V pátek odpoledne jsme všichni zralí na zasloužený odpočinek, proto je sympatické, že skupina studentů napříč třídami se v pátek 6. 1. 2023 v doprovodu profesorek Duroňové, Kohoutové a Krupové vydala na výstavu do Veletržního paláce. Téma expozice bylo zaměřeno na fenomén kuřáctví od baroka do první poloviny 20. st.
Koncepce výstavy je elegantně rafinovaná: samozřejmě se mezi obrazy nesmí vznášet oblaka kouře, proto kurátorky vymyslely oddělení sekcí jemnými průsvitnými závěsy evokujícími proužky dýmu. V dnešní době je cigareta v umění téměř nekorektní, ale v dějinách to bylo jinak: Cigareta v rukou umělce byla symbolem dandyho (Anselm Feuerbach, Beneš Knüpfer), dekadenta (Edvard Munch, Karel Hlaváček) a symbolistního tvůrce (Jan Preisler, František Kupka). Dýmku jsme viděli v obrazech kubistů (Pablo Picasso, Bohumil Kubišta, Emil Filla), v karikaturách meziválečné avantgardy (Adolf Hoffmeister) nebo u Josefa Váchala. Na výstavě je zastoupena také scénografie (Josef Čapek), fotografie (František Drtikol, Josef Sudek) a užité umění. Kromě českého umění jsme měli jedinečnou příležitost zhlédnout zápůjčky z evropských galerií: Édouarda Maneta, Edvarda Muncha z Musée d’Orsay v Paříži, z Munchova muzea v Oslu a z Kunsthaus v Curychu.
Díky vstřícnému a fundovanému výkladu paní lektorky jsme se dozvěděli řadu zajímavostí o obrazech i dobovém kontextu. Výstava minulou neděli skončila, ale některé z děl jsou součástí stálých expozic NG, které jsou pro studenty do 26 let zdarma. Proto, milí studenti, neváhejte, choďte na výstavy a vstřebávejte umění!
Pavlína Krupová