Aktuality z Gymnázia Oty Pavla

Není prezentace jako prezentace aneb Projektové fórum na Zatlance

Když jsem byla oslovena kolegou Aubrechtem ze Zatlanky, jestli nemáme nějaký zajímavý studentský projekt, který by se dal prezentovat na Projektovém fóru, měla jsem jasno: musím něco najít, protože sama se chci na toto setkání podívat. Dvakrát se už GOP zúčastnil a myslím, že to bylo užitečné: Lukáš Radda představil své ilustrace k Literárnímu almanachu a podruhé studenti představili Projekt 100 – výstavu a akademii ke 100letému výročí naší země.  

Tedy na počátku stála sobecká motivace. Ale zároveň jsem chtěla, aby si atmosféru této akce zažil především někdo z naší školy. A proto jsem dumala…dumala…až jsem si uvědomila, že přece máme první dvě čísla nového studentského časopisu TRAGOPAN a že by nebylo marné podniknout výpravu na Zatlanku s jeho tvůrci. Nakonec to byly tři tvůrkyně: Julie Musilová a Eliška Pekárková (grafičky) a Ester Horálková (korektorka). 

Sladily jsme tedy outfit do barev prvního čísla (černá – červená – bílá) a vyrazily jsme. Ze svého pohledu musím říct, že se děvčata svého úkolu (představit vznik a koncepci TRAGOPANu) zhostila se ctí. Dokázaly sdělit, o co se snaží, nezamlčovaly ani nesnáze, se kterými jsou ochotny bojovat.                             

Pavlína Krupová

Konečně se škola začala zapojovat do různých akcí. Akcí „naživo“. Už mi to opravdu chybělo… Víte, ono sedět za počítačem, čučet do monitoru a oddrmolit si své, neznamená pořádnou akci. Ta má více rozměrů: seznámíte se s novými lidmi a sblížíte s těmi, co už znáte, načerpáte tu atmosféru panující všude kolem vás, užijete si změnu z monotónnosti všedních dní a načerpáte energii na další dny, sledujete ostatní lidi – jejich vzhled i chování, necháváte se inspirovat…

Proto když se mě paní profesorka Krupová zeptala, zdali bychom se s TraGOPanem nechtěli zúčastnit Projektového fóra na Zatlance, byla jsem pro, i když jsem pořádně nevěděla, co to obnáší… A rozhodně nelituji!   

Ester Horálková

Nabyté zkušenosti, ponaučení z našich chyb, chyb ostatních účastníků a inspirace –  super! Kdo mě ale zaujal ze všech nejvíce, byl porotce z přírodovědné části, takže nás sice řádně nezkritizoval, ale i tak na mě udělal dojem. Seděl uprostřed zmatku přicházejících studentů, pil nerušeně svůj čaj z porcelánové hrnečku zdobeného zlatem a doléval si z konvičky stejného designu. Jestli jsem si něco odnesla z této akce, tak to, že chci být jako on. Byl to ten typ člověka, co mlčí, ale když promluví, tak na něj nezapomenete. A jeho charismatická řeč celou událost i zakončila.                    

Eliška Pekárková

Původně jsem možná čekala, že celý projektový den na Zatlance bude trochu „ulejvárna“ a že největší plus bude uniknout Koubkově poznávačce z rostlin. Ve výsledku ale myslím, že jsem se hodně zmýlila. Test z biologie naši spolužáci nakonec nepsali a já jsem si z celého projektu odnesla tolik nápadů, inspirace a konstruktivní kritiky, že jsem dostala obrovskou motivaci k dalšímu tvoření.  

Julie Musilová

Co konkrétního nám den na Zatlance (a pár dní přípravy) přinesl?

 • Umělecké texty už budeme psát jedině pod vlivem horečky. Student z gymnázia Postupická přišel na tento trik po covidovém očkování, kdy se probudil uprostřed noci malátný, s teplotou a vzešla z toho báseň na A4 a nápad na divadelní hru. 
 • Krásný design, UHO, blýskavý povrch nestačí! Při prezentování čehokoliv je třeba mít neustále na mysli podstatu toho, co říkáme, a jít za tím.
 • Známe-li podstatu a umíme-li to předat, máme vyhráno. Jsme autentičtí a je velká pravděpodobnost, že posluchače zaujmeme.
 • Sebevědomí je zaručený klíč k úspěchu. Projekty, které mi nejvíc utkvěly v hlavě, byly vždy ty, které byly prezentovány sebevědomě a zábavnou formou.
 • Smysl pro humor, nadhled, schopnost pohotově reagovat a improvizovat se také hodí.
 • GOP má lepší záchody než Zatlanka. 😊
 • Nejde jen o hezkou prvotní myšlenku. V projektech se musí jít dál – jinak jsou k ničemu.
 • Příprava se vyplácí. Uvědomily jsme si, co je pro nás na časopisu důležité, jak ho chceme dále rozvíjet a jaké chyby už neopakovat.
 • Dobrá práce prostě vezme čas. Byly oceněny především dlouhodobé projekty: Po stopách rodiny Pickových – první Stolpersteine v Nymburce (Gymnázium B. Hrabala, Nymburk), Improvizační divadlo (Tereza Zmatlíková, Gymnázium Postupická), projekt o Přemyslu Pitterovi (Zatlanka). 
 • Kritika neškodí. Drsnější soud poroty (i když patří někomu jinému) může prospět. Z vlastních (i cizích) chyb se můžeme dost naučit.
 • Kecání na záchodech je nej. Z akcí „naživo“ si toho člověk odnese hodně. A velkou roli v tom hrají neformální setkání na chodbách, záchodech, na obědě.
 • Sblížilo nás to. Staly se z nás parťáci (konečně), kteří můžou spolu spolupracovat a vzájemně si důvěřovat.
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email

