Aktuality z Gymnázia Oty Pavla

3. S v infocentru SÚRAO

V pátek 13. prosince 2019 jsme se s paní profesorkou Svobodovou a panem profesorem Černockým vypravili na návštěvu informačního střediska SÚRAO– Správy úložišť radioaktivního odpadu v Praze.

Návštěva předčila má očekávání. Téma radioaktivity mě vždy zajímalo, zdá se mi významné i z hlediska dnešní doby, kdy řešíme klimatickou změnu. V úvodu jsme se dozvěděli, že všechno (i my) je radioaktivní. Je to díky vesmírnému záření. Důležité ale je, že radioaktivitu přijímáme i odjinud a že máme nepřekročitelnou hranici dávky radioaktivity, které můžeme být vystaveni. Poté by bylo zasaženo naše zdraví. V prostoru informačního střediska jsme se mohli díky instalovanému detektoru částic radioaktivního záření na vlastní oči přesvědčit o tom, jak rychle se rozpadá vzorek obsahující izotop americia, že alfa částice je možné odstínit listem papíru a na konci přednášky vyhodnotit počet detekovaných částic alfa, beta i gama.

Přednášející mluvil poutavě, k tomu pouštěl i hezky zpracovanou prezentaci a dokonce i jedno video. V něm jsme se dozvěděli (a myslím, že nás to všechny zajímalo), že úložiště jsou sama o sobě bezpečná. Městům nehrozí poškození, pokud by v jejich okolí byl vybudovaný sklad radioaktivního odpadu.

Na závěr bych řekla, že jsem ráda, že jsme měli možnost se o této problematice dozvědět něco víc a poznat jednu z důležitých oblastí našeho světa.

Amélie Štěpánková, 3.S


Radioaktivita je všude kolem nás, radioaktivnímu záření jsme v průběhu svého života vystaveni všichni, jeho míra závisí na tom, kde žijeme, jak často a na jaké vzdálenosti využíváme leteckou dopravu, jakou profesí se zabýváme. Největším zdrojem radioaktivity u nás je plyn radon, který je i jednou z příčin rakoviny plic.

Radioaktivní odpad vzniká ve zdravotnictví, výzkumných laboratořích, jaderných elektrárnách. Uskladňuje se v sudu o objemu 100 litrů, který se vloží do dalšího sudu o objemu 200 l. Prostor mezi oběma sudy se vyplňuje betonem, větší sud zevně chrání antikorozní nátěr. V České republice se nacházejí tři úložiště nízko až středněaktivního radioaktivního odpadu: Richard, Dukovany a Bratrství. Zatím nemáme žádné hlubinné úložiště pro ukládání silně radioaktivního odpadu, který vzniká v jaderných elektrárnách. Vyhořelé jaderné palivo ještě zůstává aktivní po dobu až  100 000 let. Takové úložiště se musí nacházet nejméně půl kilometru pod povrchem. Výběr vhodné lokality je velmi složitý proces, který v uvažovaných lokalitách často naráží na odpor veřejnosti. Výstavba je finančně velmi náročná, uvažuje se o jejím zahájení kolem roku 2050 a uvedení do provozu nejdříve v r. 2065.

Michaela Šimánková, 3. S

Po stopách Karla IV. s Proudem

Náš výlet oficiálně začal, když se naše dvě skupinky sešly na nádraží Karlštejn, odkud jsme vyrazili směrem na hrad. Cesta netrvala dlouho, když jsme se zastavili na náměstí přesně pod Karlštejnem. Jelikož účelem naší cesty nebyla jen prohlídka, ale také zajímavé a zároveň edukační výstupy.

Celý článek »

Fantastický výkon běžců GOP na Pražském maratonu!

V neděli 4. 5. 2025 se v rámci prestižního Pražského Orlen maratonu předvedla v úžasném světle štafeta běžců z Gymnázia Oty Pavla. Deset statečných studentů se postavilo na start, aby společně zdolali maratonskou trať. Tým byl pod vedením pana profesora Dostála, který běžce po celou

Celý článek »

Výsledky přijímacího řízení 2025

Výsledkové listiny přijímacích zkoušek pro čtyřleté, šestileté i čtyřleté studium PROUD, naleznete na stránce Přijímací řízení. Rodiče uchazečů o přijetí mohou od 12. 5. 2025 v systému DIPSY nahlížet do opravených testů přijímacího řízení.

Celý článek »

GOP ZNOVU TOP!

Dne 22. 4. 2025 se na holešovském výstavišti sešel běžecký tým z GOP pod vedením pana profesora Tomáše Dostála. Čekal nás každoroční závod „Juniorský maraton“. Každý z nás běžel 6 kol o 700 metrech, tedy 4,2 kilometru. Tým byl desetičlenný, takže dohromady jsme uběhli maratonský běh. První

Celý článek »

Exkurze do Muzea Karlova mostu a plavba po Vltavě

Dne 20. března jsme se zúčastnili exkurze do Muzea Karlova mostu na Křižovnickém náměstí. Prohlídka nás provedla historií tohoto pražského mostu, od jeho stavby až po současnost. Viděli jsme modely mostu i historické pracovní nástroje, které se při stavbě mostu používaly. Slyšeli jsme i zajímavé

Celý článek »

Lyžák s CK OK aneb Kurz přežití v Alpách

V sobotu 29. 3. 2025 se třídy 4.S a 2.A potkaly v Radotíně, naskočily do autobusu a vydaly se na sedmihodinovou cestu do malebného rakouského Stuhlfeldenu – Kitzbühel Arena. Přijeli jsme ve večerních hodinách do ubytovny CK OK a hned běželi do postele, abychom byli plní energie

Celý článek »

Konečný počet uchazečů

Konečný počet uchazečů pro čtyřleté studium: 116, z toho na prvním místě 48 uchazečů; konečný počet uchazečů na šestileté studium – 377, z toho na prvním místě 190 uchazečů; PROUD – 39 uchazečů.

Celý článek »

Na projektovém fóru jsme se v konkurenci neztratili

Dne 25. března 2025 se na pražském gymnáziu Na Zatlance konalo Studentské projektové fórum, kterého jsme se zúčastnili také my dva (Lucie Šnoblová a Ondřej Voplakal, 5.S) za doprovodu paní profesorky Pavlíny Krupové. Nejprve jsme byli spolu s ostatními účastníky přivítáni v aule školy, kde nám byl

Celý článek »

Vstříc srdci Evropy

Večer 24. 3. 2025 se skupinka vybraných zájemců z našeho gymnázia, pod dohledem pana profesora Cieslara, sešla na pražském hlavním nádraží, kam byl přistavěn autobus, kterým jsme se měli dostat do Bruselu, srdce Evropské unie. Druhý den ráno jsme po krátkém spánku v sedačkách autobusu udělali zastávku

Celý článek »