Dne 31. 3. jsme navštívili výstavu středověkého umění v Anežském klášteře. Absolvovali jsme zde komentovanou prohlídku, jejímž cílem bylo seznámit nás s myšlenkami stojícími za uměleckými díly a jejich pojetím, ne nutně s veškerými letopočty točícími se kolem umění této části dějin. Během prohlídky, která byla nabitá řadou zajímavých informací jsme pochopili, že i středověké umění je fascinující. Ačkoli by se na první pohled mohlo zdát, že jde o nepěkné karikatury z dílen „neschopných“ začátečníků, které porušují pravidla perspektivy a vůbec nepůsobí realisticky, opak je pravdou. Tento vizuál byl částečně záměrnou stylizací. Středověké umění tedy vůbec není projevem kulturního úpadku. Středověké umění s námi naopak komunikuje velmi sofistikovanou, promyšlenou a víceznačnou symbolikou, kterou bychom mohli u jednotlivých obrazů analyzovat celé hodiny.
Fascinující však není jenom promyšlenost těchto děl, ale i vynalézavost, s jakou umělci řešili různé technické problémy. Během prohlídky nám paní průvodkyně ukázala řadu jimi užívaných technických vychytávek jako například: dřevěné kolíky, kterými k sobě připevňovali jednotlivé části soch, či „raznice“, pomocí nichž na pozadí svých děl mohli tisknout trojrozměrný reliéf. Nutné je rovněž zmínit, že středověcí umělci se obešli bez řady současných vychytávek, které dnešní umělci běžně využívají ke zdokonalení svých výtvorů.
Tato výstava tak, alespoň mě osobně, donutila přehodnotit své vnímání středověku jako doby temna, jelikož umění v této době vzniknuvší nám ukazuje, že středověký člověk byl sice zbožný, ale přemýšlel a tvořil s pomocí svého vlastního vnímání světa, svébytného uměleckého vkusu i nemalé dávky znalostí.
Tereza Korčeková 4.S