Aktuality z Gymnázia Oty Pavla

STŘEDOŠKOLSKÝ SNĚM HL. M. PRAHY

Vážení studenti, profesoři, rodiče, mé jméno je Jan Gondek a na Gymnáziu Oty Pavla jsem studentem 3.A. Kromě studia se již delší dobu také angažuji v různých studentských organizacích. Působím v našem školním parlamentu, který pořádá zajímavé akce a obecně přispívá ke studentskému životu na našem gymnáziu. Zmínil bych například nedávný benefiční koncert, na kterém se parlament výrazně podílel. Pokud byste chtěli, můžete se na naše schůze kdykoliv přijít podívat a podrobněji zjistit, čím se zabýváme.

Díky tomu, že se angažuji v našem parlamentu, jsem začal mít větší zájem o dění ve školství obecně, což mě přivedlo na Středoškolský sněm hl. m. Prahy. Sněm je organizace, která reprezentuje zájmy a potřeby středoškoláků na magistrátní (tedy krajské) úrovni. Sněm má  dvě úrovně reprezentace, kterými je členství a delegace. Členem se může stát jakýkoliv středoškolák, delegát je pak zvolen vždy jeden za školu. Jediný rozdíl je, že delegáti volí předsednictvo a členové toto právo nemají. Na zasedaní sněmu jsem se byl poprvé podívat minulý rok v prosinci. Byl 8. prosinec 2021 a právě probíhaly volby do předsednictva. Řekl jsem si, že nemám co ztratit a můžu získat cenné zkušenosti: rozhodl jsem se kandidovat. No, a světe div se, volby jsem vyhrál. Stal jsem se druhým místopředsedou.

Každý, kdo na sněm přijde, samořejmě nemusí hned aspirovat na nějakou funkci. Chtěl jsem tím spíš úkázat, že když v ten správný moment seberete veškerou svou kuráž a přemůžete svůj strach a obavy, můžou se dít věci, o kterých se Vám ještě den předtím ani nesnilo.

A o čem sněm je? Středoškoláci z celé Prahy se jednou za měsíc sejdou na magistrátu a jednají zde o aktuálních problémech (nejen) středních škol a studentů. Například na posledním (únorovém) sněmu jsme projednávali tělovýchovu a sport na školách. Přestože to bylo téma velmi zajímavé, nezabralo nám celé zasedání – museli jsme také řešit větší a aktuálnější problém:  válku na Ukrajině. Nešlo však jen o tlachání, vytvořili jsme oficiální prohlášení na podporu ukrajinských studentů, kteří se jakkoliv potýkají s válkou: např. museli utéct ze své země. To jsme pak předali magistrátu.

Studenti se také shodli, že bychom jako sněm měli uspořádat vzdělávací konferenci, která by se věnovala pomoci uprchlíkům a obecně dobrovolnictví.

V současné době se ve sněmu angažují také studentky 1.A Linda Knapová a Eliška Hruboňová.

Účastí v takovýchto studentských organizacích můžete opravdu něco změnit!

Pokud byste se o čemkoli chtěli dozvědět více, ozvěte se mi na mail: jan.gondek@snempraha.cz, facebook či instagram.

Jan Gondek, 3.A

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email

Rychlé a vytrvalé dívky GOP

Jak jinak nazvat příspěvek o úspěchu dívek z 2.S a 1.S, které dne 21. 9. 2022 suverénně zvítězily v okresním kole v přespolním běhu. Závod se konal v okolí radotínského biotopu, trať pro dívky měřila 1500 metrů. Naše gymnázium reprezentovaly Amálie Klajmonová, Claudia Aldrovandi a

Celý článek »

VÍTR DO ZAD!

Ač je léto pro většinu studentů i učitelů našeho gymnázia časem odpočinku, vrcholoví sportovci Ester Hajnovičová a Ondra Novotný z 2.A to mají trošku jinak. Čtěte dál a dozvíte se víc! 😊 Ondro a Ester, máte za sebou „pracovní“ léto, můžete se pochlubit nějakými svými úspěchy?

Celý článek »

Letní kurz Vědcem na vlastní kůži

Milí studenti, Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů si vám dovoluje pozvat na letní čtyřdenní kurz Vědcem na vlastní kůži 15. – 18. 8. Neváhejte se přihlásit, věřím, že nebudete litovat. Přihlášky a více informací zde. Krásné letní dny všem přeje Jana Hrkalová

Celý článek »

Sportovní den GOP

Jednou z posledních akcí na konci školního roku bývá tradiční sportovní den. Ten letošní se uskutečnil v předposlední den školy, 29. června. Studenti si mohli vybrat z pestré škály sportovních disciplín, jimiž v letošním školním roce byly: přespolní běh, kopaná, beachvolejval, softball, pétanque a šachy. Ti, kteří neholdují

Celý článek »

Návrat do začátků

Dne 21. 6. na naši školu dorazil Jáchym Topol, absolvent našeho gymnázia a proslulý spisovatel, s cílem udělat nám besedu o svém studiu a působení v undergroundu i na současné literární scéně. Velkou část debaty hovořil právě o létech strávených na našem gymnáziu v době normalizace. Jednalo se

Celý článek »

Přečti a natoč: Zabodoval chlapec v pruhovaném pyžamu!

Po dvouleté pauze způsobené koronavirovou epidemií jsme 21. 6. 2022 navázali na 1. ročník studentského filmového festivalu Přečti a natoč.  Odpolednem jsem diváky provázela spolu s Matyášem Urbanem z 3.S, odvážlivcem, který se sám přihlásil, aby získal cennou moderátorskou zkušenost. Zhlédli jsme postupně devět filmů (Prvok,

Celý článek »

Němčina v průběhu „pocovidového“ zotavování

„Sachertorte“, „Mohnkuchen“, „Nusstorte“, „Bayerische Dalken“, „Germknödel mit Vanillesoße“ a také mezinárodně oblíbený „Käsekuchen“ – to byl recept třídy 3.S na regeneraci po dlouhém období on-line výuky. Všechny tyto speciality jsme ochutnali a náležitě, v němčině, ocenili. Nostalgii po cestování jsme si dopřáli v rámci projektu „Deutsche Städte“.

Celý článek »

Vítáme a zároveň bilancujeme

Ve čtvrtek 16. června se v aule základní školy konala imatrikulace prvních ročníků našeho gymnázia. Netradičně až v červnu z důvodu vládních nařízení souvisejících s covidem. To dalo paní ředitelce, třídním profesorkám, ale i studentům možnost poohlédnout se za uplynulým školním rokem a bilancovat. Zde jsou úryvky z proslovu 1.A:

Celý článek »

VODĚ ZDAR čili 3.A na Sázavě 

V pondělí 13. června vyrazila naše třída na vodu. Hurá! Konečně jsme se toho po třech letech dočkali. Na starost nás dostala naše třídní paní profesorka Michaela Šreinová s panem profesorem Luďkem Sedlákem.   Odjížděli jsme hned ráno z Hlavního nádraží směr Čerčany a pak s přestupem až do Ledečka.

Celý článek »

Radost číst – radost psát – radost číst!

Titulek článku možná vypadá divně, ale vyjadřuje docela přesně proces, který vedl k literárnímu úspěchu Markéty Neubergové (5.S). Markéta je totiž náruživá čtenářka, o literatuře umí nejen přemýšlet, ale i psát. A přirozeně na to navazuje to, že její psaní čtenáře zaujme. Právě toto se stalo

Celý článek »