Pátky v proudu myšlenek

Každý měsíc se v pátek po vyučování ve školní knihovně nebo na školní zahradě sejdou milovníci všech možných druhů literatury z řad studentů. Tito studenti si pod vedením pana profesora Bořkovce a paní profesorky Krupové povídají o knihách všech možných druhů… Tedy takto nějak by vypadal strohý

Celý článek »

Začátek adventu na GOP – vánoční dílničky

V pátek odpoledne už běžně neprobíhá výuka. Kromě libých zpěvů (Columbella), tichých tahů na šachovnici (šachový kroužek) a z hřiště vzdálených pokřiků (fotbálek) život na GOP umlká. Jinak tomu bylo 25. 11. 2022. Iniciátorky akce Julie Šutovská a Karolína Hrubá (3.A) vymyslely vánoční tvoření – na vánoční

Celý článek »

Jdeš dnes večer do divadla? No jasně!

Pravidelné návštěvy divadla se staly pro studenty Literárního semináře samozřejmostí. Každý měsíc navštívíme vybrané divadelní představení, v následujícím semináři o něm debatujeme, píšeme určitou reflexi, nejčastěji recenze. Tento školní rok jsme v září navštívili Činoherní klub a v něm Kočku na rozpálené plechové střeše. Byl to pro nás

Celý článek »

Fotbalová elita GOP

Dne 8.11. 2022 se nejlepší fotbalisté Gymnázia Oty Pavla vydali na hřiště Gymnázia Na Pražačce na finále turnaje POPRASK. Přijeli jsme s velkými ambicemi a byli jsme připraveni ovládnout celopražské finále středních škol. Naše gymnázium jelo v excelentní sestavě, došlo pouze k mírnému oslabení oproti prvnímu kolu, jelikož

Celý článek »

Od chaosu k umělé inteligenci

Ve středu 2. 11. 2022 se naše třída 3. S vypravila do Ústavu informatiky Akademie věd ČR, bylo to při příležitosti Dne otevřených dveří. Na místě nás čekalo milé přivítání a malé občerstvení v podobě teplých nápojů. Posadili jsme se do lavic v místnosti, kde se konají

Celý článek »

Golf jako součást života

Sára Kousková, absolventka GOP, se nedávno stala profesionální hráčkou golfu, svou kariérní dráhu v této nové roli zahájila výborně: účastnila se dvou prestižních turnajů (turnaj PRO-AM a LETAS Amundi Czech Ladies Challenge) a v obou získala druhé místo. V rozhovoru s Romanem Pospíšilem, zástupcem hlavního sponzora druhého zmiňovaného turnaje,

Celý článek »

Přijímací zkoušky nanečisto 2023

Vyzkoušejte si přijímací zkoušky nanečisto 2023 na Gymnáziu Oty Pavla. Přijímačky Praha pořádají pro všechny zájemce 7. a 9. tříd přijímací zkoušky nanečisto na Gymnáziu Oty Pavla. Veškeré informace a rezervace termínů na www.prijimacky-praha.cz.

Celý článek »

SCHOOL DEBATE CONTEST

Příležitost změřit své argumentační schopnosti v angličtině letos dostaly 4 týmy – 2.A, 4.S, 3.A a 5.S. Každou třídu reprezentoval tříčlenný tým. Debatní klání se odehrálo v pondělí 31. 10. 2022, a i když probíhalo v odpoledních hodinách po výuce, debatéři na sobě nedali znát únavu a se

Celý článek »

Bohatost života v Milovicích

V pátek 30. 9. 2022 jsme se vypravili na školní exkurzi do Milovic. Jedná se o bývalý vojenský výcvikový prostor, který se nachází nedaleko Benátek nad Jizerou. Protože na toto území dlouho neměla přístup veřejnost, příroda si tu žila svým vlastním životem, a právě proto

Celý článek »

Hlasovat, vymyslet, zařídit, dozvědět se, zmoknout

Byla středa 28. září 2022, Den vzniku samostatného českého státu, velmi brzo ráno a já jsem si s těžkým batohem na zádech razila cestu Prahou až na hlavní nádraží. Tam už stálo několik statečných studentů a profesorů, kteří se, jako já, již těšili, až budou moci

Celý článek »