, rodiče a další hosté se již tradičně sešli v aule základní školy a navzdory předběžným obavám z vyššího počtu účastníků (v letošním roce

Celý článek »

Týden o totalitě (nejen) ve 2.S

13. listopadu, tedy blízko významnému listopadovému výročí, jsme zásluhou paní profesorky Kavkové zhlédli skvělý německý film Balón. Příběh o zoufalství jedné rodiny v DDR, která nemohla v roce 1979 dál snášet nesvobodu reálného socialismu. To všechno v Lucerně, paláci postaveném na začátku 20. století, později znárodněném a chátrajícím,

Celý článek »